Co dělat aby membránové oblečení vydrželo co nejdéle

Určitě jste už slyšeli následující větu: Aby ti bunda co nejdéle vydržela, je třeba ji prát co nejméně. Tak tohle tvrzení, které je ještě obecně zakořeněno v podvědomí uživatelů rozhodně neplatí a je hlavní příčinou předčasného snížení parametrů výrobku a zklamání z předčasného snížení funkčnosti.

Co je vlastně ta membrána?

Membrána je tenká vrstva funkčního filmu, nalaminovaná na vrchní tkanině. Jejím úkolem je obstát ve dvou naprosto protichůdných parametrech, a sice propustit co nejvíce vodních par produkovaných našim tělem ven a z druhé strany nepropustit kapku vody a neprofouknout. Zdá se to nemožné? V dnešní době již to možné je a co bylo ještě před několika lety nemyslitelné, je dnes již celkem běžné. Dnešní moderní lamináty dokáží „udýchat“ i celkem vysokou fyzickou aktivitu při zachování nepromokavosti. Dosahuje se toho především ztenčením membrány, které mají dneska tloušťku i pouhých 7 mikronů. Podle toho, zda je pak ještě membrána spojenou s podšívkou či nikoli rozlišujeme zda se jedná o třívrstvý či dvouvrstvý laminát.

Co membráně nejvíce škodí?

Jak jsme psali výše, jedním z hlavních úkolů membrány je převést do vnějšího prostředí vodní páry vyprodukované našim tělem při pocení. Problém je v tom, že pot není jen voda, ale obsahuje také sůl a tuky, které se v membráně usazují, postupně membránu kontaminují a pokud nejsou pravidelnou údržbou vyplaveny, pomalu membránu degradují. U někoho dříve u někoho déle, každý z nás má jinou produkci a složení potu. Z tohoto důvodu dochází k prvním příznakům vždy v oblasti krku a spodní části kapuce, kde je kontakt s pokožkou nejintenzivnější.

Může se pak stát, když bundu nevypereme a po půl roce ji vyndáme ze skříně, tak najednou zjistíme, že začala propouštět vodu, což nás při vynaložených nemalých prostředcích rozhodně nepotěší a divíme se, jak je to u tak drahého výrobku možné.

Na co si dát dále pozor:

  • Pozor na mechanické poškození při prodírání se křovím, pohozením bundy na zem nebo použití bundy jako podložky pro posezení třeba na kameni
  • Při praní je nutné zapnout všechny suché zipy, mohou způsobit při převalování v pračce miniaturní trhlinky a výrobek neždímat

Co mám udělat pro to, aby mi oblečení sloužilo co nejdéle:

  • Pravidelně a správně bundu / kalhoty udržujte
  • Udržujte funkční vodoodpudivou úpravu svrchní tkaniny
  • Pozor na mechanické poškození
  • Používejte nepromokavé oblečení na činnosti, pro které je určeno, pokud jej není nutné použít, je i v rámci komfortu lepší jej nahradit např. softshellovou bundou
  • Po sezoně a před uložením do skříně oblečení vyperte dle návodu a až poté uskladněte

Podrobný návod jak správně vyprat membránové oblečení

Zdá se mi, že do bundy zatéká, co mám dělat?

Zachovejte klid, nic není ještě ztraceno. Díky vlastní výrobě dokážeme naprostou většinu problémů vyřešit.

Udělejte si menší analýzu toho, co se vám vlastně přihodilo, zde jsou nejčastější situace:

  • Při dešti se vám voda začala vpíjet do vrchní tkaniny (bunda se jeví jako vlhká a studí, ale pod bundou nemáte mokré fleky). V tomto případě je membrána v pořádku a došlo pouze k opotřebení vodoodpudivé vrstvy, kterou impregnací snadno obnovíme.
  • Pod bundou máte mokrý flek. Může se jednat o lokální poškození, způsobené např. propíchnutím nebo mohlo v krajním případě dojít opravdu k destrukci membrány z výše uvedených důvodů. V tomto případě nám bundu či kalhoty pošlete, popište stručně problém a označte místo, kde se Vám zdá, že výrobek protekl. Na speciálním zařízení dokážeme místo přesně identifikovat. Pokud se bude jednat o lokální poškození (dírku), provedeme opravu zdarma formou záplaty. Při větším poškození dokážeme vyměnit i celý díl. Každopádně výrobek otestujeme, spojíme se s Vámi a navrhneme způsob opravy či řešení.

Věděli jste že:

Konečné parametry laminátu neovlivňuje jen membrána, ale je to především vrchní tkanina. Takže parametry laminátů můžou být ve finále velmi rozdílné, i když je všude použitá stejná membrána.

Závěrem:

Časem každá bunda či kalhoty doslouží. Výrobek ovšem není nutno zcela zatratit, ale na běžné nošení či lyže bude dále sloužit velmi spolehlivě. Samozřejmě pokud se chystáte na náročnější akci, kde budete potřebovat 100% ochranu proti dešti, určitě se poohlédněte po novém výrobku.


Fotogalerie