Ferrata Che Guevara (Na) ferraty se Sígou (C)

Nástupní místo:
Obec Pietramurata, ležící cca 21 km od Riva del Garda směrem do Trenta.

Popis přístupu:
Auto zaparkujeme v průmyslové zóně na kraji obce. Podle ukazatele "Ferrata" jdeme vlevo od místní rozlehlé štěrkovny do piniového lesa a dál vzhůru a doprava pod stěnou k nástupu. Cesta není příliš dobře značená. Ferrata vede východní stěnou Dian Alt hory Monte Casale 1631 m vysokou, která se tyčí nad obcí Pietramurata.Tato 1400 m vysoká stěna působí ohromujícím dojmem a budí značný respekt.

Popisy výstupu:
Spíše než na technické schopnosti lezce, klade ferrata nároky na jeho vytrvalost a psychickou odolnost. To zejména pro jejich délku a tím pádem časovou náročnost. Navíc je stěna plně vystavená slunci a v případě hezkého počasí stěna žhne jak rozpálená pec. Pamatujte proto na dostatečné zásoby vody. Stěna je vysoká úctihodných 1400 m a průstup vám zabere kolem 5 hodin. Cestou převládají místa o obtížnosti A a B vystřídané občas chodeckými pasážemi. Střídá se lezení po plotnách s traverzy po římsách. Jedno céčkové místo je hned po nástupu do ferraty. Díky ocelovému jistícímu lanu je orientace, i přes rozlehlost stěny snadná a ani expozice není překvapivě velká. Další céčkové místo je v horní části stěny během vzrušujícího lezení ve svislých skalních plotnách. Stezka se dál proplétá mezi křovím k vrcholové knize.Vrcholová kniha se nachází ve výšce asi 1200 m pod stěnou, kterou budeme obcházet zleva. Následuje nepříjemný suťový žleb za A . Přes vyhlídkovou kazatelnu pokračujeme přes exponované skalní stupně za B/C. Závěr  nám může, pro nastupující únavu, připadat nekonečný, ale přesto záhy vystoupíme na rozlehlou kvetoucí louku. Odtud již snadno dojdeme k vrcholovému kříži s úchvatným výhledem na okolní krajinu.

Popis sestupu:
Z vrcholu se dáme napříč loukou k chatě Rifugio Don Zio Pisoni. Od chaty pokračujeme po stezce 427 severním směrem. Stezka strmě klesá lesem. V místě Godesi odbočíme doprava a podle ukazatelů do Sarche kolem Casino forestiale na rozsáhlé pasece k parkovišti na SS 237. Pokud jsme neměli možnost zde zanechat jedno z aut, musíme pokračovat směr Sarche. Nejdeme však do centra, ale dáme se na okraji obce doprava až na parkoviště v Pietramurata. Sestup je dlouhý cca 9 km, strmý a poněkud nepříjemný a zabere nám 3 hodiny chůze.

Jak vidno, jedná se celkově o náročný celodenní podnik, který prověří dokonale naši vůli a odolnost.

Shrhutí:

Oblast: Itálie, Lago Di Garda, Pietramurata
Obtížnost:
 C 
Převýšení: cca 1400 m 
Doba: 5h samotná ferrata, 3h sestup  
Datum výstupu: 2016 
Souřadnice: 46.02858° , 10.93758°

Vyber si u nás vybavení na ferraty


Fotogalerie