Dvouvrstvý, třívrstvý a 2,5 vrstvý laminát


U nepromokavého oblečení se můžeme setkat se třemi typy laminátů - dvouvrstvý, třívrstvý a dvou a půl vrstvý . Jaký je mezi nimi rozdíl a na jaké aktivity jsou nejlépe vhodné?

1) Dvouvrstvý laminát (označení 2L)

Jak název sám napovídá, jedná se laminát složený ze dvou vrstev. První tvoří vrchní tkanina (u značky HIGH POINT volíme vždy polyamid (PAD) jelikož je nejodolnější) a na tuto tkaninu je nalaminována membrána. U oděvů je pak tato membrána ještě chráněna síťovanou podšívkou. Takto klasicky řešené bundy jsou vhodné především na turistiku, lyže či do města. Výhodou je lepší tepelný komfort uživatele, nevýhodou pak větší hmotnost a objem.

2) Třívrstvý laminát (ozančení 3L)

Zde na rozdíl od dvouvrstvého laminátu je navíc nalaminována na membránu ještě podšívka. Všechny tři vrstvy (vrchní tkanina, membrána a podšívka) tedy tvoří jeden celek. Tento laminát je ze všech nejodolnější a je tedy vhodný i pro extrémní použití a do extrémních podmínek. Můžeme se setkat s lamináty vysoké gramáže které jsou opravdu extrémně odolné, ale v poslední době se dostávají do popředí i odlehčené 3L lamináty, které svojí hmotností a objemem konkurují i 2,5 vrstvým laminátům. Oděvy z 3L laminátu jsou vhodné pro horolezectví, turistiku a všude tam kde od oděvu požadujeme co nejvyšší odolnost a zároveň skladnost a nízkou hmotnost. 

3) Dvou a půl vrtsvý laminát (označení 2,5L)

Jedná se v podstatě o odlehčený 3L laminát bez nalaminované podšívky. Membrána je zde chráněna ochranným filmem, takže není zapotřebí ji chránit volnou síťovanou podšívkou jako u 2L laminátů. Nelze ovšem od těchto laminátů očekávat takovou odolnost jako u 3L laminátů. Výhodou je především nízká hmotnost a skladnost. Bundy z 2,5 laminátů jsou vhodné především jako záložní bundy, bundy na turistiku či města.