Jak si vybrat lezečky

ZAČÁTKY LEZENÍ A SPRÁVNÝ VÝBĚR

Čím větší převis, tím víc asymetrický tvar a tím větší předepnutí kvůli lepšímu přenosu síly prstů nohou na stupy. A naopak, čím větší nároky na tření, tím měkčí lezečky. Zde záleží na konstrukci lezečky samotné a na tuhosti mezipodešve ve špičce. Proto při výběru nespěchej, botu vyzkoušej několikrát a porovnávej. Na našich prodejnách budeš mít dostatek času a vyškolený personál, který Ti poradí. 

Bouldristi upřednostňují modely s pogumovanou svrchní částí špičky kvůli častému "špičkování".
Při lezení mikrostupů a obtížných cest zase velmi těsné a předepnuté lezečky, které dobře přenáší sílu.

PODKLAD

Dalším důležitým aspektem je, kde budeš lézt. Jestli je to vícedélkový bigwall, umělá stěna, nebo žula či písek. 
Začátek je ale univerzál a postupem času si člověk vybírá dle specializace, to je ale po nějakém čase, kdy se stane lezení tvou rutinou a stylem života :)

JAKÉ JE KONSTRUKČNÍ ŘEŠENÍ LEZEČEK

LEPIČKA

V podstatě se volí mezi třením a výdrží. Měkčí lepička lépe drží na tření, ale na malých ostrých stupech se rychleji opotřebovává. Proto se u lezeček určených na malé stupy používají o něco tvrdší směsi.

TVAR 

Hlavním stavebním kamenem je kopyto, které udává její charakter. Lezečky se vyrábí od rovného tvaru až do velmi zahnutých ( tvar kopyta ). Ze začátku je nejlepší volit zlatý střed, aby místo lezení nepřišlo trápení. Opět se dostáváme na disciplínu, kterou lezec bude upřednostňovat.
Postupem času sám zjistíš, jestli ti bude lépe vyhovovat lezečka ostrých tvarů, nebo naopak.

ZAPÍNÁNÍ

Zapínání - Záleží i na tom, jak často budete lezečky během lezení zouvat a jak snadno to jde. Některé modely mají pružnou "ponožku" přes nárt a i se suchými zipy se mohou lezečky nazouvat obtížněji než ty s tkaničkami. Sucháče s rozděleným jazykem se hodí na bouldering, ale i na vícedélky, kdy vašim nohám ulevíte na štandu snadno a rychle.

    

JAKOU ZVOLIT VELIKOST

Začínáš? Netrap se! Důležité je ze začátku zvolit velikost na pohodlí, ne podle toho co nosí tvůj lezecký idol. Budeš chtít lézt co to dá a příliš malá lezečka ti dokáže z lezení udělat peklo, nebo tě odradit.
Vybírej tedy svou běžnou velikost a zaměř se na tvar, který ti příjemně obepne chodidlo.
Postupným zlepšováním a technikou se pak dostaneš o nějaké číslo dolů, ale určitě to nebude za jeden víkend. Dej tomu chvíli a ten správný čas určitě přijde. 

DÁMSKÉ LEZEČKY

Ano, samozřejmě, že jsou v tom rozdíly. Dámská lezečka má tvar přirozený pro dámské chodidlo a je zde kladen důraz na větší pohodlí. Celkově se boty dělají většinou měkčí a to díky váze lezkyň.

DĚTSKÉ LEZEČKY

Děti ze začátku zásadně netrápit. Zde je hlavním parametrem výběru pohodlí a tvar, který přirozeně kopíruje klenbu a stavbu chodidla. První co můžete s dětmi řešit je právě to, že nožička bolí … :)
A že dětem rychle rostou nohy? Ano, proto se nebojte vybrat o něco větší velikost, kterou můžete v začátku dotáhnout ponožkou.

Tip na konec:

Lezečky si zkuste klidně několikrát za sebou, postupně se totiž noha bude lépe přizpůsobovat tvaru a velikosti a tak lépe zjistíte, zda je to ta pravá.

Vyber si u nás vše co na lezení potřebuješ 


Fotogalerie