Trek Gran Paradiso

Naše trasa protne od západu k východu závěry čtyř údolí, která protínají národní park ze severu k jihu. Do jednotlivých údolí budeme přecházet přes vysoko položená sedla. Trek nám potrvá sedm dní. Samotným bonusem treku bude výstup na vrchol Gran Paradiso. Cestou navštívíme zelená svěží údolí s modrými hladinami jezer a divoké skalnaté, ledovci pokryté vysoké polohy tohoto překrásného pohoří. Projdeme kolem již opuštěných charakteristických staveb a přespíme v předem zamluvených chatách s bodrými a svéráznými chataři. Národní park Gran Paradiso založený v roce 1922 je plný divoké zvěře a vzácné velehorské flóry.

S kamzíky a zvláště s kozorožci se zde setkáte doslova na každém kroku. Cestou vás bude doprovázet pohvizdování zvědavých a zároveň plachých a mrštných svišťů. O záchranu již téměř lovem vyhubené populace kozorožců se zasloužil italský král Viktor Emanuel II, založením přírodní rezervace v roce 1850.

1. den: Usellieres 1784 m -  chata Mario Bezzi 2284 m.   2h, ↑548 m ↓48 m

Z domova přijíždíme do našeho výchozího bodu v odpoledních hodinách. Máme před sebou necelých 6 kilometrů pohodlné chůze údolím Valgrisenche do chaty Mario Bezzi a není tedy třeba nijak spěchat. V průměru za 2 hodiny postupně dorážíme do cíle. Chata Mario Bezzi je útulná chata s vynikající kuchyní. Schoulená je v zeleném údolí při svěží říčce a s výhledem na horský hřeben pokrytý ledovcem, kam zítra vystoupíme.

 

2. den: Chata Mario Bezzi 2284 m -  chata Jean Frédéric Benevolo 2285 m.  5,5 - 6 h, ↑820 m ↓831 m

Ráno vyrážíme dál údolím směrem k horizontu s ledovcem Gliairetta do sedla Deré - 3083 m. Cesta nás vede během vytrvalého stoupání skalnatou krajinou přes množství potoků a sněhových polí. Později cesta stoupá boční morénou nad ledovcem. Pohledy do hlubiny s ledovcem Gliairetta jsou impozantní a nejvyšší hora Alp, Mont Blank za našimi zády zážitek umocňuje. Dosahujeme kulminačního bodu dnešního dne a nám se otvírá pohled na druhou stranu hřebene do údolí Golleta s jezerem Golleta a ledovcem Golleta. Na horizontu se vypíná Gran Paradiso. Kdo má čas a dostatek sil, může ze sedla vystoupit na Becca La Traversiere 3337 m při hranici s Francií. Sestup sutí ze sedla je zprvu nepříjemný, později schůdnější směrem k velkému jezeru na dně kotliny. Míjíme jezero a pomalu scházíme do zeleného údolí s naším dnešním cílem, chatou Benevolo.

 

3. den: Chata J.F.Benevolo 2285 m -  Chata Chivasso 2590 m  5 - 6 h, ↑896 m ↓591 m

Za úsvitu stoupáme k údolí Vaudalaz zprvu jen mírně až ke statku Alpe le Grande Vaudalaz, kde překročíme říčku. Odtud již začneme stoupat výrazněji, později velmi příkře, směrem k sedlu Rosset do výšky 3023 m n.m. Údolí Vaudalaz bývá plné květin a pohvizdujících svišťů. V sedle Rosset na nás čeká úchvatný pohled do údolí s modravými jezery Nivolet. Nejvýraznějším z nich je Lago Rosset. Ze sedla můžeme vystoupit snadno i na Punta del Rosset - 3100 m. Sestup ze sedla je z počátku namáhavý, ale po čase je předešlá námaha odměněna překrásným prostředím rozlehlého údolí s jezery, která jsme ze sedla pozorovali. Atmosféra této jezerní kotliny je opravdu neobyčejná. Údolí se skupinou blankytně modrých jezer, které obklopuje věnec alpských vrcholů je pohádkové. Nelze se jen tak nabažit této scenérie a tak se touláme po březích jezer a jen pomalu se posouváme k našemu cíli k chatě Chivasso.Výhled z vyvýšeniny kousek na chatou je opět překrásný. Až sem stoupá serpentinami mezi jezery ikonická silnice z města Turín při řece Pád. V okolí se nachází i zbytky lovecké stezky. Chata je útulná s bodrým chatařem a výtečnou kuchyní. Nejvíce nás však zaujal archaický kávovar, z jehož útrob vytékalo snad nejchutnější espreso, co jsme kdy ochutnali. Patřičně jsme toho využili.

  

4. den: Chata Chivasso 2590 m - Chata Victor Emmanuell II 2735 m. 6 h, ↑824 m ↓716 m 

Ráno sestoupíme z chaty na silničku vedoucí do údolí Nivolet. Asi 1,5 km za loveckou chatou Savoi a jezerem Nivolet silničku opoštíme a dáváme se údolím meandrujícího potoka. Pěšinkou v trávě pokračujeme dlouhým údolím bez výrazného stoupání k rozcestníku v Gran Collet. Zde můžeme odbočit vpravo do svahu a obejít Cima Roley zprava. Je to alternativa, kterou si trek neprodloužíme, ale výškově nastoupáme cca o 400 m více. My se proto dáme dál údolím svěžího meandrujícího potoka s modřínovými háječky až na vyvýšeninu s křížem. Odtud je překrásný výhled na Gran Paradiso a do údolí Valsavarenche ležícím hluboko pod námi. Sestup do údolí klesá serpentinami až na dno údolí v místě zvaném Le Pont. Zde také najdeme místo k odpočinku v restauraci Albergo Gran Paradiso. V tomto místě také končí silnice z údolí Aosta. Po občerstvení pokračujeme dál proti proudu potoka. Asi po jednom kilometru u chaty Tetras Lyre se náš kurz stáčí vlevo do svahu. Čeká nás jediné výrazné stoupání tohoto dne, s převýšením 800 metrů, až do chaty Victor Emmanueii II.

 

5. den: Chata V. EmmanueII 2735 m - Gran Paradiso 4061 m - Ch. Chabod 2710 m. 9,5 - 12 h, ↑1660 ↓1710 m

Předpověď slibuje hezký den a tak se rozhodujeme pro výstup na vrchol Gran Paradisa. Výstup je takovým přídavkem navíc k našemu treku. Vyrážíme ještě za tmy. Plán na dnešní den nás staví před náročný úkol. Vrchol Gran Paradisa patří k nejsnáze dosažitelným z alpských čtyřtisícovek. Cestou k vrcholu nejsou žádné technicky náročné úseky. Přesto přechod ledovce vyžaduje praktické zkušenosti a řádné vybavení. Mačky, lano, úvaz, cepín a další drobný materiál pro případ pádu do trhliny jsou na místě. Ve střední části ledovce, v místě jeho zlomu, je několik rozměrných trhlin číhajících na horolezce. Stav trhlin závisí na teplotě a denní době. Vyplatí se proto vyrazit k vrcholu časně ráno. Pokud si nejste dostatečně jisti základními dovednostmi pro pohyb na ledovci, doporučujeme si najmout zkušeného průvodce. Přesto je výstup ledovcem velkým vzrušujícím zážitkem a panoramatické výhledy úžasné. Výstup od chaty Victor Emmanuell a zpět vám potrvá cca 6 -7 hodin. (Často se také využívá varianta výstupu od chaty Chabot.) Sestupem do chaty V. Emmanuell pro nás den nekončí. Našim dnešním cílem je až chata Frederico Chabot. Nejde o žádný náročný terén, ale cesta nám přesto zabere kolem 2,5 hodiny. Po stránce výškového profilu jde nejprve o sestup asi 300 výškových metrů a následně o výstup rovněž kolem 300 metrů až k chatě.

 

6. den: Chata Frederico Chabot 2710 m - Chata Victor Sella 2588 m. 8 - 10 h,  ↑1360 m  ↓1490 m

Předposlední den treku nebude snadný. Nejen z hlediska času a vzdálenosti, ale i po stránce technické bude od nás vyžadovat o něco více technické dovednosti a trochu kuráže. Přejdeme tentokrát dvě sedla o nadmořské výšce přes 3200 m. Pro náš jistější krok budou sestupy z nich opatřeny lany, která nám dodají pocit větší jistoty na exponovaných místech. Bude tedy velmi moudré si přivstat a to i přesto, že v polovině treku budeme mít možnost úniku do civilizace. Chceme přeci náš trek řádně dokončit dle plánu. Vstaneme tedy ještě za tmy. Ti co z chaty vyrazili k vrcholu Gran Paradisa, jsou již dávno na cestě a my můžeme pozorovat jejich světélkující postavičky již v dálce na ledovci. Od chaty vyjdeme směrem k severu k Punta Money. Celkem pohodlná cesta se časem změní v prudké stoupání. Před vrcholem hory se naše cesta stáčí k východu k sedlu Neyron - 3250 m. Po překonání sedla následuje sestup zajištěný lany. Náš směr se opět stáčí k severu. Po naší pravici je ledovec

Gran Neyron. Postupně sestoupíme do poměrně hlubokého údolí - 2550 m s rozcestníkem. Odtud náš směr míří vpravo. (Vlevo máme možnost, v případě problémů, dojít kolem pomníku Mario Fernando do Eaux Rousses s možností ubytování - asi 8 km, ↓1000 m.) Ocitáme se v oblasti nádherných luk posetých kameny a s výhledem na Mont Blanc. Roste zde vzácná horská květena a popásají se zde stáda kozorožců a kamzíků. My však začneme opět stoupat k sedlu Col du Lauson - 3299 m. Výstup je náročný a sestup pro změnu exponovaný, ale zajištěný lany, které nám dodají v případě potřeby větší jistotu v exponovanějších pasážích sestupu. Níže je pak již cesta bez problémů až k chatě Sella.

 

7. den: Chata Victor Sella 2588 m - Obec Cogne 1543 m, 2.5 - 3 h,  ↑14 m  ↓1057 m

Poslední den treku do oblíbeného městečka Italů Cogne  je pouze nenáročný a pohodový sestup. Cogne má necelých 1400 stálých obyvatel a leží na rozlehlých horských loukách v údolí Aosta. Je centrem zimních sportů, jako jsou běžky, lezení v ledu a volné lyžování. V zimě zde najdete kolem 150 ledopádů. V létě oblast nabízí řadu překrásných túr do okolní krajiny a hlubokých údolí. Jednou z oblíbených túr je také chata Sella. Proto o víkendu zde potkáte velké množství turistů, mířících právě do této chaty na oběd. Cogne má autobusové spojení s Aostou.

 

Rekapitulace:

Trek není, pokud nemáte v plánu výstup na vrchol Gran Paradiso, po technické stránce náročný. Přesto je třeba počítat i v letních měsících ve vyšších polohách s možností námrazy. To se týká hlavně šesté etapy, která je velmi dlouhá a vede přes dvě vysoká sedla místy zajištěná lany. Časová rezerva se rozhodně hodí. Výstup na Gran Paradiso nemusí být součásti treku, i když blízkost vrcholu tuto možnost logicky nabízí. Pokud se o něj přeci jenom pokusíte, jedině s dostatečnými zkušenostmi a vybavením. Pokud ani jedno z toho nemáte, využijte služby horského vůdce a možnosti vypůjčení si potřebného vybavení. Zážitek z výstupu vám vynaloženou finanční částku rozhodně vynahradí. Pro každou noc na treku je dostupná horská chata. Chaty jsou od června do září v provozu. Rezervaci doporučujeme zajistit i o 2 měsíce předem s ohlédnutím na sezónu.

  • Trvání treku: 7 dní
  • Převýšení: ↑4800 m  ↓5120 m (Výstup na vrchol Gran Paradiso není zahrnut)
  • Nejvyšší bod: sedlo Lauson 3299 m n.m. (Bez výstupu na vrchol Gran Paradiso)
  • Konání treku: 25. - 31. srpna 2018
  • Vhodná doba: červen - září

Vybavení:  Navigace, čelovka. Spací pytel, kvalitní nepromokavé a prodyšné oblečení, funkční spodní prádlo, teplé oblečení pro zahřátí, čepice, rukavice a případně další dle osobní zvyklosti. Osobní a hygienické potřeby. Pochopitelně si ponesete dostatek pití a nějakou tu energetickou chuťovku. Trekové hole se také hodí.To by mělo pro čtyřdenní trek této technické náročnosti při spaní na chatách stačit. Váha včetně batohu nikomu z nás nepřesáhla 8 kg. Pokud se rozhodnete vystoupit na vrchol Gran Paradiso, přibalte, nebo si pujčte: lano, cepín, mačky, úvaz, expresky, delší smyčky, ledovcové skoby a materiál pro případ záchrany po pádu do trhliny.

 Chaty: Po celou dobu treku byly chaty dobře vybaveny včetně teplé vody a sprchy za poplatek. Kuchyně byla vždy chutná a personál ochotný. My osobně jsme spali ve společné místnosti na palandách. Vyžadovány jsou přezůvky. Ty si bylo v některých chatách možno půjčit. Rezervaci doporučujeme alespoň 2 měsíce předem s přihlédnutím na sezónu.

Přejeme mnoho krásných zážitků a pěkné počasí.

Vyber si u nás vše co potřebuješ na turistiku a treking


Fotogalerie