DWR - nezbytná součást outdoorového oblečení

Co to vlastně je?

Zkratka tří slov „Durable Water Repellent“, tedy „trvanlivě vodoodpudivý“. Jedná se speciální povrchovou úpravu vrchní tkaniny, která ji činí dlouhodobě nesmáčivou. Pozor, nezaměňovat s nepromokavostí.

Jak DWR funguje?  

Úprava udržuje povrchové napětí vrchní tkaniny. Při dešti se pak na povrchu vytvářejí kapičky, které se nevpíjí a volně stékají. Někdy je tato úprava mylně zaměňována s nepromokavostí. DWR dokáže sice částečně a na omezenou dobu odolat slabší přeháňce, či mrholení, ale aby byl oděv opravdu nepromokavý, musí být vyroben z membránového laminátu a dokonale podlepený.

K čemu je DWR dobrá?

U nepromokavého oblečení má správná funkce DWR nezastupitelnou úlohu a je velmi důležitá pro komfort uživatele. Pokud voda nebo alespoň její část dokáže po vrchní tkanině stéci a nevpíjí se do vrchní tkaniny jako do pijáku tak oblečení vodou jednak neztěžkne, nenacucaná bunda tolik nestudí a může lépe „dýchat“. Výsledkem je, že se cítíme podstatně komfortněji. Oblečení také mnohem rychleji uschne. Pokud je DWR nefunkční, můžeme dokonce nabýt dojmu, že do oděvu zatéká, i když tomu tak ve skutečnosti není.

U oblečení bez membrány, větrovek či softshellu pomůže funkční DWR alespoň na omezenou dobu zabránit promočení a rychlejšímu uschnutí.

Jak dlouho DWR vydrží?

DWR je vždy aplikována u nového výrobku přímo od výrobce. Bohužel tato úprava není věčná a používáním, praním, špínou, mastnotou se její funkčnost postupně snižuje. Jakmile tedy zjistíme, že s vrchní tkanina stává nasákavou, je ten pravý čas na její obnovení. Pokud se chystáme na delší akci, doporučujeme taktéž DWR obnovit.

V současné době se výrobci snaží udělat DWR méně zatěžující životní prostředí. Složení je tedy rozdílné, než tomu bylo před lety. Nové ekologické úpravy fungují také dobře, ale nedosahují už takové životnosti, jako tomu bylo v minulosti a je tedy nutno impregnovat častěji.

Jak DWR obnovím?

Obnova je naštěstí jednoduchá a lze ji provést pomocí impregnačních sprejů. Nedoporučujeme impregnace na bází lázní, je rozhodně lepší impregnovat po vyprání a nanést ji pouze na vrchní tkaninu.

Postup jak impregnovat:

Řiďte se pokyny uvedené u daného přípravku, ale postup je v podstatě stále sejný:

  1. Oděv vyperte (neimpregnujte nevypraný oděv, špína a mastnota jsou nežádoucí a impregnace nebude fungovat)
  2. Po vyprání nechte oděv lehce uschnout, ale ne zcela
  3. Na ještě vlhký oděv naneste impregnaci a pomocí houbičky ji rovnoměrně rozetřete
  4. Nechte oděv uschnout - ideálně dejte doschnout do sušičky, kdy sušíme na nízkou teplotu po dobu 20 – 30 min. Teplem se impregnace aktivuje
  5. Pokud nemáte sušičku, použijte na aktivaci žehličku na max. 110°C

Přečtěte si další tipy co udělat pro to, aby membránové oblečení vydrželo co nejdéle.


Fotogalerie