Berchtesgadener Hochthron Klettersteig – (C/D)

Zajištěná cesta Berchtesgadener Hochthron vede jihovýchodní vápencovou stěnou stejnojmenné hory vysoké 1972 m n.m. v oblasti Salcburku. Jde o středně náročnou zajištěnou cestu s řadou zajímavých a exponovaných míst jako je např. atrtaktivní „Fotogenický travrez“, nebo direttissima „Drsný svět“. Nástup pod stěnu je však poněkud zdlouhavý a na výstup si proto ponechejte celý jeden den. Celkové převýšení činí 1200 výškových metrů a z toho zajištěná cesta asi 400 m. Potřebný celkový čas je 7 až 8 hodin. Od pastviny Scheibenkaser a výše vás jistě potěší výhledy na Watzmann.

 

Přístup:

K nástupu do stěny se dostaneme od parkoviště vzdáleného od obce Marktschellenberg 4,5 km. Odtud pěšky po cestě č. 466 lesem až na otevřenou planinu Scheibenkaser – 1440 m n.m. s chatou a výhledy na okolí Berchtesgadenu a masiv Watzmannu – 2713 m n.m. Odtud již klečí a sutí kolem zdroje vody k místu na navázání ve výklenku. Odtud ještě krátce doleva k vlastnímu nástupu – 1560 m n.m.

 

Popis výstupu:

První kroky výstupu směřují diagonálně doprava za B/C, později za C na Kamzičí polici a po ní snadno za A/B do dalšího céčkového úseku. Odtud snadněji přes Labužnickou stěnku (Genusswandl) do výrazného žlabu. Jím snadno vzhůru dopra za A později B k nástupu do Fotogenického traverzu (Fotoquergang). Traverzem za C doleva za hranu. Traverz patří mezi nejatraktivnější místo celého výstupu. Za hranou snadněji za A/B do nejtěžšího místa cesty s vytlačujícím traverzem podél Hanglschuppe za C/D. Po jeho překonání se ocitáme v náročném kolmém místě Drsný svět (Rauhe Welt) opět za C/D.

Následuje lehčí místo za B přes které se dostaneme do strmého úseku Latscheneck také za C/D. Za tímto úsekem následuje snadný traverz doleva ke knize výstupů. Od knihy výstupů

přes několik stupňů maximálně za C, k výlezu na vrcholovou plošinu. Vlevo od nás se zvedá vlastní vrchol s křížem. Vrchol dosáhneme již chodeckým terénem.

 

 

Sestup:

Po značené náhorní pěšině projdeme kosodřevinou kolem propadlin k chatě Stöhrhaus – 1894 m. Od chaty po cestě č. 417 až k odbočce cesty Roßlandersteig č. 466. Po č. 466 dojdeme ke známé planině Scheibenkaser. Odtud stejnou cestou k parkovišti.

 

Souhrn základních údajů:

Oblast: Rakousko, Berchtesgaden Alps, obec Marktschellenberg

Obtížnost: C/D

Převýšení: 390 m/ 1192 m

Čas výstupu: 2 h

Nástup: 2,5 h

Sestup: 3 h

Nadmořská výška: 1972 m

GPS parkoviště: 47.682884N, 13. 014024E
Datum výstupu: 10/2023


Fotogalerie