Jak udržovat a pečovat o trekovou obuv

V tomto článku vám poradíme, jak se co nejlépe postarat o outdoorovou obuv, pomůžete jí tak zajistit co nejdelší životnost.

Údržba obuvi

Výživa pro kůži a impregnační prostředky brání vodě ve vsakování do svrchního materiálu a boty se stávají odolnější vůči znečištění a drobným částečkám prachu. Impregnovat je potřeba i boty s GORE-TEX® membránou - prostředky určenými pro použití na GORE-TEX® materiály.
Leštěnou kůži ošetřujte voskem, broušenou kůži a textil sprejem.

Kdy a jak impregnovat:

Dle zkušeností doporučujeme impregnovat nové boty ještě před prvním použitím. Z výroby sice nějakou impregnaci již mají, ale nic tím nepokazíte. Následně je ošetřovat cca 2 x do roka či před každou velkou akcí. 
Po naimpregnování je třeba nechat zaschnout v nějaké větratelné místnosti a nepoužívat minimálně 8 či spíše 12 hodin.

1/ leštěná kůže:

Vždy je třeba nanášet na suchou a čistou obuv. Vosk je potřeba zahřát, aby změkl a dostal se tak lépe do struktury kůže. Pro rozehřátí můžete použít na boty také opatrně zlehka a z dálky fén či využít sluníčko. Použijte prsty, hadřík či houbičku a krouživými pohyby vosk rozetřete rovnoměrně po celé botě.

Vrstvu vosku naneste přiměřeně, aby na botě nezůstaly žádné zbytky. Před a po aplikaci v případě prstů si vždy umyjte ruce. Nezapomeňte ani na takové drobnosti jako švy, jazyk i dírky a háčky na tkaničky (aby nerezivěly) či gumovou obsázku.

A pozor, neděste se, že kožené boty po navoskování ztmavnou. Je to tak v pořádku.

   

2/ broušená kůže a textil:

Opět na čistou obuv jednoduše vezmete sprej, proklepejte a ze vzdálenosti cca 20 centimetrů nastříkáte boty ze všech stran. Nebojte se větší dávky.
Také doporučujeme několik hodin nechat zaschnout, i když oproti kůži se impregnace do látky rychleji vstřebá a nouzově můžete vyrazit na cestu za pár desítek minut.

U textilu doporučujeme impregnovat 3x za rok či před každou náročnou akcí.

Impregnace není vše!  Ještě vám poradíme jak na mokré či špinavé boty.

Mokré boty:

S membránou či bez, po několikahodinovém slejváku budou skoro každé boty durch. Minimálně svrchní materiál. Ale můžou i uvnitř – třeba od vlastního potu.
Také nějaký ten potůček může se stát zrádným a dostane se vám voda do bot vrchem.

Nikdy nepokládejte boty na radiátor ani k rozpálenému krbu či do trouby. Takové přímé zdroje tepla ničí lepidlo a vysušují kůži.

Vyndejte vložky a boty vycpěte novinami, postavte do kouta a nechte zvolna uschnout. Po čase případně noviny vyměňte. Sice to trvá déle, ale neodrovnáte je teplem.

Špinavé boty:

Pravidelné čištění je základ - špína se totiž může dostat do vláken kůže či textilu a tím je poškodit.

Vlažnou vodou a měkkým kartáčem nebo hadříkem, odstraňte nečistoty a nechte boty oschnout. Jednou za čas vytáhněte tkaničky i vložky a vyčistěte boty také uvnitř - krystalky solí a bakterie z potu snižují prodyšnost membrány.

Lze boty dát do pračky?

Pokud mají syntetický povrch, není problém. Hoďte je tam. Jen nezapomeňte, že každým praním se lehce opotřebovává nepromokavá membrána a ztrácí svoje schopnosti.
Kožené boty ale do pračky nedávejte, zničíte si je.

Pár rad závěrem:

1/ jako u veškerého outdoorového materiálu, taky u bot platí, že přímé sluneční záření a vysoké teploty jim neprospívají. Proto boty ukládejte na stinná a suchá místa s pokojovou teplotou.

A při delším skladování – například přes zimu – je nepokládejte na bok, mohly by se zdeformovat.

2/ můžete využít i hygienický sprej do všech druhů obuvi.  Rádi doporučíme například: https://www.highpoint.cz/hp-outdoor-shopa/boty/doplnky/udrzba/fibertec-shoe-fresh-eco.html

A teď již můžete spokojeně vyrazit na cesty a užívat si pohodlí nohou a bezstarostně sledovat krajinu.


Fotogalerie