Kristall Klettersteig (E)

Tato zajištěná cesta je považována za jednu z nejtěžších a nejvíce fotogenických v celém Rakousku. Za to vděčí své poloze v nádherném vysokohorském prostředí s nástupem bezprostředně od tyrkysové hladiny Weißsee.

To však k naší lítosti neplatilo v našem případě, neboť jezero bylo částečně vypuštěno. Přišli jsme tak o unikátní záběry s tyrkysovou hladinou na pozadí, ale pověst fantastické a náročné ferraty tím cesta neutrpěla.

 

Příjezd:

Kristall Klettersteig se nachází ve skupině Granatspitze v oblasti Hohe Tauern.. V obci Uttendorf nedaleko Zell am See odbočíte do údolí Stubache směr Enzigerboden. Odtud z parkoviště lanovkou, případně pěšky k Rudolfshüte II u jezera Weißsee.

 

Nástup:

Od Rudolfshütte podle značení obcházíme jezero zleva až na protější stranu k nepříliš výraznému skalnímu bloku. V poslední fázi přístupu překonáváme ledovcovou říčku přeskokem. Při vyšším průtoku se využívá přelanění. Místo jsme však nehledali. Nástup je bezprostředně od hladiny jezera.

 

Popis výstupu:

Cestou překonáváme obtížná i lehčí místa. Do cesty nastupujeme traverzem po ocelových kolících za C. Následují náročnější silové pasáže za D až D/E až na hezkou skalní plotnu. Přes ní za C/D až na lehčí úsek za B/C a krátký sestup za A/B. Další úsek jde pilířem až za C/D. Před pilířem jsme překonali ještě snadný členitý taverz za B/C. Po překonání pilíře lehce za A/B traverzem vpravo na místo pod žebříky s knihou výstupů a možností oddechu. Pomocí prvního žebříku za C dolézáme ke klíčovému místu celé cesty. Tímto místem je morálový převis za E, ze kterého přelézáme do převislých žebříků za D. Překonání žebříků vyžaduje sílu a vytrvalost. Úsek nad žebříky za C/D také není zdarma. Je exponovaný a vyžaduje od lezce obratnost. Cestu ukončíme úsekem za C. Při výlezu jsou nám odměnou sněhobílé krystaly vsazené do skály.

 

Sestup:

Z oblého vrcholu nejlépe mírně vlevo po louce podle mužíků směrem k Sonnblickkess. Divoký potok přecházíme po lávce a dále podél potoka s peřejemi pokračujeme po značené cestě až k Rudlfshütte.

 

Shrnutí:

Oblast: Granatspitze, Hohe Tauern, Rakousko

Obec: Uttendorf - Enzingerboden

Obtížnost: E

Převýšení: 160 m

Čas výstupu: 90 min

Nástup: 35 min

Sestup: 50 min

Nadmořská výška: 2275 m- 2435 m
GPS parkoviště: 47.1709558N, 12.6253342E

Datum výstupu: 7/2022

Vyber si u nás vybavení na ferraty

Via ferrata - jak je zdolat bezpečně - Více v našem průvodci


Fotogalerie