Jak prát oblečení z merino vlny?

Oblečení z merino vlny nabízí opravdový komfort při nošení. Merino umí regulovat tepelný komfort, odvádí vlhkost a je prodyšné. Protože merino vlna je čistě přírodní materiál, je potřeba se o merino oblečení starat trochu jinak než o bavlněné nebo syntetické oděvy.

Běžná údržba merino oblečení

Velkým plusem oblečení z merino vlny je, že ho můžete nosit několik dní po sobě, aniž by  bylo potřeba ho prát. Merino tak představuje skvělé řešení na delší akce. Oblečení z merino vlny špičkové kvality nabízí například norský výrobce Devold

Vlákna v merino materiálu umí absorbovat zápach tím, že brání reprodukci bakterií a díky obsaženému lanolinu mají ochrannou vrstvu. Tato vrstva brání vstřebávání fleků a díky minimálnímu statickému náboji materiálu, merino oblečení nepřitahuje ani prach. Merino oděvy jsou tedy ideální volbou také pro alergiky.

Stejně tak jako bavlněné a ostatní vlněné oblečení, tak i merino vlnu je nutné chránit před moly. Vhodné je používat prací prostředek určený přímo na merino vlnu s výtažkem cedru, který moly odpuzuje. Další možností je do šatníku umístit prostředek proti molům koupený v drogerii. Svůj účel splní také látkový pytlíček plněný bylinkami jako je máta, levandule nebo tymián.

Suché čištění merino oblečení

Oblečení z merino vlny není potřeba po každém použití hned prát. Časté praní merino oblečení může způsobit ztrátu jeho funkčních vlastnosti. Je ale nutné po svlečení merino oblečení vyklepat, nechat usušit a vyvětrat. Větrání podporuje samočisticí vlastnosti merino vláken. Merino oblečení se nedoporučuje vystavovat přímému slunečnímu záření. Tuto běžnou údržbu je dobré provádět tak jednou měsíčně i v období, kdy merino oblečení nepoužíváte.

Prací prostředek na merino oblečení

Na merino oblečení používejte vždy prací přípravek na vlnu. Nejlepší volbou je prací gel s lanolinem, který umí udržet vlákna vlny pružná, dezinfikuje a má antistatické účinky. Pokud chcete svému merino oblečení poskytnout tu nejlepší péči, dopřejte mu jednou za čas tzv. lanolinovou lázeň. Na merino oblečení se nesmí používat prací prostředky s obsahem enzymů, bělidel a alkalických látek. Také aviváž na merino materiál nepatří, protože slepuje duté a strukturované vlákno vlny.

Při odstraňování skvrn na merino oblečení je důležitá rychlost, aby se skvrna nevsákla do vlákna hluboko. Nejlepším prostředkem na odstranění nečistot na merino oblečení je žlučové mýdlo. Na skvrnu naneste napěněné mýdlo, nechte 10–15 minut působit a jemně umyjte.

Ruční praní merino oblečení

Malé nečistoty můžete jednoduše setřít čistým vlhkým hadříkem. Praní v ruce má výhodu, že se při něm minimalizuje vznik žmolků. Ty vznikají zejména při praní v pračce díky tření v bubnu. Při ručním praní postupujte následovně:

  • Merino oblečení ponořte do vody o teplotě 30–40 °C a chvíli nechte namočené. Při praní a máchání se snažte, aby teplota vody zůstala stejná
  • Pomocí pracího prostředku jemně odstraňte nečistoty a prádlo vymáchejte. Oblečení se snažte netřít.
  • Merino oblečení neždímejte kroucením, pouze z něj opatrně vymačkejte přebytečnou vodu.

Praní merino oblečení v pračce

Merino oblečení obvykle snese i praní v pračce při dodržení několika základních pravidel. Konkrétní pokyny k péči ale raději předem prostudujte na štítku oblečení. Praní v pračce nevadí zejména merino oblečení se superwash úpravou. Jedná se o úpravu vlny, kdy je příze pokrytá pryskyřicí a šupinatá vrstva je tak zacelená. Superwash merino je tedy odolnější proti tvoření žmolků i v průběhu praní. Při praní v pračce postupujte následovně:

  • Oblečení a spodní prádlo z meriny vlny perte samostatně nebo s dalším vlněným oblečením, které vyžaduje stejnou péči.
  • Před praním merino oblečení otočte naruby a zapněte případné zipy na oblečení. Látka tak méně plstnatí během praní.
  • Zvolte šetrný prací program na vlnu s teplotou 30 °C (maximálně 40 °C) a ždímáním s hodnotou maximálně 400 otáček za minutu.

Sušení a žehlení merino oblečení

Mokré merino oblečení rozložte a narovnejte šev na šev, protože merino oblečení bude držet tvar, ve kterém uschlo. Větší kusy oblečení jako je například merino bunda, sušte ve vodorovné poloze na sušáku. Ještě lepší službu udělá speciální síťka na sušení prádla. Prádlo nikdy nesušte na přímém teple jako například na radiátoru, došlo by k poškození vláken.

Sušení merino oblečení v sušičce se rovněž nedoporučuje, vlněné oblečení by se srazilo třeba i o několik velikostí. Existují ale výjimky, jako je například merino oblečení s označením Total Easy Care například od výrobce Devold, které snese i péči sušičky.

Merino oblečení je přirozeně pružné a nemačkavé, žehlení tedy není potřeba. Pokud ho ale přeci jen chcete přežehlit, nastavte žehličku na nízkou teplotu na program vlna nebo hedvábí.