Alpha Pants - recenze od Svět Outdooru

Zaujalo mě

  • Všestrannost jednoho kusu oblečení
  • Velice dobrý tepelný komfort, prodyšnost a pružnost
  • Extrémně lehké a sbalitelné zateplené kalhoty s nenáročnou údržbou

Podrobná recenze

Jak já mám rád osobní zkušenosti, které otřesou vším, co jsem doteď dělal a myslel si, že je to správné a nejlepší řešení! Když zrovna nehamtám po skalách, nesjíždím cyklo pneumatiky, nepotím krev v hradeckém Fubo Gymu, nebo na gauči nezajídám Nutellou sýrovo-cibulové Laysky, pracuju pro německou rodinnou společnost ve stavebnictví. Navrhuju střešní systémy, které aby jako celek fungovaly, musí každá dílčí vrstva plnit svou danou úlohu. Jedna vrstva bez druhé nemůže fungovat a navzájem se ovlivňují. A stejné je to s oblečením. Teda myslel jsem si to! Než jsem si poprvé obléknul ALPHA PANTS od High Pointu. Tam nastal bod zlomu!

A tak jsem do letošního podzimu vstupoval s neměnným stereotypem v oblékání. Spodní merino pro odvod potu a zahřátí plus vrchní větruodolné gatě s nějakou DWR úpravou proti vodě. Nebudu lhát, měl jsem na to perfektní sestavu, která mě nezklamala ani v nejkrutějších podmínkách na Himalájských sedlech, ve třeskutých mrazech na jesenických skialpových tůrách i při zimních rodinohodinách okolo komína. A když bylo nejhůř, roli tepelné izolace zastoupil můj smysl pro sebetrýzeň, a tak jsem si liboval v tom, že ten mráz prostě zvládnu. ,,Zážitek nemusí být pozitivní, stačí, když je intenzivní, že?“

Ale sakra proč, když to tak vůbec být nemusí?! Oblečení nejsou díky bohu střechy, a tak nemusím nutně skládat vrstvy tak, abych měl od každého něco, když můžu mít jednoduše vše v jednom!

ALL – IN – ONE

Jasně! Vše v jednom! Technické kalhoty které nejen že hřejí, ale hřejí tam kde mají! Kalhoty, které jsou prodyšné, pružné, větru-, vodě- a oděru- odolné, ale i hezké, lehké a neskutečně pohodlné. V minulé recenzi jsem se rozepsal dosti ze široka na téma hybridní oblečení, a tak tentokrát shrnu základní myšlenku.

Dříve se prostě dělaly věci jinak. Každý kus oblečení měl svoji funkci, a tak jsem měl jednu spodní vrstvu pro odvod potu, dvě hřejivé mikiny, větrovku, pršiplášť a péřovku. Tím jsem byl připraven čelit takřka všemu, co si na mě vystresované středoevropské počasí vymyslí. A přesto, že jsem mistr v balení se na cesty, měl jsem batoh plný všemožného textilu. Do Nepálu jsem si s sebou bral hřejivé merino spodky, lehké kalhoty odolné větru i mírnému dešti, a pak taky softshellové gatě do výšek nad 5.500 m, kde umí podzimní bríza potěšit -20°C jako prd. Každý kus oblečení umí zastoupit svou úlohu, ale jeden bez druhého by mohl fungovat jen stěží. Dříve se prostě dělaly věci jinak. Jenže invenci díky bohu nezastavíš, a tak se najde hrstka výrobců, jako je High Point, kteří pracují s neutuchající touhou kombinovat materiály a tím docílit nejlepších možných výsledků!

Noha je sice noha a lze ji vnímat jako jednu končetinu, ale to je snad největší chybou při pohledu na tělo jako takové. Noha má spoustu částí, kdy každá se jinak potí a hýbe, každá jinak pracuje a jinak vytváří teplo, jinak rotuje a jinak vypadá. Nejjednodušším pohledem by bylo tyto rozlišnosti nerespektovat a udělat prostě kalhoty z jednoho typu materiálu a s unifikovaným tvarem. Ale takové kalhoty nechceš – těch už máš totiž dost! Kalhoty ALPHA PANTS všechny tyto partie plně respektují a každé z nich poskytují díky použitým materiálům přesně to, co potřebují!

Složení materiálů

Kalhoty ALPHA jsou složeny, jak již bylo řečeno, z několika druhů materiálů, které jsou přesně rozmístěny tak, aby poskytly maximální účinek.

Začnu místy, kde jsou kalhoty zateplené tepelnou izolací Polartec ALPHA®. Tento unikátní systém dal kalhotám i jméno a okamžitě jde tušit, že se tu na ničem nešetřilo! Kdo jednou poznal tepelný komfort a výhody této izolace, nechce už nic jiného. Přiblížím Ti, jak tato sametově jemná izolace funguje. Jedná se o krátká hydrofobní vlnitá vlákna, která tvoří jakýsi hustý ,,kožich“. Na kůži je extrémně příjemná a chová se tak, že nepřehřívá povrch těla, když nejsi aktivní. Ale jakmile začne tělo makat a produkovat teplo, svou prodyšností ho udržuje v ideálním tepelném komfortu. Chová se tak velice podobně, jako péřové zateplení. A to je boží! Tato izolace je na přední straně stehen, na kolenou a na zadku. Na vrchní straně této izolační vrstvy je tkanina PERTEX QUANTUM AIR®, na kterou jsem už taky pěl ódy dříve. Jedná se o svrchní, neuvěřitelně jemnou tkaninu, která je extrémně prodyšná, ale zároveň větruodolná. Je takřka nemožné se v ní zpotit a v kombinaci s izolací ALPHA funguje nedostižně. Hřeje, nepustí Ti k tělu chladný vítr a pokud jsi v zápřahu, všechnu přebytečnou vlhkost odvede pryč. V neposlední řadě je obrovskou výhodou této kombinace její pružnost. Látka s izolací tak bez přerušení a švů sahá až pod kolena, aniž by se Tě i při mezních ohybech kolen a kyčlí jakkoliv omezovala. Bezkonkurenční izolace, prodyšnost a pružnost. Tři věci, které do nedávna nebyly absolutně slučitelné!

Jenže ne každé místo na noze nutně prahne po zahřívání. A proto, jak jsem Ti říkal před chvílí, kalhoty ALPHA respektují i tyto plochy. Na zadní straně stehen a kolen a také na holeních je použit materiál NOWIND®, který je také prodyšný, ale není tolik zateplený. Na jeho vnitřní straně je jemný semišový fleece, který odvádí od povrchu těla případnou vlhkost a je to neporazitelný stretchový větrolam. Na vnitřní straně lýtek je pak zpevněný odolný materiál proti odření, roztržení sněžnicí, lyží či  mačkou.  Geniální detail je pak slabší izolace Blizzard® na bederní páteři, kde většinou končí batoh. V tomto místě se jemná mikroplyš zbytečně nepotí a stará se o rychlý odvod potu. Pokud by zde byla použita více izolující vrstva, naprosto určitě by to bylo slabé místo kalhot. Je ale vidět, jak se v High Pointu zamýšlí nad každým detailem a strategii pokusu a omylu nechávají někomu jinému.

Takže opět musím zajásat nad dalším kusem hybridního oblečení, které funguje geniálně na každém centimetru čtverečním a posouvá hranice komfortu a účinnosti zase o kilometr vpřed! Vzpomeneš si na mě, až se do kalhot poprvé a pak znovu a znovu oblečeš, že je to jako lehnout si po náročném chladném dni do měkkých peřin. A když už mluvíme o peří! Tyhle našlapané kalhoty váží 227 g!! Jako vážně! To je asi jako jedna nohavice Tvých riflí! =)

Střih a tvar

Přichází kontroverzní téma. Jeden by si skoro mohl říct, že outdoorové oblečení nemá dohánět módu upnutých džín, ale já Ti rovnou říkám, že je to konečně tady! Konečně někdo ušil kalhoty, které nejsou od kolen dolů jako trubka od záchodu. Jestli něco nemám rád, je to totiž plandající látka okolo bot. Můžeš mi samozřejmě oponovat, že věci na hory mají mít volný střih, ale pokud má něco vypadat a izolovat, nesmí pod to foukat a musí to mít kontakt s tělem. A tohle se povedlo moc! Popravdě nejsem úplně konfekční typ. Nejsem žádný chrt, ale spíš francouzský buldoček, který má silné a krátké nohy. A i tak si myslím, že to je krok vpřed. A pokud by tu vážně byl někdo, kdo to pomyšlení nesnese, tak ať jde válet sudy. Nebo ať si rozepne postranní zip a tím rozšíří nohavice tak, že je přetáhne přes boty, nebo se bude minimálně cítit lépe. Jinak ke střihu můžu říct jen to, že i přesto, že jsou dost na tělo, jsou vymyšlené tak, aby Tě nikde netáhly, neškrtily a neomezovaly. Je to na rovinu jako druhá kůže, která se přizpůsobí nejen tvaru, ale i podmínkám a aktuálním požadavkům těla.

Výbava

Není jí mnoho..popravdě. Až si kalhoty poprvé oblečeš, najednou zjistíš, že si nemáš kam dát ruce. Nemají totiž kapsy. To je tak skvělý, ony totiž nemají kapsy! Klíče, mobil, blbiny a buzolu si dej do batohu – proto ho taháš. Kapsy na bocích jsou přežitek a k ničemu. Beztak se jen krabatí a věci v nich tlačí na stehna. Kalhoty ALPHA mají jednu kapsu na boku spíše na zadní straně. Geniální – protože když si sedáš, nevadí Ti na zadku a nelámou se Ti věci v předních kapsách. Tato postranní kapsa je tak akorát velká na pár nezbytností. Občanka, klíče od auta a pár peněz. Nic víc totiž nepotřebuješ a pokud ano, máš batoh!

Další výbavou je jak již bylo zmíněno rozepínání nohavic, které zajistí volnější tvar, nebo možnost přetáhnout nohavice přes vysoké boty. Kapitolou sama pro sebe je zapínání! Mám rád kalhoty s poklopcem, které mají pant, ale taky pásek. Integrovaný pásek lze nastavit přesně podle toho, jestli jsi po lehké snídani, nebo po čtyřech borůvkových knedlících a dvou kofolách. Jenže integrovaný pásek měl vždy jednu vadu. Nedej bože, když se blbě zatáhlo za jeden z konců a druhý zmizel v díře na opačné straně. To pak musela přijít mamka se zavíracím špendlíkem a vytáhnout ho zpět. Kalhoty ALPHA mají integrovaný pásek na straně bez přezky zašitý, a tak se Ti toto už nikdy nestane! Zapínání je pohodlné a rychle nastavitelné.

Posledním detailem je malé plastické logo na stehně a jedno pořádné na pravém lýtku, aby bylo dobře vidět, komu věříš!

Zkušenosti

Mám trošku tendenci, když si koupím nějaký nový kus oblečení, zapomenout, že mám na sebe i něco jiného. Nosím pak tu novou věc stále do kola. Když mi kalhoty přišly domů, skočil jsem do nich jako nadšený pes do hromady podzimního listí a už je nesundal. Doma zimu nemám, ale sednul jsem si v nich k počítači a začal pracovat. Dělal jsem dlouho, aniž bych si uvědomil, že mám na sobě hřejivé kalhoty. Prostě jsem se nevařil. Kalhoty nečinně čekaly, až přijde jejich příležitost. Musel jsem pak nutně odjet na schůzku, a aniž bych se převlékl, vlétl jsem s nimi do lednového mrazu. Najednou začaly kalhoty fungovat jako švýcarské hodinky. Hřály a nedovolily zimě, aby mě rozklepala. Připadal jsem si, jako bych seděl u babičky u kamen a díval se oknem ven, jaká je tam sibérie. Celým tím chci říct, že jsem tehdy naplno docenil vlastnosti Polartecu ALPHA, který se výjimečně přizpůsobuje podmínkách, ve kterých kalhoty nosím. Umí neskutečně dobře hřát i v chladných a větrných podmínkách, ale když pak sednu do auta a jedu z hor domů, nemám pocit, jako by mi někdo položil hrnec s vřelou polévkou do klína. Když mluvím o odolnosti proti větru. Letos v lednu jsem na úpatí Jeseníků přežil dvě hodiny mrazivého větru se sněhem, kdy jsme dozorovali přípravu stavby. Tím, že jsem se hýbal minimálně a nevytvářel si vlastní teplo, měly kalhoty Alpha co dělat! Ale nebýt jich a mikiny High Point MERINO ALPHA (na fotkách), která má stejnou hřejivost a použité materiály, dozajista bych to omarodil. Bylo to regulérní brnění, které mě ubránilo před mrazem, sněhem i nemocí.

Co Tě ale určitě zajímá víc, než moje pracovní hašteření v mrazu je, jak se kalhoty chovají ve svém přirozením prostředí. Horské túry v chladném prostředí zvládají prostě na jedničku. Příjemně hřejí, nikde netáhnou a neplandají ve větru. O tom všem už jsme ale mluvili. Co je ale jejich nedostižnou předností je, že po tom, co dojdeš na Luční a chceš si dát předražené knedlíky, vidíš, jak se všichni musí v tom vlhku s teplu svléknout. Jsou rozhicovaní a kdyby na sobě nechali ty neprodyšné vrstvy hřejivého oblečení, budou za chvíli durch. Mezi nimi pak sedím já v suchu a pouze s teplem, které si vytvořím sám. Všechno ostatní přebytečné teplo a vlhkost odvedl pryč tandem Polartec ALPHA a QUANTUM. Po zaplacení nekřesťanských peněz odcházím zpět do mrazu, ale v suchu a stále v teple. Ostatní musí vlhké zmrzlé oblečení nejdřív znova propotit, aby jim nebyla zima a tím se připravují nejen o energii, ale hlavně o náladu a zážitky.. a pak jsou kalhoty HP ALPHA k nezaplacení!

Poslední, ale ne jedinou situací vše dokreslím. My zapálení amatéři všeumělové jsme trochu postižení. (Slovo amatér pochází z latinsého Amator, což je v překladu milovník, nebo jedinec zapálený pro svůj cíl)  V zimě se hrabeme po krk ve sněhu na skialpech, ale v koutku okna pořád sledujeme, jestli už náhodou není dost teplo na kolo, skály, slackline, nebo pěší výlet na Hrubou skálu. A máme tendenci se sdružovat do společenstev stejně postižených lidí, a tak mi můj nadšený spolulezec Marek jednoho slunného studeného dne volal, že je podmínka, takže ve dvě na Škrovádu! Bouldering na zmrzlé skále si vyžaduje správné vybavení – HP ALPHA Pants jediná možná volba! První trošku vlídné paprsky? Promazat tlumiče a hurá na kolo! Že jsou dva stupně? Nevadí, mám kalhoty HP ALPHA! A tak bych mohl pokračovat. Univerzálnost těchto kalhot je prostě obří. Pokryje všechny činnosti od aktivní dřiny na horách, přes lezení a cyklistiku v zimě, až po postávání u svařáku s kamarády, klidné procházky městem, nebo chytání lelků kdekoliv, kde není vlídno.

Závěrem dopisu…

…Ti chci bez nadsázky říct, že jsem nikdy neměl lepší kalhoty (a mikinu). Komplet od High Pointu složený z kalhot ALPHA pants a mikiny MERINO APLHA je absolutně nedostižná výstroj a nenechá Tě ve štychu v žádné situaci. Třísezónní kalhoty budeš tahat od podzimu do jara a slibuju, že už od září se ně budeš chodit dívat do skříně, kdy už si je budeš moct vzít. Takže letošní jaro vidím jasně. Z kalhot Alpha půjdu rovnou do kraťas! Neskutečné vlastnosti, tepelný komfort i svoboda pohybu jsou natolik podmanivé, že jediné, čeho budeš litovat je, že už je nemáš roky!

Převzato od Svět Outdooru

Koupit Alpha Pants

Koupit Alpha Lady Pants


FotogalerieDoporučujeme