Intersport Klettersteig (Na ferraty se Sígou) (C/D)

Intersport Klettersteig    

Tato zajištěná cesta je poměrně dlouhá a její průstup zabere kolem 3 hodin za předpokladu, že nestrávíte čas ve frontě lezců. Nával lezců je však velmi pravděpodobný a v tomto případě počítejte minimálně s jednou hodinou navíc.

Intersport Klettersteig je velmi populární z několika důvodů. Rychlý nástup od horní stanice lanovky, nádherné vysokohorské prostředí s výhledy na jezero Gosau a zaledněnou skupinu Dachsteinu a unikátní 40 metrů dlouhý vzdušný žebřík nad roklí činí tuto cestu mimořádně atraktivní.

V cestě jsou sice dvě místa za C/D, ale jinak převládá snadný, až chodecký terén za A až A/B s několika málo úseky za C. Během výstupu jsou navíc k dispozici čtyři místa umožňující výstup přerušit a sestoupit do údolí. Jedno takové místo je před vstupem na exponovaný čtyřicet metrů dlouhý žebřík. V případě hrozící bouřky a špatného počasí je výstup velmi riskantní.

Výchozí bod:

Z parkoviště u Vorderer Gosausee lanovkou Gosaukammbahn do její horní stanice. Odtud jděte po cestě k chatě Gablonzer. U chaty zahněte doleva a po Nordalpenweg 01 A k nástupu. Pokud nechcete použít lanovku, dejte se od hráze jezera po cestě Herennweg s nádhernými výhledy až k chatě Gablonzer.

Výstup k chatě vám potrvá asi 80 minut s převýšením 580 m. Od chaty Gablonzer je to pak ještě 20 minut k nástupu s převýšením 130 metrů.
Parkovacích ploch u dolní stanice lanovky je dostatek, ale přesto, zvláště v sezoně, bývá i ráno problém vhodně zaparkovat.
Příjezd: Linz - Gmunden - Bad Ischl - Gosau - Gosausee.

Popis výstupu:

Po krátkém nástupu za B/C následuje delší a hezký traverz po kolících za A/B v závěru za B/C. Za traverzem následuje příkrá stěna Kaiseverschneidung za C/D - první klíčové místo. Po překonání stěny pokračujeme snadno za A a A/B do dalšího traverzu plotnou za C. Za hranou přes Enzianwand za B/C do sedla. Zde vpravo nouzový východ. Dále lehce ke dvěma žebříkům za B. Mezi žebříky je úsek za C.

Po žebřících následuje snadný, delší a zemitý terén mezi klečí za A/B k sekci Gamsband. Zde nás čeká mírný sestup kluzkým terénem. Pozor na uklouznutí. Po sestupu přijde traverz až za B/C, který končí u nástupu na Nebeský žebřík ústící ve stěně Donnermandlu. U nástupu na žebřík lze výstup ukončit a sejít do údolí, nebo žebřík a obtížnou stěnu Donnermadlu obejít zprava a poté se v sedle pod Donnermadlem na výstup vrátit.

Celý úsek, Nebeský žebřík a stěna Donnermandlu nabízí velkolepý zážitek plný vzrušení a napětí a patří k tomu nejlepšímu z celé ferraty.
Spodní exponovaný úsek Donnermandlu je za C/D, horní část pak za C. Z rozeklaného vrcholku Donnermadlu - 1920 m, sestoupíme za B do sedélka. Ze sedla stoupáme poměrně exponovaně a strmě po hřebeni místy až za C.
Později se hřeben stává plošší a méně strmý. Z vrcholu se nám nabízí výhled po celé malebné krajině včetně zaledněné skupiny Dachsteinu.

Sestup:

Značený sestup z vrcholu k horní stanici lanovky zabere kolem 1,5 hodiny. Je poměrně fyzicky náročný a nepříjemný.

Shrnutí:

  • Oblast: Rakousko, Skupina Dachsteinu, obec Gosau.
  • Obtížnost: C/D
  • Převýšení: 470/590 m (při použití lanovky)
  • Čas výstupu: 3 h./3 h. 20 min (při použití lanovky)
  • Nástup: 20 min/100 m (při použití lanovky)
  • Sestup: 90 min (k horní stanici lanovky)
  • Čas celkem: 5 hodin (při použití lanovky)
  • Dosažená výška: 2 050 m n.m.

 Souřadnice: parkoviště - 47.533870N, 13.4960356
                      nástup -       47.53024N, 13.4767397E

 Datum výstupu: 2020

Vyber si u nás vybavení na ferraty

Via ferrata - jak je zdolat bezpečně - Více v našem průvodci


Fotogalerie