Cliff Jacket & Cliff Pants

Výrobce látek Pertex není pro české outdoorové prostředí zásadní novinkou. Ve světě membránového oblečení už to trošku novinka je, byť na českém trhu hojně zastoupená například v produktech firmy RAB. U českého výrobce je to ale novinka absolutní. A High Point navíc sáhl po varientě materiálu s názvem Pertex Shield Air - která je tvořená nanovlákny. Prohlédněte si obě novinky zblízka ve videu a čtěte dál!

High Point Cliff Jacket

Bunda Cliff jacket střihově navazuje na 4 roky starý model High Point Master. Jde tedy o hodně lehkou, skvěle sbalitelnou budnu, která ale i při těchto vlastnostech nabízí technické detaily "dospělé" outdoorové bundy. Tedy: dvoucestný voděodolný zip, regulovatelné konce rukávů, kapuce kompatibilní s přilbou a propracovaný anatomický střih.

Díky použití nanovlákenné mambrány od Pertexu ale navíc nabídne zajímavou prodyšnost - vyšší než její předchůdce (Ret < 3,7) - a stále solidní nepromokavost (15 m v.s.). Nanovlákená membrána má navíc ještě jednu výhodu - oproti klasické PU nebo ePTFE membráně propouští i vzduch, a tím pádem se jedná opravdu o hodně prodyšný a komfortní materiál. Hmotnost obou bund je pak stejná. 

Když se ale podíváme zblízka, najdeme ještě pár drobných rozdílů. Svrchní materiál laminátu je u Pertexu odolnější, a navíc na bundě najdeme hned několik ukázek využití laminace - u venkovní i vnitřní kapsy a pak u velkého odvětrání pod pažemi. Zkrátka, s touhle bundou si dali pánové a dámy ze Šumavy práci.

      

High Point Cliff pants

Kalhoty, které doplňují bundu Cliff, nesou stejný název, sdílí také materiál a samozřejmě i technické zaměření - jde o (téměř) celopropínací převlekové kalhoty, které mají hezky anatomicky tvarovaná kolena, plnohodnotný pas (s integrovaným opaskem, poklopcem...) a také vyztužení v oblasti kotníků.

Je nutné si přiznat, že takové kalhoty v nabídce High Pointu chyběly a je dobře, že jsou tu. S celkovou hmotností 265 g je to produkt, kterému můžeme už teď předpovídat úspěch, protože i cenovka pod 5 000.- vybízí k tomu si takhle dobře zpracované převlekové gatě pořídit.

I na kalhotech najdeme několik technických drobností - využití laminace (v oblasti zesílení kotníku, zakončení nohavic) a také vytažení postranních zipů skoro až k pasu. Díky tomu lze kalhoty nejen odvětrat nad rámec prodyšnosti materiálu, ale můžete je (s trochou opatrnosti), obléknout i s nasazenými mačkami. Vyzkoušeli jsme to sami v praxi a jde to.

Kalhoty podle nás nemají vyloženě slabé místo, ale dvě drobnosti jsme našli. Tou první je integrovaný opasek. Byl by o dost lepší, kdyby byl pružný. Ve spojení s parádní kovovou přezkou s háčkem by se používal o dost lépe. Není to samozřejmě ale tak zásadní. Druhou drobností je zakončení nohavic, které se v pohodě přetáhne přes pohorky, ale ne už přes skialpovou botu, a to je u takhle lehkých a prodyšných kalhot škoda. Jsme přesvědčení, že by je skialpinisté uvítali. Respektive, použít se samozřejmě dají, ale zkrátka budete mít konec nohavice rozepnutý.

          

Jak a kde jsme testovali?

Bundu i kalhoty jsme měli k dispozici větší část léta a snažili jsme se jim dát, jak se tak říká, co proto. Nošení po Česku, konkrétně v domácí oblasti High Pointu, na Šumavě, krásně prověřilo kombinaci nepromokavosti a prodyšnosti, neboť pravé šumavské počasí nabízí hlavně mlhy, neustálé mrholení a vysokou vzdušnou vlhkost. A bunda i kalhoty fungovaly velmi dobře, včetně parádní voděodpudivé DWR úpravy.

     

Další destinace už byla samozřejmě o trochu víc horsky atraktivní - vyrazili jsme do Chamonix. Naším cílem byl Kuffner arete na Mont Maudit, no počasí a sněhové podmínky nám nedovolili tuhle parádu přelézt. Tak jako tak jsme ale měli tři dny alpských radostí a starostí a kalhoty a bunda se s místní žulou, sněhem i ledem popasovaly velmi dobře. Jen bunda utrpěla menší trhlinku od hrotu cepínu, ale to je u takhle lehké bundy věcí vcelku očekávatelnou a rozhodně ne neopravitelnou.

         

Poslední význačnější akce, na kterou se bunda podívala, byl průlez severním pilířem Monte Agner - což je nejdelší skalní cesta Dolomit. Tam nám sprchlo jen lehce a až na sestupu, ale právě nízká hmotnost a skvělá sbalitelnost bundy ji nominovala do batohu na dva dny lezení ve dvoukilometrové stěně. Něco málo o tomto výstupu najdete tady.

Závěr

High point Cliff je bunda, na které se negativa hledají těžko. Není to univerzál na všechno, ale lehoučká záložní třívrstvá bunda, které z technických detailů nic nechybí. V kombinaci se stejnojmennými kalhotami jde o skvělý komplet, po kterém může směle sáhnout turista i alpinista,, obvzlášť ti, kteří chtějí disponovat lehkou a spolehlivou výbavou.

A co víc, obojí je samozřejmě dostupné i v dámské variantě!

Text i fotografie: Ondra / Pioletproduction.com

Koupit Cliff Jacket

Koupit Cliff Lady Jacket

Koupit Cliff Pants


Fotogalerie



Doporučujeme