Jak správně usadit batoh na vaše záda?

Vhodně vybraný batoh je bezpochyby základem pohodlného treku. Důležitou, ale často podceňovanou záležitostí, je usazení batohu na záda. Bez správného usazení dokáže i nejlepší batoh znepříjemnit každý trek. Dobře usadit batoh ale není složité, tady je pár rad a postup, jak na to v 8 snadných krocích.

Jaké části na batohu nastavit?

Zádový panel

Zádový panel může být pevný, nebo nastavitelný. Pevný zádový panel má fixní velikost, která je dána typem batohu a jeho objemem. Je typický pro batohy na jednodenní aktivity a pro nošení lehčího nákladu. Pevný zádový panel bývá také součástí horolezeckých batohů, pro které je typická jednoduchá konstrukce. Nastavitelný zádový panel je nezbytným prvkem velkoobjemových trekových batohů. Posunutím horní části zádového panelu se nastavuje vzdálenost ramenních popruhů od bederního popruhu. To umožňuje přizpůsobit turistické batohy na postavu majitele. Batoh se bude opírat tam, kde má, a zatížení bude rovnoměrně rozloženo mezi ramena a bedra.

Bederní popruh

Význam bederního popruhu roste s velikostí a hmotností nákladu. Jeho hlavní funkcí je odlehčit ramenům a přenést část zatížení na pánev a bedra. Batohy s velkou nosností disponují pevným propracovaným bederním popruhem. Součástí některých bederní popruhů jsou i bederní stabilizátory.

Bederní opěrka

Bederní opěrka bývá součástí spíše větších batohů. Její funkcí je optimálně rozmístit zatížení v oblasti beder. Čím je batoh větší, tím se zvyšuje i hustota pěny, ze které je bederní opěrka vyrobena.

Bederní stabilizátory

Jedná se o další funkční popruhy umístěné na bederním popruhu.

Ramenní popruhy

Dotažení ramenních popruhů určuje výšku umístění batohu na zádech. Čím je batoh objemnější, tím více jsou ramenní popruhy polstrovanější a zároveň  se zvyšují nároky na  jejich kompatibilitu s ostatními částmi batohu.

Balanční dotahy

Součástí ramenních popruhů mohou být balanční dotahy. Zlepšují usazení batohu tím, že ho přitáhnou k ramenům, batoh tak lépe přilne k tělu a zlepší se jeho stabilita.

Hrudní popruh

Hrudní popruh je v ideálním případě výškově nastavitelný, aby se mohl přizpůsobit konkrétní postavě. Udržuje ramenní popruhy na svém místě, brání jejich sklouznutí a také zamezuje kývání batohu do stran. Zároveň musí být hrudní popruh nastaven tak, aby neomezoval dýchání a neškrtil.

Jak zabalit batoh?

Kromě dobrého usazení batohu, je důležité batoh správně zabalit. Hlavně u trekových batohů, je třeba náklad uspořádat tak, aby nejtěžší náklad byl co nejblíže u horní části zad. Kolem těžiště by měly mít místo středně těžké věci. A nejlehčí náklad naopak patří do spodní komory (nejčastěji spacák) a do víka batohu tzv. vrchlíku. Tam se ukládají hlavně věci, které je nutné mít často po ruce.

Jak správně usadit batoh?

Správné usazení batohu krok za krokem:

  1. Zabalte batoh. Pokud batoh teprve zkoušíte v obchodě, naplňte ho závažím, které se bude přibližovat objemu batohu na vašich trecích. Využít můžete například lahve s vodou a objem vyplnit spacáky.
  2. Předtím než batoh usadíte na záda, uvolněte všechny popruhy a dotahy - bederní popruh a bederní stabilizátory, ramenní popruhy, balanční dotahy a hrudní popruh.
  3. Pokud má batoh nastavitelný zádový panel, nastavte ho na svoji výšku. Pomůže vám k tomu stupnice velikosti.
  4. Batoh si dejte na ramena a dotáhněte bederní popruh. Bederní pás má splňovat funkci základního fixačního bodu a odlehčovat zátěž na ramenech a krční páteři. Má být umístěn na vrcholcích pánevní kosti a zapínací spona by se měla nacházet uprostřed osy těla.
  5. Na řadě je dotažení ramenních popruhů. Pro pohodlné usazení je třeba utáhnout je současně. Batoh se musí přitáhnout k tělu tak, že ramenní popruhy nesmí tlačit a váha být přenášena z beder na ramena.
  6. Dotáhněte balanční popruhy ve vrchní části části batohu. Jejich utažením dosáhnete toho, že batoh neodstává od zad a je stabilní.
  7. Jestliže má batoh bederní stabilizátory, nezapomeňte je nastavit. Utažením se stabilizuje zejména spodní část batohu.
  8. Na závěr nastavte hrudní popruh do výšky 5–10 cm pod klíční kostí, zacvakněte sponu a dotáhněte popruh.