Chystáte se na výlet na běžkách a přemýšlíte jak se obléct abyste se po celou dobu cítili komfortně? Počasí na horách se může velice rychle změnit a tak je dobré si s sebou do batohu přibalit nějaké oblečení navíc.
Nejvíce je osvědčený třívrstvý systém oblečení. Při takovém oblečení by vám neměla být zima a ani byste se neměli potit. V případě, že se najednou výrazně oteplí, není problém poslední vrstvu svléct.
Sací vrstva oblečení je v přímém kontaktu s pokožkou, proto by měla být funkční a měla by dobře odvádět pot od těla, tím zůstanete po celou dobu aktivity v teple a suchu. Nejvhodnější jsou syntetická vlákna na bázi polyesteru a polypropylenu. Naopak vůbec vhodná není bavlna.
Jako sací vrstva se nejčastěji obléká termoprádlo, které se vyrábí v mnoha variantách (krátký rukáv, dlouhý rukáv, lehčí varianta, teplejší varianta, větruodolné prádlo, prádlo se stojáčkem nebo bez).
Hlavním úkolem druhé vrstvy je zahřát vás. Izolační vrstva by neměla hromadit vlhkost. Vhodným materiálem je fleece, který je velice lehký, teplý a měkký.
Často se také nosí funkční mikiny s rychleschnoucími vlákny, které se označují jako COOL-DRY.
Poslední vrstva oblečení by měla být voděodolná, větruodolná a prodyšná. Třetí vrstva má za úkol chránit vaše tělo před nepřízní počasí, udržet vás v tepelném komfortu a odvádět pot směrem ven.
Vhodné jsou prodyšné, větruodolné bundy s impregnačním zátěrem, které chrání před deštěm i sněhem - softshellové bundy s odvětráním na zádech a v podpaží.
Kromě softshellové bundy doporučujeme také sportovní běžkařské kalhoty s větru odolným materiálem, který ani ve sjezdech neprofoukne.
Ponožky na běžky musí být dostatečně vysoké, ideálně vyšší než boty na běžky, aby nedocházelo k odírání chodidel, pat a kotníků. V chladnějším počasí si můžete obléct jedny slabší ponožky a přes ně druhé teplejší, tím vytvoříte izolační vrstvu, která vaše nohy krásně zahřeje.
S takovou to výbavou si bohatě vystačíte, ať už se chystáte na krátkou nebo dlouhou vyjížďku.