Ferrata Rio Sallagoni (Na) ferraty se Sígou (C)

Nástupní místo:
Z obce Arco vyjedeme po SP 118 směrem na Trento a u obce Dro na kruhovém objezdu se dáme doprava po SP 84 směrem na obec Drena. Prostorné a vhodné parkoviště bude po levé straně silnice za první serpentinou stoupání do obce Drena. Je to cca 8 km z městečka Arco a cestu sem můžeme pojmout zároveň i jako krátký cyklistický výlet. Z parkoviště se vrátíme zpět asi 100m a dobře znatelnou pěšinou  sestoupíme vlevo do rokle  na začátek ferraty. Ferrata vede roklí potoka Sallagoni pod hradem Drena .  Tato ferrata je také někdy nazývána Tarzaniáda. Pro snadný přístup a převážně horizontální směr je jako stvořená pro rodinný dobrodružný výlet úžasnou divokou roklí, která nám zároveň poskytne příjemné klima v době parného léta. Limitující pro překonání této ferraty je zde pouze výška dětí. Ze zkušenosti víme, že běžně rostlé dítě od věku 9 let je schopno ji absolvovat. Pro případ je vhodné, děcko vybavit "odsedkou" a být mu při ruce. Často zde vídáme celé dětské výpravy.

Popis výstupu:
Poněkud ponurý začátek rokle a hukot vodopádu v nás může vyvolat rozpaky. My se ale nedáme odradit a budeme za to odměněni nevšedním zážitkem. Na prostředí si brzy zvykneme. Ferrata je opatřena v první polovině ocelovým lanem, kramlemi a železnými stupy a kolíky. Na začátku jsou dvě poněkud vytlačující místa, kde ti menší se budou muset povytáhnout na špičky. Podívejte se na video. Asi v polovině nás ferrata vyvede z rokle  ven na otevřené prostranství. Zkroucené kmeny stromů prorůstající stěnami rokle, mechy, kapradí a malé vodopády nám navodí atmosféru džungle. Než vstoupíme do další soutěsky můžeme si na tomto místě v klidu odpočinout a posilnit se na další sportovní výkon. Dál nás totiž čeká přechod na druhou stranu rokle po zajištěném laně. Zážitek zde umocňuje blízký vodopád. Za příznivých podmínek se lze chůzi po laně vyhnout přebroděním. Následuje snadný úsek ferraty až k místu, kde se můžeme rozhodnout, zda budeme pokračovat v našem směru po pravé straně a nebo se vrátíme opět vlevo. První možnost umožňuje snadný chodecký terén, v druhém případě nás čeká zajištěná stěnka a opět krátký přechod po laně zpět na pravou stranu rokle. V další části se rokle opět zužuje a následuje snad nejhezčí část ferraty. V této části se již jistící lano nenachází. Budem se pohybovat na dně rokle přelézaje přes hladké kameny a po kramlích cikcak roklí. Těžko se zde ubráníme částečnému brodění. Vše záleží na výšce hladiny vody. V této části pozor na uklouznutí. Doporučujeme kvalitní boty s adhezní podrážkou. Na konci ferraty nás jistící lano vyvede z rokle na prosluněnou planinu obklopenou horami. Po levé straně se nedaleko tyčí hrad Drena. Před ním je malý bufet s občerstvením. Zajímavá je i opačná varianta ferraty.

Popis sestupu:
Od bufetu se dáme kousek vzhůru k hradu. Pokud hrad nechceme navštívit, z jeho hradeb jsou krásné výhledy, sestupujeme po značené cestě, která zkracuje serpentiny silnice až k našemu parkovišti.

Shrhutí:

Oblast: Via Ferrata Rio Sallagoni - Drena Itálie, oblast Lago di Garda, Arco  
Obtížnost:
 C
Převýšení: cca 180 m
Doba: 15 min k nástupu, 1,5 h samotná ferrata, 45 min  sestup 
Datum výstupu: 2014
Souřadnice: 45.96997° , 10.93408°

Vyber si u nás vybavení na ferraty

Via ferrata - jak je zdolat bezpečně - Více v našem průvodci


Fotogalerie