Mammut Klettersteig (Na) ferraty se Sígou (E)

Mammut Klettersteig - Trattenbach Kl. Park -Rakousko

Areál leží v romantickém údolí říčky Tratennbach. Nástup do stěny zabere z prostorného parkoviště, které se nachází  přímo pod stěnou, asi 5 min. Parkoviště je zpoplatněno. Součástí parkoviště je také hostinec.
Najdete zde cesty od obtížnosti A až do E. Každý si zde vybere tu svoji cestu podle vlastní výkonnosti a nabídka vám vystačí na celý den.

Výběr je bohatý. Celou hlavní stěnu si lze prohlédnou ze dřevěné vyhlídky a výstupy si porovnat na plánku připevněném na zábradlí terasy. Na terasu vystoupíte buďto cestou prostupující prvním patrem stěny za C a nebo lehčeji za A z plošiny pod hlavní stěnou.

Součástí areálu je i 63 metrů dlouhý lanový nepálský most za B/C a vysoký exponovaný žebřík.
Příjezd: Linz - směr Graz - Nußbach - Steinbach - Ternberg - Trattenbach.

GPS parkoviště: 47.9195597N, 14.3467156E

   

Popis výstupu

Mammut je nejtěžší zajištěná cesta v celém lezeckém areálu. Vede středem hlavní stěny do které nastoupíme po exponovaném žebříku za B. K úpatí žebříku se dostaneme snadno za B po skalním bloku. Z konce žebříku překročíme do stěny s křižovatkou tří cest. Cesta Mammut vede přímo vzhůru za C pod převislou plotnu.

Tu překonáme pomocí kramlí za D. Dál nás čekají tři těžké namáhavé a převislé za sebou jdoucí úseky za E. Na celém úseku až k výlezu je třeba již spoléhat pouze na přírodní stupy. Cesta je dál prosta jakýchkoliv umělých postupových bodů.

Však ani po přelezení klíčových míst si příliš neodpočineme. Klasifikace klesne pouze na D/E. Teprve po přelezení tohoto úseku obtížnost klesne alespoň na D. Dlouhý déčkový úsek je nakrátko přerušen snadnou policí za A/B. Zde si konečně můžeme opravdu odpočinou před další déčkovou pasáží. Poslední úsek před výlezem je za C a samotný výlez za B. Výstup je pro skutečně trénované opravdovou lahůdkou.

   

Sestup:

Sestup je vpravo od výlezu, zpočátku po pěšině, později po kovových lávkách a kramlích. Potrvá vám cca15 minut.

Obtížnost sestupu je za A. Vlevo od výlezu stojí vrcholový kříž s knihou výstupů.

Je odtud hezký výhled do údolí řeky Enss.

Shrnutí: 

  • Oblast: Rakousko, Oberösterreichische Voralpen, obec Trattenbach.
  • Obtížnost:E
  • Převýšení: 105 metrů ( vlastní ferrata )
  • Čas výstupu: 40 min.
  • Nástup: 5 min.
  • Sestup: 15 min.
  • Datum výstupu: září 2021

Vyber si u nás vybavení na ferraty

Via ferrata - jak je zdolat bezpečně - Více v našem průvodci


Fotogalerie