Jak se obléct na skialpy?

Při skialpinismu se může vystřídat různé počasí a tak je důležité se dobře obléct. Abyste se po celou dobu aktivity cítili komfortně, je důležité znát zásady vrstvení oblečení.

Při skialpové túře strávíte asi 90 % času chůzí do kopce. Oblečení na skialpy by mělo být funkční, prodyšné a kvalitní tak aby od našeho těla dobře odvádělo pot a zároveň nás dostatečně zahřálo při sjezdu dolů.

Spodní vrstva

Tělo svou teplotu vyrovnává pomocí kůže. Při aktivním pohybu jako skialpinismus je důležité, aby se od našeho těla správně odváděla vlhkost. 

Vhodnou první vrstvou oblečení je termoprádlo, které může být syntetické (velice odolné) nebo přírodní - např. merino vlna. Merino vlna má skvělé izolační vlastnosti, prodyšnost a navíc brání vzniku nepříjemných pachů. Pro špičkový odvod vlhkosti můžete volit funkční prádlo z kolekce CODE 2.0.

Střední izolační vrstva

Pokud trpíte na snadné prochladnutí a příliš se nepotíte, je vhodné zařadit izolační vrstvu. Ta může být vytvořena tenkou mikinou, rolákem nebo trikem s dlouhým rukávem. Vybírat můžete z naší nabídky svetrů a mikin.

  • merino oblečení
  • fleece

Technická vrstva

Za technickou vrstvou si představte bundu na skialpy a skitouringové kalhoty. Od technické vrstvy chceme, aby byla lehká, prodyšná, funkční a odolná. Pokud si vyberete tenký softshell, pamatujte, že by měl mít také vodoodpudivou úpravu. 

V horách nás může často trápit silný chladný vítr. Pořiďte si proto větruodolné kalhoty a bundu, vítr totiž může naši pocitovou teplotu snížit o mnoho stupňů.

Kvalitní bundy a kalhoty na skialpy jsou vybaveny větracími otvory, díky nim si technickou vrstvu nemusíte vůbec svléknout. Pokud se zapotíte, postačí pomocí zipů větrací otvory otevřít.

Například oblečení z kolekce Alpha je ideální technická vrstva na skialpinismus.

Vnější izolační vrstva

Při výstupu na vrchol budete mít pravděpodobně vnější izolační vrstvu umístěnou v batohu, ale věřte, že před sjezdem dolů ji velice rádi obléknete. 

Izolační vrstvu může tvořit péřová bunda (pokud patříte mezi zmrzlíky) nebo lehká vesta. Jelikož vnější izolační vrstvu využijete jen při sjezdech, měla by být lehká a skladná, aby se vám dobře vešla do batohu.

  • péřová bunda
  • syntetické izolační bundy
  • primaloftové vesty

Záložní vrstva

Záložní vrstva přichází na řadu, když se počasí výrazně zhorší. Vyrážíte-li na skialpy na více dní, měli byste být vybaveni i membránovou vrstvou. Převlečné technické oblečení rozepínací po obou stranách by mělo odolat vodnímu sloupci alespoň 20 000 mm. 

Záložní vrstva vás ochrání před sněhem, deštěm i větrem. Záložní bundu při vysoce nepříznivém počasí můžete vybírat z naší nabídky nepromokavých bund HIGH POINT.

Pořiďte si dvoje rukavice

Na skialpy se hodí tenké rukavice, ve kterých se dobře ovládají karabiny, vázání a skialpový batoh. S sebou vždy mějte ještě jedny převlečné rukavice, které vám v případě potřeby poskytnou tepelný komfort. 

Nohy v teple

Abyste na skialpech vydrželi celý den, nepodceňte výběr skialpových ponožek. Ponožky na skialpy by vám měly přesně padnout, jinak se při aktivitě začnou shrnovat a vám se vytvoří nepříjemné puchýře. Vybírejte materiál, který dobře odvádí vlhkost, rozhodně si na skialpy neberte tlusté lyžařské ponožky.

Hlava v teple

V neposlední řadě je důležitá také kvalitní pokrývka hlavy. Hlavou nám z těla uniká velké množství tepla. Pokud nejste fanoušky čepic, pořiďte si alespoň tenkou čelenku.

Hodit se může i šátek

Multifunkční šátky (tunely) ochrání váš krk proti větru a mrazu, ale mohou také sloužit jako náhrada za čelenku nebo ručník. Vždy tak mějte jeden s sebou sbalený v batohu.