Výběr kalhot na skialpy

Při skialpinismu se může počasí velice rychle změnit, proto je důležité nepodcenit výběr oblečení. V tomto článku si řekneme, jak by měly vypadat kalhoty na skialpy a že základem správného oblečení na zimní sporty je chytré vrstvení.

Každý je jiný

Každý skialpinista je jiný, někdo se potí již po pár krocích a někdo se nezpotí ani při rychlém tempu.  Při výběru kalhot na skialpy se proto nejdříve zamyslete, jaký skialpinista jste vy, tomu je potřeba přizpůsobit výběr vrstev.

  • velmi trénovaný jedinec - postačí tenké a prodyšné materiály
  • turista, který na skialpy vyráží jen jednou za čas - dobré jsou technické vrstvy, které poskytují tepelný komfort

První vrstva termoprádlo

Pod kalhoty si pořiďte termoprádlo, nejlépe z merino vlny, které výborně odvádí vlhkost od těla a nezapáchá. 

Vhodné je i termoprádlo z kombinace syntetických vláken, která jsou odolná a přírodních vláken (merino vlna nebo klasická vlna).

Technická vrstva

Technickou vrstvou se rozumí skitouringové kalhoty, tedy po skialpové bundě to nejdůležitější co si na aktivitu obléknete. Kalhoty musí splňovat požadavky na lyžařské oblečení a zároveň musí být lehké, velmi prodyšné a funkční.

Dobrou volbou jsou softshellové kalhoty s vodoodpudivou úpravou, abyste při drobném sněžení nebo dešti nemuseli z batohu vyndávat nepromokavou vrstvu. 

Kalhoty na skialpy by měly mít velké větrací otvory, tak aby nebylo potřeba tuto vrstvu nikdy svléknout. Větrací otvory jsou nejčastěji otevírací a zavírací zipy. 

Nepromokavé a větruodolné kalhoty

Chystáte-li se do nejistého počasí, nebo na vícedenní túru, v batohu by vám neměla chybět ani další vrstva a to větruodolné a nepromokavé kalhoty.  Kalhoty na skialpy by měly jít navléknout i bez sundání přezkáčů, vybírejte ty, které mají celorozepínání po obou stranách. 

Voděodolnost u takových kalhot by se měla pohybovat v hodnotách okolo 20 000 mm.

Kalhoty musí sedět

Když si kalhoty obléknete, musí vám sedět jako ulité a nesmí nikde tlačit. Zároveň nesmí být příliš volné, aby vám při aktivitě nepadaly. Střih by měl kopírovat vaše tělo. 

Vhodné jsou kalhoty z elastického materiálu, který se nachází jak v podélném směru, tak po obvodu. Pružnost zvyšuje komfort pohybu a pružné materiály se dokáží dokonale přizpůsobit všem tělesným tvarům.