Jak vybrat sedák

Díky sedáku se můžete nejen pohodlně a bezpečně navázat na lano, ale i do něj spadnout, aniž by vás lano přeřízlo vejpůl v pase, nebo by vám zlámalo žebra při navázání na kšandičky, anebo jste se udusili ve visu v pouhém prsáku, či vám jen umožní sestoupit slaněním bez popálenin na krku a i jinde. Ano, tam. Sedák umožňuje i pohodlné sezení při jištění ve vícedélkách, nebo odpočívání při nacvičování cest.

Historie sedáku

Vynález horolezeckého postroje je sice připsán Nizozemci Jeanne Imminkové, která jej vymyslela na konci 19. století, ale dlouhou dobu se lezci navazovali přímo na lano. Napřed kolem pasu, záhy kolem hrudi, poté pomocí hrudních úvazků. Mělo to své nevýhody, ta největší byla, že pokud jste po pádu viseli déle než 10 minut, bylo po vás. Při jištění na štandu a někdy při slaňování sedali lezci do smyček a odtud byl už jen krůček k dnešním sedákům. V 60. letech se v Yosemitech objevil Swami Belt, což byly popruhy kolem pasu. Poté přišel Swami Seat, kdy přibyly popruhy kolem stehen a vše bylo svázané přes uzly. Swami Seat byl představen v polovině 60. let v časopise Summit Magazine. Uzly výrobci nahradili šitím a sedák byl na světě. Jedny z prvních lezeckých postrojů vznikly i ve Velké Británii v 60. letech. Firma Troll ušila postroje pro legendární expedici v jižní stěně Annapurny v r. 1970 a záhy poté se sedáky staly populárními a rychle se rozšířili. U nás se za socialismu šily sedáky podomácku z autopopruhů a hasičských hadic. Po vzniku moderního sportovního lezení v 80. letech mělo pár šťastlivců barevné sedáky že západu. Po pádu komunismu začaly šít sedáky i firmy v ČR.

Pitva sedáku

Bederní pás

Polstrovaný rozepínací pás  kolem pasu s rozšířenou částí kolem beder, která zajišťuje pohodlné opření se při visí v sedáku. Polstrované části se při  zapnutí musí překrýt. Dotažení na míru je pomocí popruhu a přezky. Přezka se dříve musela pracně protahovat zpátky, dnes to odpadá díky použití relativně blbuvzdornou rychlopřezkou. Těžší sedáky mívají přezky 2 pro přesnější vycentrování jistícího a horního navazovacího oka.

Nohavičky

Nohavičky jsou v podstatě polstrované popruhy přes stehna spojené do spodního navazovacího oka. Obvod přes stehna buď dolaďují přezky, nebo pružná část nohaviček u pevných nohaviček bez přezek. Vzadu jsou nohavičky spojené s bederním pásem pomocí délkově nastavitelných pružných popruhů.

Jistící oko

Jistící oko je sešitá plochá smyčka spojující navazovací oka bederního pásu a nohaviček. Může být barevně odlišené. Do jistícího oka se přes karabinu zapínají různá jistítka. Ani navázání přímo do jistícího oka není špatně.
Nosnost jistícího a navazovacích ok je stejná a všechna 3 splňují normu. Běžné navázání je protažením lana navazovacími oky souběžně s jistícím okem.
Pokud uděláte chybu a navážete se jen za spodní, nebo jen za horní oko, sedák má pořád stejnou nosnost. V prvním případě ale půjdete do záklonu, v druhém si můžete dát čelíčkem o skálu.

Materiálová poutka

Na bocích bederního pásu jsou přišita 2-4 materiálová poutka. Nosnost mívají kolem 5 kg a jsou, jak je zřejmé z jejich pojmenování, na nošení materiálu jako jsou expresky, karabiny, jistítka, čoky, friendy, smyčky.
Pro větší pořádek mají některé sedáky sloty pro nosiče materiálu, tzv. Caritool, což jsou plastové karabiny s drátěným zámkem.
Tvar a umístění materiálových poutek nepodceňujte. Rozhodují o uživatelském pohodlí a plastová poutka či nosiče materiálu vám mohou překážet v koutech a komínech.
Pro snazší ražení si cesty úzkými komíny se hodí mít většinu materiálu na ramenním nosiči materiálu.
Vzadu na bederním pásu může být tahací poutko = haul loop. Někdo za něj cvakne pomocné lano, někdo si tam cvakne maglajz pytlík, hlavně za nezkoušejte slaňovat hlavou dolů, jelikož jeho nosnost je též omezena na pár kilogramů.

Jaký sedák zvolit na danou aktivitu

Čím je sedák širší a polstrovanější, tím je pohodlnější. Na druhou stranu roste jeho hmotnost a může omezovat v pohybu. Nabídka je široká, od ultralehkých sedáků na ledovec a pro skialpinismus, o kterých ani nevíte, jen se  v nich nedá déle sedět, až po těžké pracovní postroje, které jsou sice určitě pohodlné na sezení, ale jinak se v nich téměř nedá pohybovat, natož makat.

Skialpinismus a na ledovec

Ultralehké sedáky se systémem zapínání nohaviček na spony. Běžné nohavičky, i ty s přezkami se hůře přetahují přes pohorky s mačkami, nebo přes skialpové přeskáče a což teprve přes lyže. Tyto sedáky slouží jen k zachycení pádu do trhliny, pro záchranu z trhliny a pro krátká slanění. Nepočítá se u nich s delším sezením. Hmotnost mají i pod 200 g a moc místa v batohu nezaberou.

Sedáky pro skialpinismus a na ledovec

Závodní lezení

Opět je upřednostněna nízká hmotnost a absolutní volnost pohybu na úkor pohodlí. Ostatně při závodním lezení se počítá jen s tím, že vylezete co nejvýš, pak spadnete a už jen máváte divákům. Materiálová poutka 2, nebo žádná. Nic nenosíte, dlouho v něm nesedíte. Měl by se spíš jmenovat lezák než sedák. Špičkové závodní sedáky mají lehce nad 200 g.

Sedáky pro závodní lezení

Sportovní lezení na skalách či umělých stěnách

Sedáky pro sportovní skalní lezení bývají leckdy spojovány s předešlou kategorií, ovšem zde se láme chléb. Často citovaný omyl je, že při sportovním lezení lezete jen chvíli a pak se necháte spustit a nevisíte v sedáku delší dobu. Ale během nacvičování nikdo nepočítá s levitací a pro jištění nacvičovače s židlí s okem. Sportovní sedák musí být lehký a musí v něm být volnost pohybu, ale zároveň už musí být hodně pohodlný, protože někdy si více posedíte jako lezec, jindy jako jistič. I když bederní pás i nohavičky bývají užší, mohou být díky moderním materiálům a konstrukci pohodlnější než u jiných sedáků s na pohled širšími nohavičkami. Materiálová poutka jsou 2 až 4. Nohavičky jsou pevné nebo s pružnou částí. Díky jediné přezce se těmto sedákům říká i jednopřezkové.

Sedáky pro sportovní lezení

Tradiční lezení, pískovce a vícedélky

Počítá se s delším sezením při štandování a s nesením více materiálu na poutkách, hodí se i tahací poutko. Tří přezkové sedáky, přezky na nohavičkách usnadní změnu obvodu stehna při vrstvení oblečení. Šířka a polstrování bederního pásu a nohaviček střední, nejuniverzálnější sedáky pro hobby lezce.

Sedáky pro tradiční lezení, písky a vícedélky

Technické lezení, Big Walls

Čtyřpřezkové sedáky s možností vycentrování jistícího a navazovacích ok, nejširší bederní pás a nohavičky, největší polstrování, někdy i 6 materiálových poutek. Ale také už poněkud těžkopádné sedáky s vyšší hmotností.

Sedáky pro technické lezení a Big Walls

Dámské sedáky

Dámský sedák se stejným obvodem pasu jako pánský mívá větší obvod stehen, delší jistící oko a samozřejmě veselejší barvu.

Sedáky pro dámy

Dětské sedáky

I pro děti se šijí sedáky přizpůsobené jejich postavě. Pro menší děti je vhodnější celotělový úvazek, pro větší jsou v nabídce dětské sedáky i ve více velikostech.

Sedáky pro děti

Jak sedák správně vyzkoušet

  • změřte si obvod pasu a stehen a vyberte odpovídající velikost
  • oblečte si sedák s povolenými přezkami
  • první dotáhneme bederní pás
  • polstrované části bederního pásu by se měly překrýt
  • pokud mají nohavičky přezky, dotáhneme je
  • mezi tělo a nohavičky i bederní pás by se měly dát vložit 2 prsty
  • pozor na délku jistícího oka, pokud je krátké, úvazek omezuje v pohybu
  • někam se cvakněte a chvíli si poviste.
  • nic netlačí, neřeže, cítíte se pohodlně, barva ladí k vašemu šatníku -> našli jste ten pravý

A teď rychle do skal, někam, kde je hodně vzduchu pod nohama, nadlézt jištění, uchopit lano pod uzlem, nadechnout se a odpadnout do prostoru. Pokud nemáte nalítáno a bojíte se přetáčení hlavou dolů, nebo pokud máte těžší batoh, doplňte sedák prsním úvazkem.


Fotogalerie