Trattenbach Klettersteig - (Na) ferraty se Sígou (C-E)

Trattenbach Klettersteig Park:

Tento skvěle promyšlený ferratový areál je zřízen v jižní stěně hory Beisteinmauer vysoké 632 m. Nejde zde tedy o lezení v horském prostředí a areál je tím pádem ideálním místem pro začínající lezce. Lezci si zde mohou postupně vyzkoušet cesty všech obtížností od C až po E. Nechybí zde ani zajištěný lanový most, který zajisté prověří vaši odolnost vůči expozici. Areál je velmi přehledný a každý jistě přivítá nástup do stěny téměř přímo z parkoviště. V období lezecké sezony zde funguje i občerstvení. Krom zajištěných cest je zde i bohatý výběr klasických lezeckých výstupů. Klasifikace je tu přísná.

Výchozí bod:

Nachází se přímo na parkovišti pod horou Beisteinmauer 2,5 km od obce Trattenbach. Je to malá obec, která nemusí být ve všech navigacích. Nejbližší větší město je pak Ternberg , kterého dosáhneme po B 115 z města Stayer. Souřadnice parkoviště jsou: 47.9195689 N, 14.3467136 E. Parkoviště je v době sezony zpoplatněné a je zde i občerstvení. Nástup do stěny je hned ve svahu nad parkovištěm. Stěnu si můžeme rozdělit podle nástupu na spodní a horní část. Ty odděluje rokle. K jednotlivým nástupům dojdeme přímo z parkoviště po vyšlapané pěšině za cca 3 - 5 minut.

Popis výstupu:

Areál umožňuje některé výstupy mezi sebou i kombinovat. To se nám zdálo pro začátek ideální a tak jsme zkombinovali do jednoho výstupu tři cesty a tento výstup natočili. Obtížnost této kombinace je D, čas výstupu okolo 1 hodiny a celkové převýšení 180 m. Komu přijde úsek za D obtížný, může se na vrchol dostat po cestě č.3 Karin, která vede v levé části horní stěny. Do kombinace nastoupíme ve spodní části po cestě č.2 s názvem Hetschi o obtížnosti C. Po 65 metrech a 15 minutách nás cesta vyvede na terasu s lavičkou. Odtud snadno dojdeme na terasu se zábradlím a plánkem všech cest. Skvěle tu porovnáme plánek s realitou a na tomto základě se rozhodneme co dál. Zcela ideální je, když nikoho nepotkáme během výstupu. Z terasy máme celou horní stěnu před sebou jak na dlani.

My jsme se již ve spodní části dostatečně rozhýbali a po lanovém mostě napnutém přes rokli pokračujeme k nástupům v horní části stěny. Přechod je za A, tedy velmi snadný. Komu by však dělala potíže expozice, může sejít zajištěnou pěšinkou také za A. Do další části naší kombinace nastoupíme v pravé části stěny do cesty č.7 s názvem Großalber. Jde v podstatě o traverz stěnou až k hornímu konci žebříku, kterým se nastupuje do cest č.5 a č.7. Traverz je silově náročný a vytlačující s technickými prvky pro nohy, místy na tření. Nad horním koncem žebříku se poté dáme doprava cestou č. 5 - Tratterbacher, která nás obtížností C dovede na vrchol s křížem s výstupovou knihou. Pozor: Doleva od žebříku vedou těžké cesty za D/E a E.

Popis sestupu:  Po výlezu na vrchol je sestup doprava a cesta ke kříži a knize doleva. Sestup je klasifikován obtížností A, ale je dosti strmý a kdo se necítí příliš jistý, má možnost se jistit.

Shrnutí naší kombinace tří cest:

  • Oblast: Rakousko, Stayer - venkov.
  • Obtížnost: D 
  • Převýšení:  180 m
  • Čas výstupu: 1 hod.
  • Nástup: do 5 min.
  • Sestup: 15 min. (obtížnost C)
  • Dosažená Výška: 632 m
  • Souřadnice: 47.9195689 N,  14.3467136 E. ( parkoviště)
  • Datum výstupu: 2019

Vyber si u nás vybavení na ferraty

Via ferrata - jak je zdolat bezpečně - Více v našem průvodci


Fotogalerie