Klettersteig Norwand Krippenstein (E)

Zajištěná cesta Norwand Krippenstein stoupá severní stěnou hory Krippenstein vysoké 2108 m n.m. Krippenstein se zvedá nad Haltštackým jezerem - Hallstätter See, v oblasti Solné komory v pohoří Dachstein. Cesta patří mezi nejnáročnější zajištěné cesty v Rakousku. Skutečně připraveným lezcům však bude zdrojem nevšedního zážitku a dávky adrenalinu o které se postarají náročné úseky v exponovaných místech monolitu stěny s dechberoucími výhledy do hlubin s modrou hladinou jezera. K vrcholu hory vede lanovka jejíž dolní stanice je nedaleko města Obertraun. U mezistanice lanovky se nachází ledová jeskyně, která stojí za návštěvu. Vrchol pak nabízí výhledy na Dachstein a jeho ledovec. Nedaleko vrcholu se nachází slavná vyhlídka Five Fingers - Pět prstů, která je volně přístupná.

 

Nástup:

Od horní stanice lanovky, kterou doporučujeme využít, se dáme pohodlnou cestou k vyhlídce 5 Fingers. Cesta je značena ukazateli. Něco za polovinou vzdálenosti k vyhlídce se nachází rozcestník s plánkem. Odtud se dáme doprava již kamenitou žlutě značeno stezkou. První část nástupu je vlastně asi 500 metrů dlouhý traverz, který je zároveň lehkou převážně klesající ferratou maximálně za A/B, která nás zavede ke skalnímu hrotu se siluetou kamzíka - Gams. Odtud přímo vzhůru k vrcholu vede ferrata Dachstein Gams za C. Náš směr však pokračuje dál traverzem, který již můžeme považovat za součást ferraty Norwand.

 

Popis výstupu:

Od Kamzíka tedy pokračujeme dál traverzem do severní stěny hory. Traverz je zpočátku snadný za A/B a dál klesá. Později však následují strmé stupně za C/D a D. Přes stupně sestoupíme na lanový most a dál snadno pod 15 metrů vysoký žebřík. Odtud již začíná vlastní vertikální výstup stěnou. Nejprve překonáváme zavěšený žebřík za B. Ze žebříku vylézáme do koutové spáry za C/D. Po koutu následuje úsek za C z něhož vstoupíme do kolmého a exponovaného místa za D/E. Následuje obtížný vysilující úsek, kde se střídají místa za C/D, D/E a D. Tento úsek ukončíme pohodlnou plošinkou - Base-Exit. Z plošinky přes C a D vylézáme do snadného úseku za A/B. Odtud přes hranu vstoupíme do klíčového místa celé cesty. Je jím převislý kout za E, který přejde v relativně dlouhý úsek za D. Celý výstup ukončíme za A/B a A. Výlez z ferraty je nedaleko vyhlídky 5 prstů. Po celé délce výstupu je dostatek umělých postupových bodů, ale rozumně a s citem umístěných. Řada za sebou jdoucích náročných úseků vyžadují zkušenost, sílu, vytrvalost a i psychickou odolnost.

 

Sestup:

Od vyhlídky 5 prstů pohodlnou cestou s krásnými výhledy dojdeme k horní stanici lanovky za 15 min.

 

Souhrn důležitých údajů:

Oblast: Rakousko - Solná komora, pohoří Dachstein, obec Obertraun.

Obtížnost: E

Převýšení: 200 m

Čas výstupu: 1,5 h

Nástup: 1 h
Sestup: 15 min

Nadmořská výška: 2108 m n.m
GPS parkoviště: 47.5482636N, 13.7065425E

Datum výstupu: 9/2023

Vyber si u nás vybavení na ferraty

Via ferrata - jak je zdolat bezpečně - Více v našem průvodci


Fotogalerie