Jak vybrat mikinu na trek?

Na řadě výprav do přírody bohužel nestačí jen tričko a kraťasy, a tak výbava každého nadšeného dobrodruha musí zahrnovat více různých druhů oblečení. Do základní výbavy jednoznačně patří také mikina, kterou si například v horách budete poměrně často oblékat i v létě. Stejně jako u dalších věcí však platí, že není mikina jako mikina. Jak tedy vybrat tu správnou mikinu na trek, abyste v ní pohodlně zvládli zdolat každou výzvu, jež vás na cestách potká?

Vrstvení oblečení

Na začátek si dáme trochu teorie o správném způsobu oblékání. Abyste se na treku cítili co nejlépe, je vhodné dodržovat zásady vrstvení oblečení, při němž je mikina nezbytná. Mikina tvoří druhou vrstvu, plní zejména tepelněizolační funkci a rovněž odvádí pot dále od těla, čímž navazuje na první vrstvu – triko. Obléct byste si ji proto měli nejlépe na funkční triko, které je z pohledu odvodu potu tou nejefektivnější možností a navíc rychle schne. V případě deště, větru nebo velmi chladného počasí pak na mikinu patří třetí vrstva v podobě sportovní bundy. Ve větrném a relativně teplém počasí si většinou vystačíte s lehkou větrovkou, pokud začne pršet, nebo dokonce sněžit, neobejdete se bez nepromokavé a případně i zateplené bundy.

Materiál

Aby mikina dokázala dobře odvádět pot a přitom vás udržela v teple, musí být vyrobena z kvalitního funkčního materiálu. Hřejivost mikin se významně odvíjí od toho, kolik vzduchu se „ukryje“ v materiálu. Samotná mikina totiž nehřeje, to má na starosti vzduch ve vláknech a vlákna samotná ohřívající se díky teplu vydávanému lidským tělem. Mezi nejrozšířenější materiály turistických mikin patří merino vlna a různé syntetické materiály.

Merino vlna

Merino vlna je přírodní materiál, který je velmi oblíbený už při výrobě funkčního prádla (termoprádla). Používá se i na mikiny, kde lze rovněž těžit z jeho velmi dobrých vlastností. Nabízí vysokou prodyšnost, přispívá ke správné termoregulaci, dobře reguluje vlhkost a navíc má antibakteriální vlastnosti, díky čemuž nezačne tak rychle zapáchat ani při dlouhém a náročném treku. Odradit někoho může vyšší cena mikin z merino vlny.

Narazit můžete nejen na mikiny vyrobené čistě jen z merino vlny, rozšířená je také její kombinace se syntetickými materiály. Díky syntetickým materiálům mikina zvládne ještě rychleji odvádět pot od těla a rychleji usychat, a proto se tento materiál hodí zejména vyznavačům svižného pohybu v náročném terénu.

Syntetické materiály

Syntetických materiálů je na trhu celá řada a každý má své specifické vlastnosti. Při výběru mikiny se proto vyplatí prozkoumat popis konkrétního druhu materiálu. Oproti merino vlně bývají syntetické materiály pružnější, rychleji schnou mají vyšší mechanickou odolnost a nižší hmotnost. Hodí se na kratší a více intenzivní aktivity.

Hojně používaným syntetickým materiálem na výrobu turistických mikin je fleece, což je silně počesaná vlasová pletenina, která v sobě dokáže držet velké množství vzduchu, a tím i tepla. Díky tomu se fleecové mikiny mohou pochlubit vysokou hřejivostí, daní však za to je jejich větší objemnost. Fleece je dostupný v mnoha různých variantách a každý má své výhody – liší se prodyšností, pružností, hřejivostí, sbalitelností nebo odolností proti oděru.

Gramáž materiálu

Jistě není velkým překvapením, že obecně platí pravidlo, že se zvyšující se gramáží materiálu stoupá také jeho hřejivost. Ideální je mít alespoň dvě turistické mikiny a na jednodenní túru si vždy sbalit jednu z nich podle předpovědi počasí. Na delší treky se často vyplatí si vzít obě, zvláště na jaře a na podzim nebo ve vysokých horách po celý rok vás po cestě totiž může potkat všelijaké počasí.

Gramáž materiálu v případě mikin většinou přesahuje hranici 250 g/m2 (u tenčích mikin z některých materiálů to může být i méně), silnější mikiny se obvykle vyrábí z materiálu s gramáží přes 300 g/m2.

Střih

Mikina vám pochopitelně musí dobře padnout na tělo, jinak se v ní nebudete cítit dobře, ani když bude vyrobena z toho nejlepšího materiálu. Musí umožňovat volný pohyb, a proto by neměla být příliš těsná. Na druhou stranu příliš volná mikina zase nebude fungovat tak, jak má. Předtím než se v mikině vydáte na výpravu, je ideální si ji vyzkoušet, a to nejlépe s dalším oblečením, které do přírody běžně nosíte.

Výbava

Mikina může být vybavena kapucí. Zda si zvolíte mikinu s kapucí, nebo bez ní, záleží hlavně na vašich osobních preferencích – někdo je na ni zvyklý, dalšímu akorát překáží. Vhod přijde ve chvíli, kdy začne foukat vítr, ale to už spousta turistů navléká větrovku, které většinou kapuce nechybí, případně s sebou nosí čepici nebo čelenku, a tak je pro ně kapuce u mikiny zbytečná.

Zaměřte se také na kapsy, do nichž schováte drobnosti, jako je třeba balzám na rty, kapesníky nebo mobilní telefon. Někdy se hodí i pro ohřátí rukou, byť v chladnějším počasí je pochopitelně lepší si nezapomenout na túru vzít alespoň lehké rukavice.

Praktickým prvkem, který má spoustu dobrodruhů v oblibě, jsou otvory na palec na konci rukávů. Díky nim se vám rukávy nebudou vyhrnovat ani jimi nebude profukovat vítr.