Traunsee Klettersteig – (D)

Transee Klettersteig vede závěrečnou, 150 m vysokou vrcholovou stěnou hory Traunstein. Hora se zvedá nad východním břehem jezera Traunsee. Během zdolávání ferraty narazíte na několik krásných exponovaných úseků, které si pokročilí lezci zaručeně užijí. Nástup pod stěnu je však zdlouhavý a příkrý. Vede po výstupové turistické cestě na vrchol hory. Místy je zajištěn lany a klasifikován za A. V polovině nástupní cesty se nám nabízí vyhlídkový bod s výhledem na jezero a Hoher Dachstein – 2995 m n.m. s ledovcem. Bonusem ferraty je výlez přímo na terasu chaty Gmunder Hütte.

 

Přístup:

Nástup je z parkoviště na konci silnice jdoucí z města Gmunden při východním břehu jezera Traunsee. Zajíždí sem i kyvadlová doprava. Při parkovišti je malá pláž a záchody. Parkoviště je zpoplatněné.

Z parkoviště vyjdeme zpět směrem Gmunden a po 400 metrech se dáme doprava po Hernlersteig č. 416. Odbočka je značena ukazatelem. Nástup do vlastní ferraty je pouhých 150 m výškových pod vrcholem Traunsteinu a potrvá vám cca 2,5 hod. Nástup je označený.

 

  Popis výstupu:

Do cesty nastoupíme snadno traverzem za B a výše již kolmějším úsekem za C do již zcela kolmého D a D/C. Pokračujeme přes lehčí místa B - B/C – C do krásné kolmé déčkové pasáže v pevné skále pomocí ocelových kolíků až k výlezu do kosodřeviny. Kosodřevinou postupujeme za A pod snad nejpůsobivější exponované místo za D a D/C. Během výstupu nás stále provázejí úžasné výhledy na modrou hladinu jezera i město Gmunden. Závěr ferraty je pak již snadný zpočátku za B později za A až na terasu chaty Gmunder Hütte. Od chaty jistě nepřehlédnete velký vrcholový kříž na vrcholu Traunstein.

 

Sestup:

Od chaty máme tři možnosti sestupu, ale my rozhodně doporučujeme opět cestu č. 416, po které jsme došli k nástupu pod ferratu. Sestup stejně jako výstup, je namáhavý, místy zajištěný lany a zdánlivě nekonečný. Klasifikován je za A.

 

Souhrn základních údajů:

Oblast: Rakousko, Oberösterreichische Voralpen, obec Gmunden, Traunsee

Obtížnost: D

Převýšení: 150/1250 m

Čas výstupu: 45 min

Nástup: 2,5 h

Sestup: 2,5 h

Nadmořská výška: 1659 m n.m.

GPS parkoviště: 47.872925N, 13.815138E

Datum výstupu: 10/2023


Fotogalerie