Impregnace bundy a kalhot na turistiku i lyže

Zastihl vás na horské túře vytrvalý déšť nebo jste na lyžích a padá hustá mlha a vy se cítíte celý promočení i přesto, že vaše oblečení slibovalo výbornou nepromokavost? Aby se vám to již příště nestalo, použijte na vaše outdoorové oblečení impregnaci.

Co je to membránové oblečení?

Membránové oblečení slouží jako svrchní ochranná vrstva, která musí odolat větru a dešti. Zároveň propouští ven vlhkost přicházející z funkčního prádla a termoprádla. V membráně jsou mikroskopické otvory, kterými unikají molekuly vodní páry ven a větší molekuly vody naopak nepronikají dovnitř.

Nepromokavá membrána promokla?

Nepromokavá membrána bývá chráněna svrchním odolným textilem, který ale není nepromokavý a musí být ošetřený impregnací. Impregnace na povrchu materiálu vytvoří povrchové napětí, díky kterému voda snadno steče dolů. 

Impregnace je na oblečení nanesena výrobcem a při správné péči a praní ve vhodném prostředku, by měla dlouhodobě fungovat. 

Povrchové napětí se může poškodit mastnotou, špínou nebo mechanickým opotřebením a svrchní materiál začne vodu naopak nasávat. Membrána průnik vody zastaví, ale oblečení ztratí schopnost prodyšnosti. Z vnitřní strany oblečení následně začne kondenzovat pot a vzniknou mokrá místa, která vypadají jako bychom promokli. 

Kdy musím oblečení naimpregnovat?

Pokropte oděv vodou. Pokud kapky neodtékají a na tkanině tmavnou (látka se smáčí) je nutné oblečení naimpregnovat. 

  • impregnace je důležitá pro správnou funkci nepromokavého a prodyšného oblečení (nepromokavé bundy, nepromokavé kalhoty)
  • nemusíte se bát, že pravidelné praní membránu poškodí, naopak obnoví původní funkčnost
  • vždy impregnujeme čistý a mokrý povrch nepromokavého oblečení
  • tepelná aktivace impregnace je důležitá pro dosažení maximálního účinku

Jak oblečení správně impregnovat?

  • oblečení nesmí být špinavé, proto jej před impregnací vyperte, použijte vhodný prací prášek (takový, který na tkanině nezanechává žádné zbytky), ideálně speciální prací prášek na outdoorové oblečení, silné znečištění odstraňte pomocí specializovaného pracího přípravku
  • aplikace impregnace - typ a množství použité impregnace záleží na době, po kterou se budeme vystavovat nepříznivému počasí
  • krátkodobé vystavení špatnému počasí
  • dlouhodobé vystavení špatnému počasí
  • tepelná aktivace impregnace - některé typy impregnací se musí tepelně aktivovat (sušičkou, žehličkou, fénem na vlasy), některé stačí pouze nechat uschnout na vzduchu

Péče o membránové boty

Membránou není vybavené jen oblečení, ale také obuv. Svrchní vrstvu obuvi je nutné udržovat čistou (většinou postačí vlhký hadřík). Impregnací obnovíte pomocí přípravku určeného pro sportovní a turistickou obuv, který chrání před vlhkostí, nečistotami a poskytuje výbornou prodyšnost.