Helium Pertex - velký test Svět Outdooru

PODROBNÝ POPIS

Intermezzo

„Je studený prosinec roku 2020 a se svým spolujezdcem se dohadujeme, kdo první zanoří prsty do vymrzlých chytů vysočinské Čtyřpaličaté skály. Tahám kratší sirku, a tak na úvazek věším vše potřebné i nepotřebné. Prvních deset metrů lezení mě od arktického nečasu chrání okolní kůrovcem sužovaný porost, ale pak se dostávám nad hranici lesa a pod hranici komfortu. Z lezení se stává boj mezi mrazivým kvapem a rozvážnými kroky nad zajímavými odlezy. Pod předposledním jištěním zarážím skále hluboko do slabin jeden friend, abych toho po pěti metrech hořce litoval. Stojím na římse nad převisem, zpět se nejde vrátit ani o píď a silný vítr mi bere všechna slova od pusy. Lano od friendu táhne jako pytel písku a nemůžu se hnout. Taková školácká chyba! Volám na Marka hluboko pode mnou, že nemůžu dál, a tak musí dolézt on ke mně. Zajistím nás a role se obrací. Sedím ve štandu 25 metrů nad zemí, dobírám a silný vítr se mnou mlátí ze strany na stranu, pleská mě přes tenkou mikinu a do očí mi střílí tisíce drobných zrnek ledu. Mrznu, kleji, klepu se a koušu nekonečné minuty, než oba dolezeme na vrchol. Jsem rozhodnutý, že potřebuji nutně skladnou, pružnou a kvalitní větrovku.” 

Zážitek nemusí být pozitivní, stačí když je intenzivní! A tak s medem v troše čaje v bezpečí gauče přemýšlím, co chci, aby moje nová větrovka uměla! Chci, aby mě chránila před větrem a nezaskočil ji lehký déšť, ale zároveň mě neomezovala v pohybu! Potřebuji, aby byla co nejlehčí, dala se rychle a snadno sbalit, měla poutko na sedák a takovou kapuci i rukávy, pod které nebude foukat. No to se všechno lehce řekne, ale tuhle jehlu v kupce sena není zase tak jednoduché hledat. Takže pokud Ti aspoň jednou souhlasně kývla hlava, čti dál, protože pro Tebe mám spásné řešení! 

Po tom, co padla volba na prověřenou českou pýchu High Point a její nový promakaný model Helium Pertex, zbývalo už si jen vybrat ze tří skvělých pastelových barev a netrpělivě čekat na kurýra za okny domova. Hned při prvním seznámení, když jsem stříhal visačku, jsem tušil, že rozhodnutí bylo správné! Chci vědět, jak dobře funguje větruodolnost a vodoodpudivá povrchová úprava, jak je větrovka pružná, sbalitelná a znát všechny její klady i zápory. A tak v nařízeními redukovaných možnostech hledám vše, co mě baví a co můžu dělat.

Větrovka na kolo

Jako první si pakuji malý cyklobatoh a hned oceňuji minimalismus balíčku. Sbalit celou bundu do náprsní kapsy je vážně otázka pár vteřin! Praktický oboustranný zip s poutkem pak bezpečně zapne celý obsah do malého pytlíku s hezkým logem. V batohu teď větrovka nezabírá skoro žádné místo a já tak nemusím jako dříve přemýšlet, co si nevezmu, abych měl na bundu prostor. Jakmile mě šotoliny zavedou do chladného lesa, je čas na první společné zážitky. Větrovka na bike musí splňovat pár základních věcí, aby se stala nedílnou součástí cyklovýbavy. Potřebuješ, aby měla prodloužená záda, a když předpažíš, aby Ti nelezla nad půlky, nefoukalo Ti při úchopu řídítek do rukávů a okolo krku a pokud možno, aby na Tobě nikde při jízdě neplandala. No a hlavně to musí být dobrý větrolam! V co jsem doufal, to bunda Helium Pertex má. Když na sebe bundu oblékáš, nemusíš řešit, jestli se do ní vlezeš s helmou, protože je celorozepínací! Klokanky a polozipy mi nikdy moc k srdci nepřirostly, a tak spokojeně předu nad možností pohodlně vplout do rukávů bez nutnosti vykloubení ramen. Pružné stahovací lemovky na rukávech zapadnou za zápěstí a nepustí za sebe ani trochu ledového větru. Když potřebuješ dopnout hlavní zip až ke krku, od nepříjemného kousnutí Tě spolehlivě ochrání bradový kryt zipu. Ten zároveň nedovolí, aby Ti zip při pohybech hlavy tahal za fousy. Chytrý systém pružné lemovky na zadní straně bundy zajistí, že bunda neplandá a zároveň drží tam, kde má. Když totiž sedneš na kolo, nemusíš ji co kilometr zase stahovat pod záda. Na kole a při běhu je člověk nejaktivnější, a tak naplno oceníš to, že je větrovka výjimečně prodyšná. I když budeš makat, nebudeš se zbytečně pařit, a když pak zastavíš na cyklosvařák, nebudeš okamžitě mokrý mrznout. V neposlední řadě musím zmínit odolnost proti vodě díky povrchové úpravě ECO DWR. Žádné bláto a kapky od zadního kola na bundě neulpívají a dají se snadno očistit. Heuréka! Když už pak navečer nebylo vlídno ani trochu, zapnul jsem si větrovku pod helmu a bez prochladnutí dojel až domů. 

Když jsem pak bundu bral na silniční kolo bez batohu, bez obtíží se sbalená vejde do kapsy dresu, a tak ji máš kdykoliv po ruce. I při vyšší rychlosti bunda příjemně obepíná tělo a neplandá. Tady Ti ale doporučím jednu věc…na oblékání si zastav! Snaha obléknout se za jízdy je díky větruodolnosti groteskní a takřka nemožná. Půl kilometru jsem vypadal jako netopýr s blánou pod paží a nakonec jsem to stejně nezvládl. 

Větrovka do skal 

Při lezení chceš od větrovky, aby Tě krom její hlavní úlohy nijak neomezovala v pohybu. Potřebuješ pružnou lehkou bundu, která Ti dovolí udělat dlouhé lezecké kroky, sáhy a jiné jógové pozice. A to není samozřejmostí, znám a mám pár větrolamů, které jsou pevné jako statické lano a o nějaké svobodě pohybu v nich můžeš leda tak snít. Když už jsem měl pak větrovku pružnou, nedala se zase sbalit do kapsy! Proto je velice příjemné zapomenout, že máš na sobě Helium Pertexku a neomezeně lézt. Při boulderingu jsem se kolikrát významně otřel o hrubý pískovec, aniž bych materiál nějak poškodil, roztrhnul nebo prodřel! Ve skalách byla bunda v neustálé permanenci. Sundat, sbalit do kapsy a pověsit na sedák, v půlce cesty u štandu zase obléct a po slanění zase vše od začátku. Jako zavěšený pytlík na zadním poutku sedacího úvazku nikdy při lezení nepřekáží, nezatěžuje Tě a je vždy na dosah v pohotovosti. Opět se ukázalo, že to bude nedílný parťák a součást lezecké výbavy. Váha, pružnost, odolnost, poutko a těsná kapuce, všichni spolulezci Ti ji budou nahlas závidět! A drobnost na konec…protože má větrovka tmavou horní část zad a ramen, nebude se Ti při smotávání lana za krk tolik špinit! 

Větrovka do městské džungle 

Naštěstí dnešní doba víc a víc rozpouští hranice mezi sportovním a volnočasovým oblečením, a tak už svět není, jako dřív, jen o těžkém Bonekanu a neskladném Anoraku. Je radost, když si můžeš na cestu do práce, po městě pro nákup, nebo s kamarády za písničkou vzít něco, v čem můžeš zítra řádit v lese na kole, nebo jít běhat aniž bys u toho byl za blázna. Univerzálnost téhle větrovky Tě prostě nadchne! Nemusíš si přes rameno, nebo hůř okolo pasu, uvazovat za rukávy mikinu, protože později odpoledne by Ti mohlo být chladno, ale prostě ji sbalíš do kapsy a jdeš! S první husí kůží ji vytáhneš jako králíka z klobouku, jemně protřepeš a je Ti rázem hej. Připraven i v městské džungli na vše, co s sebou změny počasí, mimoletní večery i spontánní nápady přináší. 

Poručíme větru dešti

Zkouška větruodolnosti není žádná věda: buďto funguje nebo ne. Klamných reklam na bezvadnou funkci proti větru, ať už byla pojmenována obchodně jakkoliv, je dost. Jedné takové jsem naletěl i já a pak jsem málem přišel skoro v šesti tisících metrech v Himalájích o prsty, když mi rádoby neprofouknutelné rukavice ukázaly, že se nemá věřit všemu! Už babička mi říkávala, že nejhorší je průvan. A měla pravdu! Při fyzické aktivitě se se zimou popasuješ, ale jak prochladneš větrem, je s Tebou ámen! 

Proto víc než cokoliv jiného potřebuješ, aby větruodolná tkanina plnila svou funkci na jedničku. Před pár lety bylo skoro nemožné, aby takto tenká jednovrstvá tkanina fungovala jako 100% větrolam a zároveň byla takto prodyšná! Proto je s podivem, jak geniálně funguje Pertex Quantum Air® při sportu. Nejlépe jsem to poznal při silniční cyklistice, kdy se udržuju stále v tepové frekvenci nad 170 BPM a rychlosti jízdy okolo 35-40km/h. Metabolismus funguje na plné obrátky, ale protivítr se Ti snaží vzít všechno generované teplo pryč. Bez high-tech tkaniny buď promrzneš, nebo propotíš vše, co máš na sobě! S Helium Pertex bundou ale zůstáváš díky obdivuhodné prodyšnosti relativně v suchu a zároveň k tobě nekompromisní větruodolnost nepustí vítr ani zipem! 

Co se týče povrchové úpravy ECO DWR, je to nová generace voděodolných úprav, které nejsou na bázi perflouranů (PFC) a nejsou zdraví nijak škodlivé. Zároveň ale fungují bezvadně a nezaskočí je žádná letní přeháňka. Pokud Tě na skialpech zastihne chumelenice, proletíš na kole kaluží, odpoledne Ti v parku lehce sprchne nebo poběžíš večer podél řeky hustou mlhou, můžeš se na bundu spolehnout. Když budou padat trakaře, stejně se schováš. Praní doporučuji vždy bez aviváže, kdy nádobku pračky pokaždé pečlivě vymeji a používám jen prášky šetrné k těmto povrchovým úpravám, popřípadě které je obnovují! Jen tak se budeš z bundy těšit dlouhou dobu, tak na prášcích nešetři a s vymytím aviváže si tu práci dej.

Systém pružných lemovek

Jak již párkrát zaznělo, bunda se pyšní geniálním systémem lemovek, které zajistí, že bunda zůstane tam, kde má a bude dělat to, co má. Začnu u rukávů. Speciálně když jedeš na kole nebo i kdykoliv jindy, poznáš, že bundu dělá detail! Když bude totiž všude fungovat na jedničku, ale zároveň Ti bude foukat pod rukávy, je to otrava a vyhozené peníze. Ty potřebuješ, aby Ti pružná lemovka rukávů padla okolo zápěstí, jako zadel na hrnec, obepnula Tě a držela. Pokud je potřeba si bundu zapnout až ke krku, chceš od ní to samé. A to tahle větrovka umí bez výhrad. Lemovka okolo kapuce je skvěle pružná, okolo krku Tě neškrtí, ale těsně obepne, takže Ti nikdy nefouká za krk. Zároveň pokud si nasadíš kapuci na hlavu, nefouká Ti na uši. A to ne nejvíc! A když na sobě něco se zipem ke krku máš a zrovna nehybně nekoukáš na televizi, neznám nic otravnějšího než když se Ti zaseknou při každém pohybu hlavy fousy do zipu, nebo se při zapínání zakousne zip do kůže! Helium Pertex má na horním konci ochranu zipu, díky které můžeš na tyto věci zapomenout. 

Poslední třešničkou na třešničce na dortu z třešní je pružná lemovka na spodní straně zad. Tenhle geniální systém Ti bezpečně drží zakrytá záda a zároveň napíná bundu tak, že se nikde neřasí. Prostě geniální! 

Sbalitelnost a váha 

Několikrát jsem to tu napsal, ale tohle téma si zaslouží pár vět navíc. Když totiž na internetu čteš, že lze nějakou bundu sbalit do náprsní kapsy, neznamená to, že ji lze sbalit do náprsní kapsy. Nebo aspoň ne s takovou ladností, jak to výrobci anoncují. Mám dvě bundy (péřovku a silnou větrovku), které mají toto v popisu práce. Ale dostat jejich obsah do náprsní kapsy by mohlo být ceněnou olympijskou disciplínou. Můžu si prsty zlomit, abych tam narval poslední kusy bundy a následné zapínání zipu je nejefektivnější, když na narvaný balíček kleknu.. Podobný scénář Tě ale s tímto větrolamem nečeká. Sbalit a vybalit celou větrovku do kapsy je antistresová hračka a radost zároveň. Dokonce by se bunda vešla s přehledem i do poloviční kapsy, ale v rámci jednoduchosti bundy je k tomu určena kapsa prsní. Máš pak zase možnost ji pohodlně vmáčknout v batohu, kam potřebuješ, což s tvrdým narvaným balíčkem neuděláš. 

Tahle bunda váží 127 g!! To je jako šest sýkorek, nebo balík mini piškotů. S přicházejícím trendem light-weight cestování je tohle Rolls-Royce mezi bundami, a tak pokud nejsi zrovna milovník sebemrskačství, našel jsi Svatý Grál! 

Hodnocení

Z věcí má člověk prý radost dvakrát. ,,Když je kupuje, a když je prodává.” Bunda Helium Pertex Tě ale ujistí, že to není pravda. Bude Ti dělat radost pokaždé, když Tě v akci udrží v suchu, v teple, v bezvětří a v klidu. Kdysi jsem četl reakci na reklamní slogan kostkovaných bavlněných volných kalhot se záplatami na kolenou, který hlásal ,,Vždy připraven.” Ale připraven na co? Udělat v parku kotoul? Kárované tepláky Tě na nic nepřipraví, ale mít tu svobodu v tom, že Tě s větrovkou od High Pointu nic nepřekvapí, je k nezaplacení. 

Bundu jsem si vymodlil, abych se na ni mohl 100% spolehnout při dupání na kole, ždímání chytů na skále, při šlapání pěšky po kopcích i ve městě, na skialpovém výšlapu a vlastně kdykoliv, i když zrovna nevisí ve vzduchu změna počasí. Chtěl jsem parťáka do nepohody, který mě nebude zbytečně zabírat místo v batohu, který mě nikdy nezklame a za kterého nedám půlku výplaty. Našel jsem ji. Pokud stále chybí podobný kousek ve Tvém denním šatníku, nemáš se proč dál rozhodovat! Za ty peníze je to spousta muziky, která se neoposlouchá. Nezdržuj se dál hledáním a jdi rovnou na stránky highpoint.cz a objednej si tu svoji! Nebudeš litovat, to Ti slibuji! 

Hodnocení testera

  • odolnost proti vodě 60 %
  • prodyšnost 80 %
  • odolnost proti větru 100 %
  • sbalitelnost 100 %

Převzato od Svět Outdooru

Koupit Helium Pertex Jacket

Koupit Helium Pertex Lady Jacket


Fotogalerie


Doporučujeme