Ačkoli jsme dnes už bezpohlavní díky neschopnosti vybrat si jedno z 34 současných pohlaví, jsme stále nějak od přírody stavění a dopapaní a batohy se pořád dělí na dětské, unisex, pánské a dámské.
Dále jsou některé modely vyráběny s různým zádovým systémem a různou délkou zad, nebo s možností přesného nastavení délky zad v určitém rozmezí.
Barva sice nic neunese, ale batoh by s vám měl líbit a je ho dobré od začátku sympaticky pojmenovat. Určitě se vám bude lépe tahat s Miláčkem než s Krysou nebo Sviní, jak bývají často batohy neprávem pojmenovávány.
Za to, jak velký batoh si vezmu a co všechno do něj narvu, bychom měli pojmenovávat pouze sebe.
Víte, jak poznáte Čecha v Alpách? Má zbytečně velký batoh.
První zvolte „pohlaví“ batohu. Batohy pro dámy mají kratší záda, zešikmený bederní pás a užší ramena.
Pak vyberte vhodnou délku zad či batoh s nastavitelnou délkou zad.
Dalším krokem je zvolit konstrukci zad. U menších a středních batohů je často kromě klasických polstrovaných zad použit odvětraný zádový systém, kdy je konstukce batohu prohlá a batoh sedí na zádech pomocí „sítě“. Zde záleží na vkusu a jak se kdo potí. Někomu to vyhovuje, někdo se potí pod vším, ale našli se i tací, kteří tvrdili, že jim táhne na záda. Prohlá konstrukce zmenšuje vnitřní prostor batohu, méně komfortně se do batohu balí věci v podobě tvrdých desek nebo notebook.
Jak ramenní, tak bederní popruhy musí být dostatečně polstrované, ale zároveň odolné. Pozornost věnujte provedení lemování okrajů popruhů. U menších batohů se klade důraz i na prodyšnost popruhů.
Čím větší batoh, tím nabývají na významu balanční popruhy, aby se batoh na zádech nekýval. Kompresní popruhy pomohou zmenšit objem při menším naplnění batohu.
Kvalitní materiál a provedení švů je základ. Ptejte se a nešetřete. Kupujete si parťáka na několik let a batoh rozpadlý po 3 týdnech na Islandu není to pravé ořechové. Materiál musí být nejen pevný, ale i odolný vůči oděru.
Ve starých kletrech se hledaly věci tak, že se kletr vzal za popruhy u dna a obsah se vysypal. Ne všude je ale bezvětří a sucho.
Rozdělení batohu na dvě komory s odděleným vstupem umožňuje lepší uspořádání věcí z hlediska rozložení váhy a boční nebo „kufrový“ vstup na zip do horní komory usnadňuje hledání. Praktická věc je oddělená kapsa na hydratační vak.
Lezecké a skialpinistické batohy mívají vstup přes zádový panel a otvírají se téměř jako kufr. Některé batohy umožňují navýšit objem a posunout víko.
Čím drsnější použití, tím má batoh kompaktnější tvar bez síťových kapes a prvků, které mohou omezovat až bránit v pohybu.
Zaměřte si na kvalitu přezek, spon a zipů. Na delší akce se hodí upínací popruhy na karimatku.
Batohy na skialpinismus mají na bocích nosné popruhy na lyže. Horolezecké poutka na cepíny. Turistické na trekové hole.
Některé batohy mají gumového „pavouka“ na rychlé odložení oblečení. Praktický je klips na klíče v kapse víka.
Pláštěnka na batoh je dnes nedílnou součástí kvalitních batohů.
Malé batohy
- objem do cca 25 litrů. Batohy na každý den, cyklistické a běžecké batohy
Batohy malé dámské Batohy malé pánské
– objem cca 30 – 50 litrů. Turistické batohy na víkend, horolezecké a skialpinistické batohy, cestovní batohy a tašky.
Batohy střední dámské Batohy střední pánské
– objem nad 50 L. Turistické a expediční batohy na vícedenní až několikatýdenní akce.
Batohy velké dámské Batohy velké pánské
Batohy každodenní potřeby do školy nebo do práce, ba i na odpolední fitko. Rozdíl mezi školním a městským batohem většinou bývá nejen v délce zad a v tom, že do prvního se dává energetický drink a chipsy a do druhého jablko a hydratační láhev, ale mívají i rozdílný design.
Vysokoškolák na zkoušce nepotřebuje být viděn jako malý školák na přechodu pro chodce. Vnitřní prostor je rozdělen na několik prostorů a kapes, samozřejmostí by dnes měla být polstrovaná kapsa na notebook. Obvyklá velikost je 10 až 30 litrů, nosnost do 10 kg.
Batohy školní a městské dámské Batohy školní a městské pánské
Základem jsou pohodlné ramenní popruhy, často i odvětraná záda a praktičnost. Pružné kapsy na cokoli, „pavouk“ na větrovku, úchyty na hole, kapsa na hydratační vak přístupná bez rozepnutí hlavní komory, pláštěnka.
Na bederáku jsou praktické kapsy, do kterých se vejde mobil, nebo kompaktní foťák. U větších turistických batohů oceníte 2 komory, spodní s předním vstupem, horní s bočním zipem nebo s „kufrovým“ vstupem na zip.
Hodí se i možnost zvětšení objemu a posuvné víko. U posuvného víka si ohlídejte jeho upevnění, aby nemělo tendenci kamkoli sjíždět. Na jednodenní akce postačí objem do 30 litrů, na víkend až týden s ubytováním až 50 litrů.
Batohy turistické dámské Batohy turistické pánské
V podstatě velké turistické batohy, kdy si nesete na zádech celý dům jako hlemýžď, někdy i doslova, díky ložnici, kuchyni, špajzu až spižírně podle délky trvání akce a možnosti doplnění zásob. Jsou zde největší nároky na zádový systém, v nabídce jsou i batohy o objemu až 100 litrů a nosnosti přes 30 kg. Nutností je všité pevné manipulační poutko na přední straně batohu.
Batohy na trek dámské Batohy na trek pánské
Batohy vhodné na horolezectví a vysokohorskou turistiku. Mají užší tvar, aby neomezovaly v pohybu. Povrch je osekán o síťové kapsy, které by se mohly zasekávat o ostré skalní výstupky. Záda jsou z materiálu, na který se nechytá sníh. Bederní pás bývá odepínací a s materiálovými poutky, aby nepřekážel sedáku. Batohy jsou vybaveny poutky na cepíny a trekové hole. Často je součástí pouzdro na mačky a síťka na přilbu. Pokud mají nosné popruhy na lyže, dají se využít i pro skialpinismus.
Boční zip usnadní přístup v nepohodlných podmínkách. Záda jsou někdy zpevněna vsunutou izolační vložkou, na které se dá v sedě lépe přečkat bivak. Přesky bývají často kovové a dají se dobře ovládat v rukavicích. Pod víkem by měl být popruh pro upevnění smotaného lana.
Pokud oželíte síťové kapsy a smíříte se s mírně osekaným zádovým systémem, jsou tyto batohy o objemu 30-50 litrů holkou pro všechno na mnoho let.
Batohy horolezecké dámské Batohy horolezecké pánské
Moderní skialpinistické batohy mají zádový vstup, oddělený prostor pro lavinovou výbavu, kapsu na lyžařské brýle a všechno ostatní jako mají horolezecké batohy.
Přidanou hodnotou může být ochrana páteře. Samostatnou kategorií jsou batohy vybavené nafukovacími vaky pro udržení se na povrchu laviny. Nejsou úplně levné, ale vzhledem k ceně života zase tak drahé nejsou. Ovšem nesmrtelnost si tím stejně nekoupíte a sekundární lavina se neptá.
Batohy skialpinistické dámské Batohy skialpinistické pánské
Správný cyklobatoh by měl mít z vnějšku přístupný prostor pro hydrovak. Uvnitř by měly být kapsy na pumpičku a základní nářadí či duši. Bez blatníků je pláštěnka nutnost. Bonusem by mělo být víc reflexních prvků. Někdo upřednostní odvětraná záda, jiný záda s páteřákem.
Batohy cyklistické dámské Batohy cyklistické pánské
Prakticky vesty s prodyšnými popruhy s kapsami na pití vepředu a s úložným prostorem na zádech kvůli výhodnějšímu rozložení zátěže pro běh.
Batohy běžecké dámské Batohy běžecké pánské
Doby, kdy si lidi nosili jako dům deku a rum, už jsou passé jako tesil.