Jak udržovat a pečovat o trekovou obuv

Udržujte boty čisté

Pravidelné čištění je základ - špína se totiž může dostat do vláken kůže či textilu a tím je poškodit.

Vlažnou vodou a měkkým kartáčem nebo hadříkem, odstraňte nečistoty a nechte boty oschnout. Jednou za čas vytáhněte tkaničky i vložky a vyčistěte boty také uvnitř - krystalky solí a bakterie z potu snižují prodyšnost membrány.

Lze boty dát do pračky?
Pokud mají syntetický povrch, není problém. Hoďte je tam. Jen nezapomeňte, že každým praním se lehce opotřebovává nepromokavá membrána a ztrácí svoje schopnosti. Kožené boty do pračky nedávejte, zničíte si je!

Přípravky na čištění obuvi

Obuv pravidelně impregnujte či voskujte

Výživa pro kůži a impregnační prostředky brání vodě ve vsakování do svrchního materiálu a boty se stávají odolnější vůči znečištění a drobným částečkám prachu. Impregnovat je potřeba i boty s GORE-TEX® membránou - prostředky určenými pro použití na GORE-TEX® materiály.

Leštěnou kůži ošetřujte voskem, broušenou kůži a textil sprejem.

Kdy a jak impregnovat?

Dle zkušeností doporučujeme impregnovat i nové boty ještě před prvním použitím. Z výroby sice nějakou impregnaci již mají, ale nic tím nepokazíte. Následně boty ošetřujte cca 2x do roka či před každou velkou akcí. Po naimpregnování nechte boty zaschnout v nějaké větratelné místnosti a nepoužívejte minimálně 8 či raději 12 hodin.

LEŠTĚNÁ KŮŽE

Obuv s leštěnou kůží se udržuje pomocí speciálních vosků, které se nanáší na suchou a čistou obuv. Vosk je potřeba zahřát, aby změkl a dostal se tak lépe do struktury kůže. Pro rozehřátí můžete použít na boty opatrně a zdálky fén či využít sluníčko. Pomocí prstů, hadříku či houbičky krouživými pohyby vosk rozetřete rovnoměrně po celé botě.
Vrstvu vosku naneste přiměřeně, aby na botě nezůstaly žádné zbytky. Nezapomeňte ani na takové drobnosti jako švy, jazyk i dírky a háčky na tkaničky (aby nerezivěly) či gumovou obsázku. Před a po aplikaci v případě nanášení prsty si vždy umyjte ruce.

A pozor, neděste se, že kožené boty po navoskování ztmavnou. Je to tak v pořádku.

Vosky na údržbu leštěné kůže

BROUŠENÁ KŮŽE A TEXTIL

Na boty s broušenou kůží, či textilem použijte jednoduše sprej, protřepejte a ze vzdálenosti cca 20 centimetrů naneste na boty ze všech stran. Nebojte se větší dávky. Také doporučujeme několik hodin nechat zaschnout, i když oproti kůži se impregnace do látky rychleji vstřebá a nouzově můžete vyrazit na cestu za pár desítek minut.

U textilu doporučujeme impregnovat 3x za rok či před každou náročnou akcí.

Přípravky na impregnaci obuvi

Co s mokrou obuví?

S membránou či bez, po několikahodinovém slejváku budou skoro každé boty durch. Minimálně svrchní materiál. Ale můžou i uvnitř – třeba od vlastního potu. Také nějaký ten potůček může se stát zrádným a dostane se vám voda do bot vrchem.

Nikdy nepokládejte boty na radiátor ani k rozpálenému krbu či do trouby. Takové přímé zdroje tepla ničí lepidlo a vysušují kůži. Vyndejte vložky a boty vycpěte novinami, postavte do kouta a nechte zvolna uschnout. Po čase případně noviny vyměňte. Sice to trvá déle, ale neodrovnáte je teplem.

Skladování obuvi

Jako u veškerého outdoorového materiálu, taky u bot platí, že přímé sluneční záření a vysoké teploty jim neprospívají. Proto boty ukládejte na stinná a suchá místa s pokojovou teplotou. Při delším skladování – například přes zimu – je nepokládejte na bok, mohly by se zdeformovat.

Můžete využít i hygienické spreje do všech druhů obuvi.  

A teď již můžete spokojeně vyrazit na cesty a užívat si pohodlí nohou a bezstarostně sledovat krajinu.


Fotogalerie