Freifall Klettersteig (D)

Freifall je vzdušná zajištěná cesta vhodná pro pokročilejší lezce s absencí strachu z expozice. Již samotný nástup stoupající kolem vysokého vodopádu a hřmících vod soutěsky vám vžene adrenalin do žil. I vlastní nástup do cesty, který spočívá v přelezení zábradlí dělící nás od propasti lemované skalními útesy, je dostatečně vzrušující. K tomu si přičtěte užaslé pohledy kolemjdoucích návštěvníku této rokle. U vchodu si lze vypůjčit ferratové vybavení a nebo pouze přilbu, která vás ochrání před úrazem hlavy v nízkých tunelech
proražených ve skalách.

 

Nástup:

Z parkoviště, které se nachází bezprostředně u vchodu do soutěsky projdeme po zaplacení přes turnikety do uzavřeného prostoru areálu. Pokračujeme po bezpečném chodníku se zábradlím kolem vysokého vodopádu vzhůru vystavěnou stezkou skrze průraz ve skále. Bezprostředně za tunelem se nachází označený nástup s cedulí " Jen pro lezce". Zde nezbývá než překonat zábradlí a vstoupit do stěny.

 

Popis výstupu:

Začínáme snadným traverzem mírně vzhůru za B, později za B/C nad vodami rokle až do místa, kde traverz přejde ve vertikálu. Tudy vzhůru za C/D, později lehčeji za C převislým úsekem ke zakotvení lanového mostu. Tento však k naší cestě nepatří. My pokračujeme vzhůru členitou skálou střídavě za B/C a C až k místu s pohodlnou lavičkou. Od lavičky zprvu obtížně a převisle za D, později snadněji za B/C a B až k obtížnějšímu  místu za C/D. Po přelezení tohoto úseku přes C ke "Hraně volného pádu" a tou za C/D k výlezu za A. Celý úsek od lavičky až k výlezu představuje nádherné exponované lezení plotnou ohraničenou koutem. Po výlezu nás ještě čeká nenáročný vzdušný most. Za mostem je před námi již jen znatelný a snadný sestup zpět  k řece. Odtud již dál po vystavěné cestě k parkovišti, případně k další zajištěné cestě.

    

Shrnutí:

  • Oblast: Rakousko, Goldberggruppe, ok. Zell am See
  • Obtížnost: D
  • Převýšení: 120 m
  • Čas výstupu: 90 min
  • Nástup: 20 min
  • Sestup: 35 min
  • GPS parkoviště: 47.28937N, 12.97595E
  • Datum výstupu: 6/2022

Také si můžete přečíst o feratě Franzl Klettersteig.

Vyber si u nás vybavení na ferraty

Via ferrata - jak je zdolat bezpečně - Více v našem průvodci


Fotogalerie