8 tipů, jak dětem zpestřit turistiku

Pěší turistika je výbornou příležitostí dětem ukázat přírodu a okolní svět. My vám přinášíme 8 tipů, jak malým průzkumníkům výlety udělat pohodlné a zábavné.

Odhad terénu a vzdálenosti

Ať už se chystáte na první výlet do přírody s novorozencem, nebo plánujete dobrodružnou dovolenou s většími dětmi, je důležité zvolit trasu přesně dle jejich možností a potřeb. Své vlastní cíle a požadavky na výkon odložte stranou. Pokud nejste přesvědčeni o schopnostech a motivaci svých dětí, plánujte zprvu krátké a zábavné výlety, aby je od turistiky neodradily, ale naopak v nich zanechaly pozitivní zážitky z pohybu v přírodě.

Cesta je cíl

Zajímavé cíle nebo zastávky dětem dodají motivaci ke zvládnutí naplánované trasy. Předem jim řekněte, co cestou nebo v cíli potkají. Skvělými zastávkami jsou rozhledny a vyhlídky, vodopády, historické stavby, skalní útvary a jeskyně, zvířecí farmy, lesní hřiště a naučné stezky.

Nebojujte s časem

Děti jsou od přírody zvídavé a rády všechno prozkoumávají, hrají si a zastavují se u nových předmětů. Vyhraďte si na túru dostatek času, aby si děti mohly cestu naplno užít a za ničím se nehoňte.

Ať už vám kilometry pod nohama mizí rychle či pomalu, nezapomínejte na pravidelné přestávky na pití, občerstvení, odpočinek a rozptýlení pozornosti.

Kvalitní vybavení

Správně zvolené oblečení a obuv zajistí pohodlné a bezpečné dobrodružství v každém počasí.

Ať už vyrážíte v létě, nebo za chladnějšího počasí, klíčem k úspěchu je vrstvení oblečení.

  • Základem je vždy funkční první vrstva, která udržuje tělo v suchu. Velmi oblíbeným a spolehlivým materiálem je merino vlna.
  • Druhá vrstva plní izolační funkci a udržuje tělo v teple. Volit můžete mezi přírodními a lehkými syntetickými materiály (například Polartec). V chladnějším období se určitě vyplatí mít v batohu ještě lehkou péřovou bundu.
  • Třetí vrstva slouží jako ochrana před nepřízněmi počasí, primárně před deštěm a větrem. Nepromokavé kalhoty a bunda jsou tedy nezbytností pro každý výlet, jelikož v horách se nikdy nedá přesně předpovědět, jak rychle se počasí změní. Při výběru vrchní vrstvy zohledněte kromě vodního sloupce také prodyšnost, aby se děti v oblečení zbytečně nepařily.

Neméně pozornosti si zaslouží také doplňky. Čepice, rukavice a šátek na krk se kolikrát hodí i v létě, kdy jsou rána chladná. V teplých dnech je samozřejmostí pokrývka hlavy s UV ochranou.

Při výběru turistické obuvi pro děti je zásadní zaměřit se na pohodlí, podporu a ochranu. V závislosti na terénu by měly mít děti vhodnou obuv, poskytující stabilitu a ochranu nohou. Pro lehčí trasy a teplejší počasí jsou ideální sandály s pevnou podrážkou a ochranou prstů. Pro náročnější terén a delší túry jsou nejlepší volbou turistické boty s pevnou podrážkou, dobrou oporou kotníku a membránou. Než vyrazíte na delší výšlap, nechte děti si na nové boty zvyknout a prošlápnout je na kratších procházkách. Předejdete tak otlačeninám a puchýřům.

V závislosti na podmínkách je dobré zabalit také opalovací krém, repelent a lékárničku.

Tip na konec: mějte v autě připravené suché a čisté oblečení pro pohodlný návrat z výletu domů.

Svačina a pitný režim

Pro děti je svačina při turistice nejen zdrojem energie, ale může také představovat motivaci, aby pokračovaly dále. Není nic horšího než hladové, protivné dítě. Při přípravě jídla se zaměřte na vysokou energetickou a výživovou hodnotu a volte suroviny, které mají vaše děti rády. Rychlý a chutný zdroj energie jsou různé flapjacky a energetické tyčinky. Dobré je zařadit do občerstvení pochutinu, co běžně nejí. Může to být oblíbená čokoláda, směs ořechů či jiné mlsání. Oblíbený snack pak můžete brát na každou výpravu a udělat si z toho rodinnou tradici. Pokud s sebou nosíte na výlety i vařič, určitě vyzkoušejte mrazem sušené pokrmy. Jsou lahodné, lehké a stačí je zalít horkou vodou. Nabídka je velice rozmanitá, od snídaňových kaší přes vegetariánská jídla až ke kuřecím křídlům na medu.

Na dodržování pitného režimu při turistice je třeba se zaměřit více než v každodenním životě. Při fyzické aktivitě je nutné množství tekutin navýšit. V parných dnech tak můžete u dětí předejít riziku úpalu nebo úžehu. Každé dítě by v batohu mělo mít vlastní láhev s vodou.

Ať je to zábava!

Hraní různých her během výletu udrží děti motivované a zabavené. Fantazii se meze nekladou, ale níže si můžete přečíst několik osvědčených tipů.

  • Hledání pokladu: vytvořte seznam předmětů, které v přírodě určitě potkáte a děti je můžou během cesty hledat (květiny, stromy, kameny, šišky, zvířata a podobně).
  • Barevná příroda: vyberte barvu a nechte děti najít co nejvíce objektů v této barvě během cesty.
  • I spy with my little eye: jedno dítě popisuje věc, kterou kolem sebe vidí a ostatní musí pomocí zjišťovacích otázek uhodnout, o co jde.
  • Stopař: ukažte dětem obrázky, jak vypadají stopy různých zvířat a nechte je hrát si na detektivy a zkoumat, jaká zvířata šla tu stejnou cestu před nimi.
  • Orientace v mapě: nakreslete dětem jednoduchou mapu jejich dobrodružství a dejte jim prostor k tomu, aby se naučily v terénu orientovat a být průvodci vaší skupiny.

Vyrazte s kamarády

Výlety ve větší partě poskytují dětem více příležitostí k socializaci a společným zážitkům. Posilují jejich vztahy, týmového ducha a mohou sdílet zážitky z objevování se svými kamarády.

Nechte děti vést

Vyberte vedoucího skupiny a nechte v této roli spravedlivě prostřídat všechny děti. Děti milují pocit, že jsou v čele a mají zodpovědnost. Budují si tak sebevědomí a zároveň respekt k ostatním.