Attersee Klettersteig: (Na) ferraty se Sígou (D)

Attersee Klettersteig:

 Výchozí bod:

Dvě nejvýhodnější parkoviště jsou v obci Weißenbach am Attersee na Ischler Straße pod Nikolokapelle, případně proti hotelu See-Hotel Post am Attersee. V případě jejich obsazení je možnost parkovat již méně výhodně někde dál u břehu jezera a nebo těsně za obcí při při silnici  B 153. Při silnici B 153 to však již není oficiální parkoviště, ale auta tu běžně parkují.
Weißenbach am Attersee leží na jižním cípu jezera Attersee. K jezeru sjedeme z dálnice A1 vedoucí z Linze na Salzburg na výjezdu 234 u města Seewalchen am Attersee.
Pokračujem po západním břehu jezera po B 152 až do cíle. 

Přístup k zajištěné cestě:

Buď to vyjdeme od Nilolokapelle za kterou pokračujeme doleva po Nikoloweg a nebo projdeme kolem hotelu vzhůru a za ním opět doleva po Nikoloweg.
K nástupu dojdeme asi po půl hodině. Orientace viz mapa v sekci foto.

Popis výstupu:

Attersee Klettersteig vede v západní stěně Mahdlgupfelu. Díky tomu nebudeme tolik vystaveni slunci, ale přesto je třeba vzít s sebou dostatek tekutin. Na cestě budeme 3 až 4 hodiny.
Specifikem této zajištěné cesty je to, že jako postupové body jsou použity ocelové kolíky namísto obvyklých kramlí. To může někomu působit potíže.
Výstup mi přišel dosti nevyrovnaný co se obtížnosti týká. Cestou k vrcholu je třeba překonat dva úseky za D, ale mezi těmito obtížnějšími místy jsou dlouhé lehčí úseky max. za C. Většinou však za A až B/C. Máme tak dostatek času nabrat potřebnou sílu a odvahu do déčkových míst.
Pro svoji délku však může být výstup pro méně trénované dosti vyčerpávající. Pro toho, kdo si chce vyzkoušet náročné úseky za D ve velké stěně, je tato zajištěná cesta ideální. Rovněž výhledy ze stěny
na jezero a okolí stojí za to. Ke konci výstupu potěší i lehký, ale exponovaný hřebínek.

Sestup:

Z vrcholu vede pouze jediná sestupová cesta. Je dobře značená a sestup nám potrvá cca 1,5 hod. Zprvu je sestup celkem pohodlný, později příkrý s řadou nerovností. Při cestě je mnoho vyhlídkových bodů. Nejhezčím vyhlídkovým bodem je skalní ostroh Großer Schoberstein s překrásnou vyhlídkou na jezero Attersee.
Bývá často samostatným turistickým cílem ve výšce 1037 metrů nad mořem. Sestupová cesta končí u Nikolokapelle.

Shrnutí:

Oblast: Rakousko, Solná komora, jezero Attersee.
Obtížnost: D
Převýšení: 630 m (vlastní ferrata)
Čas výstupu: 3,5 hod (vlastní ferrata)
Nástup: 0,5 hod
Sestup: 1,5 hod
Čas celkem: 5,5 hod
Převýšení celkem: 780 m
Dosažená výška: 1261 m

Souřadnice: 

  • 47.79949° ,  13.53948° (parkoviště)
  • 47.80546° , 13.55276° (ferrata)

  Datum výstupu: 2019

Vyber si u nás vybavení na ferraty

Via ferrata - jak je zdolat bezpečně - Více v našem průvodci


Fotogalerie