Kaiser Franc Josef Klettersteig (D)

Tato dlouhá, ale nádherná zajištěná cesta stoupá po svazích 1649 metrů vysoké hory Rossloch. Stěny hory spadají k jezeru Leopoldsteiner See a vytvářejí tak společně působivou scenérii. Působivé jsou i výhledy ze svahů Rosslochu na modrou hladinu tohoto jezera. V údolí dál za jezerem lze vidět blízké hornické město Eisenerz a červenou stěnu lomu na železnou rudu pro výrobu kvalitní štýrské oceli. Město má bohatou historii a bylo založeno již kolem roku 700. Těsně pod vrcholem této hory se nachází jeskyně Rossloch. Její útroby umožňuje prozkoumat další krátká ferrata Rosslochhöhlen. Kdo má ještě chuť a dost sil po absolvování ferraty KFJ, vřele ji doporučujeme. Na zdolání cesty si klidně ponechejte celý den. Výstup vám zabere včetně nástupu kolem pěti hodin a náročný exponovaný sestup, označený černým bodem, kolem dvou hodin. A pokud se rozhodnete prozkoumat jeskyni Rossloch, přidejte další více jak hodinu k celkovému času. Celkové převýšení včetně nástupu je téměř 1000 m.

 

Nástup:

Nástup zahájíme z prostorného placeného parkoviště. Při parkovišti je restaurace. Nástup je dobře označený a vede po západním cípu jezera lesem a později vzhůru sutí. Zabere kolem 20 min.

 

Popis výstup:

Výstup zahájíme za C přes krátkou stěnu se dvěma dalšími úseky za D. Stěnku uzavírá celkem pohodlná římsa. Z římsy pokračujeme chodeckým terénem pod vysoký pilíř po kterém budeme pokračovat vzhůru převážnou část výstupu. V jednom místě tohoto chodeckého terénu lze ferratu opustit. Průstup dlouhým a místy kolmým pilířem nabízí překrásné lezení v příjemné skále s úseky maximálně za C/D proložené úseky lehčími. Po překonání pilíře následuje opět delší chodecká část k úpatí menšího závěrečného skalního pilíře maximálně za C/D v závěrečné části. U výlezu z cesty se nachází lanový most přes hlubokou propast. Tento nemá pokračování a je se třeba vrátit zpět. Pro toho kdo netouží prozkoumat jeskyni Rossloch zde úkol končí a může po krátkém výstupu začít sestupovat. Kdo má ještě dost energie a jeskyňářské ambice může vystoupat ke zmiňované jeskyni. Jeskyni nám umožní prozkoumat lano klettersteigu Rosslochhöhlen za D/E. Do vchodu jeskyně je třeba slézti dosti hluboko a exponovaně za C později za D. Do výstupové stěny se dostaneme po lanovém mostu. Výstup začíná za D/E pokračujeme za C/D a vylézáme za C. Myslím si však, že klasifikace je nadhodnocena. Po výlezu z jeskyně již opravdu nezbývá než sestoupit k autu.

 

Sestup:

Sestup je psaný na 2 hodiny a nepodařilo se nám čas zkrátit. Cesta dolů byla náročná a exponovaná, občas opatřená lanem. Označení obtížnosti černým bodem je oprávněné.

Souhrn důležitých údajů:

Oblast: Rakousko-Štýrsko, Hochswab Gruppe, obec Eisenerz

Obtížnost: D, Rosslochhöhlen D/E

Převýšení: 770/950 m, Rosslochhöhlen 70 m

Čas výstupu: 4 h, Rosslochhöhlen 1 h

Nástup: 20 min, Rosslochhöhlen 2,5 h

Sestup: 2 h

Nadmořská výška: 1649 m n.m.

GPS parkoviště: 47.573366N, 14.852587E

Datum výstupu: 9/2023

Vyber si u nás vybavení na ferraty

Via ferrata - jak je zdolat bezpečně - Více v našem průvodci


Fotogalerie