Cliff Jacket - velký test od Svět Outdooru

Podrobná recenze

Před pár lety, když jsem po hlavě vletěl do horolezectví a pohybu v horách všeobecně, jsem potřeboval obměnit šatník, protože jsem vlastně žádné pořádné outdoorové oblečení neměl. Chodil jsem do té doby po hřebenech Krkonoš ve věcech z fotbalu a oblečení jsem kombinoval, jak mi přišlo pod ruku. Došel jsem tehdy do jednoho hradeckého obchodu s outdoorovým oblečením a nechal si poradit, co vlastně potřebuju. O pár týdnů později jsem koupil svůj první cenný kousek vybavení. GORE-TEXovou bundu do švýcarského výrobce oblečení ve slevě za 10.880 Kč. A do té doby jsem ji nosil neustále v batohu. Po českých horách, po Alpách, Tatrách, Dolomitech a obešel jsem s ní v batohu centrální Himaláj. Pořád jsem ji jen nosil v batohu a vlastně ji skoro nikdy pořádně nevyužil. Stále pečlivě složená, aby se membrána neponičila, čekala na nepřízeň počasí, před kterým mě měla hrdinně chránit. Jenže pohyb v ní byl jako sběr paprik v letním maďarském pařeništi, a tak jsem ji reálně použil pouze několikrát.

Jenže jak jsem postupně dokupoval další kusy oblečení, které byly stále v permanenci,  nosit v batohu těžký a ,,tvrdý” goráč mi nedávalo hlubší smysl. Přemýšlel jsem nad tím, čím ho nahradit, aby plnil co nejlépe jeho funkci a zároveň byl skladný, lehký a pokud možno univerzální. Potřebuju tedy 100% větru odolnou bundu, která mě ochrání před deštěm i sněhem a zároveň je dostatečně prodyšná na to, aby se v ní dalo aktivně pohybovat. A když ji zrovna nebudu nepotřebovat, v batohu byl měla zabrat co nejméně místa. Tohle ale přece nemůže existovat! NEBO ANO?!

Díky bohu jde invence v outdoorovém oblečení dopředu stejně rychle, jako v jiných odvětvích, a tak i všemožné voděodolné materiály ušly pořádný kus cesty. No jo, ale jsou tak daleko, že by mohly nabídnout zmíněnou perfektní vodě a větru odolnost, zároveň dobrou prodyšnost, sbalitelnost a váhu? V Sušici tak daleko jsou! Česká firma High Point toužila po stejně dobré bundě jako já, a tak se věci daly do pohybu, aby vznikla nová neuvěřitelná high-tech bunda CLIFF JACKET.

Materiál

Než se ale vrhnu na bundu samotnou, chci věnovat pár řádků materiálu samotnému. Už totiž jen použitým materiálem PERTEX SHIELD AIR® se stává bunda naprosto unikátní a výjimečnou. Pro srovnání si dovolím použít parametry mé Gore-texové bundy.

GORE-TEX PRO PERTEX SHIELD AIR
vodní sloupec 20.000 mm 15.000 mm
prodyšnost 15.000 g/m2/24h 59.000 g/m2/24h
hmotnost 625 g 332 g
pružnost cca 8 % cca 25%

Ano vidíš správně! Při zachování maximálního vodního sloupce je prodyšnost bezmála čtyřikrát větší, než u zavedených membrán. A to je skoro neuvěřitelný parametr. Abych Ti demonstroval jak velký rozdíl to je, udělal jsem si malý test. Při stejných podmínkách jsem v obou bundách podal stejný výkon a výsledek je více než jasný. Obě bundy jsem stáhnul okolo pasu, krku i rukou tak, aby nikde neunikal vnitřní vzruch a zároveň byly v obou případech úplně zapnuté všechny kapsy i větrací průduchy. Snažil jsem se co nejvíce sladit podmínku, aby byl test co nejpřesnější a výsledek měl co největší vypovídající hodnotu.

Po krátké rozcvičce a zahřátí jsem se vrhnul na běhací pás, kde jsem v obou případech běžel 12 minut rychlostí 11km/h. Ihned poté byla vyfocena výsledná hodnota digitálního teploměru a vlhkoměru, který jsem měl na hrudi pod bundou. Už při běhu jsem cítil obrovský rozdíl! V goráčové bundě jsem se mnohem více potil, cítil jsem mnohem větší horko a to potvrzuje i výsledek testu. Bundu jsem po zátěži sundal a na vnitřní straně byla doslova mokrá. Na druhou stranu v bundě High Point Cliff jsem rozdíl cítil znatelný. Nepotil jsem se tolik a ani jsem necítil takové horko. Po sundání byla znatelně sušší a vlhčí místa byla v podpaží a na zádech – ne však mokrá. Výsledky testu jsou:

TEPLOTA VLHKOST
POČÁTEČNÍ STAV 21,3 °C 67 %
GORE-TEX PRO 30,3 °C 96 %
PERTEX SHIELD AIR 26,1 °C 78 %

Na vnitřní teplotě na konci testu je vidět, jak se prostor okolo těla při fyzické zátěži přehřívá a membrána s 15.000 g/m2/24h zadržuje velké množství vlhkosti. Ta samozřejmě zůstává v oblečení, a to je pro mě na horách bídný scénář. Potvrzení toho je že spodní bavlněné triko bylo v prvním případě s nižší prodyšností naprosto propocené, kdežto v případě s bundou High Point CLIFF bylo triko opravdu výrazně sušší! Výsledek testu je tedy jednoznačný! Prodyšnost materiálu funguje neskutečně dobře. Zároveň rotační pohyb trupu ukázal, jak pružnost bundy High Point CLIFF neomezuje ani krajní polohu paží a za celou dobu běhu jsem nemusel zadní část rovnat, kdežto u goráče mi stále lezla bunda nad pas a nechávala mi bedra holá.

Voděodolnost

Věř, že jsem otestoval odolnost bundy Cliff maximálně. Jak v silném dešti v přírodě, tak i z legrace pod zahradní hadicí. Popravdě nepoznám onen 25% rozdíl výšky vodního sloupce oproti goráči, protože jsem neměl ani u jedné bundy problém s tím, že by se přes ni voda dostala. Podívám se ale blíže na bundu High Point Cliff. Její povrch je plně voděodpudivý díky úpravě DWR C6, a tak kapky deště doslova odskakují od bundy pryč. Ani po dlouhém dešti nezačala voda prosakovat do povrchu bundy, a tak se přes ni neměla ani možnost dostat. Na místech, kde bylo pak vidět, že povrchová úprava vodu neudržela, i tak k propuštění vlhkosti přes membránu nedošlo. Tato místa jsou pod popruhy batohu – proč tomu tak je, nevím, ale děje se tak u každé nepromokavé bundy, co jsem kdy měl na sobě. Nicméně po dlouhé túře v dešti se zátěží, kdy popruhy těžkého batohu tlačí vodu skrze tkaninu na ramenou, jsem zůstal absolutně v suchu. Proti vniknutí vlhkosti do bundy se stará systém vodotěsných zipů se zátěrem. U náprsní kapsy je pak jezdec zipu schovaný v malé kapsičce, a tak ani stékající voda nemůže proniknout skrz. Jedna z výjimečností této bundy je i funkční kšilt kapuce. Ta pevně drží na svém místě a tvoří přirozenou stříšku, díky které neprší do očí. Vnitřek bundy pak ukazuje že je každý jednotlivý šev i detail maximálně a precizně podlepený, aby byla zajištěna 100% nepromokavost.

S touto bundou zaručeně zůstaneš v suchu za jakéhokoliv deště!

Prodyšnost

O prodyšnosti materiálu jako takového zaznělo už mnohé, ale tabulky jsou jedna věc a bunda jako celek je věc druhá. Ani výjimečný materiál by nemohl fungovat bez bezchybného provedení, a tak aby vrchní vrstva plnila svůj účel, promysleli v High Pointu každý šev. Díky tomu má bunda spoustu detailů, které z bundy Cliff dělají ultimátní kus Tvého šatníku.

Pro mě je totiž mnohem důležitější parametr prodyšnosti, než vysoká nepromokavost. Jeden příklad za všechny. Byl jsem před pár léty na jednodenním skialpovém výstupu v Jeseníkách, kdy trasa vedla podél Bílé Opavy na Praděd a z něj na borůvkové knedlíky na Švýcárnu. Byla taková zima, že i lední medvědi pili zázvorový čaj a já stoupal náročné dvě hodiny do sedla u Ovčárny. Když jsem vylezl z lesa, opřel se do mě ostrý ledový vítr, který s sebou nesl krupičky přemrzlého sněhu. Abych rozhicovaný z výstupu nepromrznul, přehodil jsem přes sebe na zbývající cestu ,,goráč”. Na Švýcárnu jsem došel v teple! Jenže když jsem u knedlíků shodil  vrchní vrstvu dolů, péřovka pod ní byla jak hadr na podlahu. Úplně durch!

A tak jsem na dalších výšlapech začal různě kombinovat vrstvy, až jsem přestal nosit goráč úplně. Moje současná bunda oproti němu měla poloviční vodní sloupec, ale dvojnásobnou prodyšnost. Byla lehčí, pružná a mohl jsem ji zmačkat do batohu, aniž bych se obával toho, že se membrána poničí. Jenže když jsem šel jarní přechod hor a zastihl nás déšť, vodní sloupec byl asi vyšší než těch 10.000 mm, co bunda zvládá a prostě jsem měl ramena a záda vlhká. Takže co teď?!

Teď je situace dočista jiná! Do hor i na výšlapy všeho druhu s sebou nosím bundu Cliff Jacket od High Pointu. O její voděodolnosti toho už víš dost, a tak se pojďme podívat na zub prodyšnosti v praxi. V horách potřebuju nejvíc ze všeho to, aby mě vrchní vrstva chránila před nepřízní jakéhokoliv počasí, které mě chce ožebračit o vytvořené teplo a zároveň nechci, aby uvnitř držela zbytečně moc vlhkosti. Tato vrstva by měla maximálně regulovat moji tělesnou teplotu a nepustit dovnitř chlad. Při náročném výstupu lze mikroklima pod bundou regulovat průduchy pod pažemi, které mohou extrémní přebytky tepla a vlhkosti odvětrat, ale popravdě jsem je nemusel zatím ani použít. Pamatuju si u své minulé nepromokavé bundy, že když jsem náročně stoupal, tak jsem při pohybech trupu reálně cítil okolo krku stoupající horký vzduch, který neměl kudy jinudy unikat. Bunda ho jako neprodyšný měch vyfukovala okolo krku ven. To se mi s bundou Cliff neděje, takže prozatím zůstávají průduchy uzavřené. Pokud ale dojde k situaci, že je potřeba větší regulace, než dovoluje prodyšnost bundy, otvory pod pažemi jsou opravdu velké. Však nejvíce se člověk potí právě zde, takže jsem rád, že je mám jako zálohu k dispozici. Stejně tak jako obousměrný hlavní zip, který můžu kdykoliv otevřít i ze spodu a tím při jarních skialpových túrách odvětrání a regulaci ještě zvýšit!

Systém stahování

Bunda Cliff má čtyři hlavní otvory a každý z nich jde regulovat pomocí důmyslného systému stahování. Jde tak ideálně nastavit vše podle potřeb dané aktivity, nebo počasí. Systém stahování je zpravidla tvořen pružnou smyčkou a plastovým stopperem. Na obou bocích je u pasu tento sytém připraven bundu těsně obepnout kolo těla a jeho rozsah je opravdu velký. Ani při maximálním stažení ale bunda nevylézá nad boky a nemusím ji co chvíle stahovat zpět pod batoh. Stejný systém je okolo krku, kde lze významně oddělit prostor okolo hrudníku od kapuce. Opět lze tak uzavřít kumulované teplo a nenechat ho v chladných podmínkách odejít, když o to nestojím. Kapuce je pak připravená na použití s helmou i bez ní. To je pro mě nepostradatelný parametr při výběru bundy, protože potřebuju, aby mi nasazená kapuce nebránila v pohybu s helmou a zároveň když ochranu hlavy nemám, aby kapuce seděla i tak. High Point Cliff má kapuci s kšiltem promyšlenou opravdu do detailů. Její tvar i obepnutí lze regulovat ve třech směrech propracovaným integrovaným 3D systémem a to i jednou rukou, nebo v rukavicích. Jako bonus kšilt pevně drží tvar a směr, a tak zamezuje padající vodě, sněhu i slunečním paprskům přímou cestu do očí.

Na koncích rukávů je pak stahování vyřešeno pomocí černých pásků se suchým zipem, který uspokojí oba tábory příznivců – jak ty, co preferují rukavice pod bundou, tak i přes bundu. Rukávy jsou široké a ani já nemám problém s jejich těsností. A tom mám předloktí jako dívčí lýtko. sečteno podtrženo stahovací systém je skvěle vyřešený a maximálně komfortní. Dávám za jedna!

Drobné detaily

Opět se jako minule vracím k tomu, že perfektní výrobek dělá jeho nejmenší detail. Tyto drobné detaily navíc jsou přesně to, co dělá bundu ještě lepším společníkem na všechny Tvoje výpravy. Nešetřilo se nikde, a tak všechny zipy jsou s puncem kvality a životnosti. Tedy YKK s vodotěsnou úpravou, dvojcestné a robustní. Vnější měchová velká náprsní kapsa zajišťuje rychlý a pohodlný přístup například k telefonu či mapě a její vodotěsný zip je chráněn proti stékající vodě malou kapsičkou. Nenápadné, ale absolutně elegantní a funkční. Pokud pak potřebuješ ukrýt před nečasem doklady a jiné nezbytnosti, máš k dispozici vnitřní laminovanou náprsní kapsu, která je uvnitř bundy. Na vnitřní straně krku je pak pečlivě zalaminované poutko na pověšení. Každý šev je tak pečlivě přelepený, jak to jen jde a nikde tu není žádná stopa horké jehly! Jako poslední a pro mě jako velkého patriota je velmi vítaným detailem malá česká vlaječka v bočním švu bundy a plastické výrazné firemní logo na hrudi. Boží!

Resumé

Bunda Cliff mě nadchla po všech stránkách. Je to doopravdy FUNKČNÍ kus oblečení, které kombinuje to nejlepší z hardshellových nepromokavých bund a lehkých pružných sbalitelných větrovek. Definice výrobce samotného je, že je to záložní bunda, ale já to vidím trošku jinak. Myslím, že je to hlavní bunda! Umí totiž zastoupit vrchní slupku oblečení, kterou nemusím za celý den svléct a zároveň jinou v batohu nepotřebuju. Její systém regulace tepla je natolik komfortní, že při dlouhých zimních výšlapech a fyzicky náročném výkonu pouze pootevřu průduchy a jakmile je opět uzavřu, teplo zůstává tam, kde má. Navíc díky bezkonkurenční prodyšnosti nedrží u těla vlhkost a tím vším je doslova nejostřejší tužkou v mém penálu! Umí toho tolik, že se o ní jako o záložní bundě mluvit prostě nedá. Ano, může to být dosti individuální záležitostí, protože jsem zvyklý na absolutní minimalismus a jednoduché vzorce v oblékání. Merino, jedna vysoce kvalitní hřejivá střední vrstva a v případě větru či větší zimy tenká lehká bunda. Takto umím zvládat dost nehostinné podmínky a mám vyzkoušené, že pokud stoupám, zvládám to hluboko pod bodem mrazu. Pokud zastavím, přehodím přes sebe peří a jakmile se dám znova do pohybu, peří je zpět v batohu a já pokračuju pouze s větrovkou. Proto si dovolím říct, že je to naprosto univerzální a dokonalá hlavní bunda, protože s ní zvládnu hravě široké spektrum podmínek – od jarní deštivé túry, přes větrný podzimní čundr až po zimní skialpový přechod. A když půjdu za kulturou po městě, bude bunda CLIFF JACKET ideální volbou jakbysmet! Za poloviční peníze oproti některým nepromokavým bundám s třívrstvou laminovanou nepromokavou membránou je High Point CLIFF Jacket bunda opravdu výjimečná! Umí nabídnout vysoký parametr voděodolnosti jako zmíněné membrány, ale dramaticky vyšší prodyšnost váhu a pružnost, což z ni dělá unikátní bundu. Sečteno podtrženo je tohle doopravdy významný krok v oblékání, protože bunda Cliff nabízí hooodně legrace za rozumnou cenu.

Tak jako dala kdysi firma Botas paušální název mnoha botám, tedy botaskám, který se používá dodnes, stal se před pár lety synonymem pro voděodolné oblečení jakýsi výraz ,,Goráč”. Když někdo řekl, že má goráčovou bundu, znamenalo to, že má nějaký pršiplášť, který nemusel být nutně od věhlasné značky Gore. Měl prostě funkční nepromok, který jako blaničtí rytíři stále čekal v batohu, až Ti bude nejhůř. Jenže jak tam jen tak pořád čekal, vyjela do boje s nepřízní počasí bunda High Point CLIFF, aby čelila všemu, co Ti stojí v cestě k vrcholu. A to aniž by čekala, až bude nejhůř – je k dispozici pořád a stále připravena k boji za Tvůj komfort. A až jednou to nejhorší přijde, bude stále s Tebou. S hrdým logem na prsou a českou vlajkou ve švu. Taková prostě je!

Převzato od Svět Outdooru

Koupit Cliff Jacket

Koupit Cliff Lady Jacket


FotogalerieDoporučujeme