Kalovy

Lezení na Kalovech


   

      

Stejnojmenným kopcem na pravém břehu Otavy začíná nad Sušicí stoupat Šumava vzhůru, je to takový nižší bráška Svatoboru na opačném břehu. Z obou kopců se lítá na paraglidu a i přes různé skoky na kole.

I na Svatoboru se rýsuje nová oblast, ale vraťme se ke Kalovům.

Na začátku byla zmínka v místním klubu Tradiční Kloub, že na tom kopci je převislá stěnka. A už to jelo, Hlavní skalka, traverzy Tango a Ropotámo, oba za 7A, krátké cesty s lanem Třešňová 8- a Jump 8. Následovala bouldrová cesta Black Light 9- a pak úplné zběsilosti za 9 až 9+ Dietní, Hrabě X a Sígovina.

   

Pro milovníky kyselých předloktí přibyla spojení traverzů a cest a pro vyznavače utrpení okamžiku další bouldery bez lana až za 8A  jako Veliké Lalulá a Sekáček od Martina Stráníka.

S více bouldermatkami a chytači lze lézt i všechny cesty bez lana jako highball bouldery.

Mezitím se začalo lézt na dalších blocích, z nichž zejména Boule zaujme charakterem alá Bleau.  Další perlou je sektor Podsvětí s velmi převislými bouldry Hupcuk 7A a Insomnia 7B, kde zmizel les, mech i mravenci z hororu Mravenci.
Podtrženo, sečteno kolem 80 boudrů na 20 blocích. Materiálem je svor, podobný Kaitersbergu a podobně nepřátelský ke kůži na prstech.

   

Leze se vše, od mikrolišt přes madla po sklopené oblany a ve všech možných sklonech, kdy strop ještě opepří výlez do položeného. Klasa je uživatelsky příjemnější v prvním průvodci Honzy Švíky, než v tom druhém.

Kůrovec ještě nestihl spapat všechen les, dá se sem jít s rodinou na houby, popřípadě nechat ratolesti napospas lesním radovánkám. Ovšem bacha na bajkery, může se stát, že začnou létat polety i přes lezecké objekty.

   

Závěrem pár tipů pro ty, co si lezením vytvořili žízeň, a kterým i vyhládlo, výhodou bude i řidič dobrovolník. Vyplatí se zajížďka do Kašperskohorského pivovaru, vynikající kuchyně i pivo.

Přímo v Sušici láká pivovar a restaurace U Švelchů. Kdo chce sedět v přírodní kulise, ať se staví na Santosu. Ten, kdo hledá dobře načepovanou a ošetřenou plzeň či výborné jídlo, ať se staví na náměstí v restauraci PÍPA a VÝVRTKA.

A kdo potřebujete cokoli na sebe a na lezení, stavte se u nás v prodejně High Point, je to hned vedle. 

Průvodce na oblast Kalovy, Dlouhá Ves a Radešov

Vyber si u nás vybavení na lezení


Fotogalerie