Zachránce zbloudivších

"Lehký, snadno sbalitelný do malého balíčku a poskytující útočiště před živly"

- Pro poutníka je k nezaplacení pocit, že i kdyby se znenadání přihnala průtrž mračen nebo vánice, zůstane v suchu a chráněn před větrem. Díky originál šumavskému bivakovacímu vaku se k tomuto ideálu velmi přibližujeme

Zachránce zbloudivších

Tahle součást outdoorové výstroje není pro každého. Žďárák si sice na vandry a spaní pod širákem můžu pořídit třeba i trampové, ale ti bývají ortodoxní. V lese se v případě nouze snaží najít nějaké přírodní řešení, jak strávit noc v suchu: pod převisem, v seníku, na verandě opuštěné chaty… Při intenzivním dlouhodobém používání žďáráku v lese plném ostrých haluzí a jisker od táboráků by navíc bylo jen otázkou času, než by ve v něm zela spousta děr. 

Výhody a filozofii bivakovacího pytle tak využijí spíš horolezci nebo vysokohorští turisté, kteří s sebou do hor nad pásmo lesa nechtějí tahat brát o dost těžší stan. Ve stanu si sice užijete větší prostor, ale je to jako srovnávat kopačky s lakýrkami. Obojí se prostě hodí na něco jiného. Ždárák je tedy možné jednodušeně představit jako dobrý kompromis mezi plným odevzdáním do rukou přírody při spaním pod širákem a komfortní nocí v plátěném domečku. Navíc je třeba zmínit i jeho funkce ochrany před studeným větrem. Třeba za nečekané situace, kdy zabloudíte v horách, nemáme spacák a musíme nejak přečkat noc pod na suťovisku schouleni za balvanem. Lehký žďárák vám pak může bez nadsázky zachránit život.

Vejde se do kapsy

Velkým plusem žďáráku Dry Cover je jeho váha (500 gramů), která nedosahuje ani ekvivalentu tří tabulek čokolády Studentská pečeť. Pokud šlapeme několik dnů či týdnů exponovaným terénem, je každý ušetřený gram znát. A zabalit se dá do opravdu malého balíčku, takže se v pohodě vejde i do větší kapsy bundy nebo speciálního kabátu. Tak třeba v novém odstřelovačském kabátě od firmy SPM Liberec (který si pořizují i trampové a  myslivci) je pro tento účel jedna z kapes přímo vyhrazena. Do žďáráku se v pohodě vejde nejen celý člověk, ale díky délce 230 cm i batoh složený k nohám. Ráno z něj proto suchý vyleze jak poutník, tak i jeho věci. Samotný žďárák je přitom tak lehký, že ho na sobě ani nepocítíme. A materiál navíc nešustí. 

Jako určitá nevýhoda se může zdát, že 58 cm široký žďárák nemá postranní zip, ale jen zapínání u hlavy. Při zimním nebo vysokohorském bivakování se do něj proto může trochu hůř lézt. Jde ale jen o zvyk, respektive nácvik. I člověk vysoký 190 cm jako já si několika použitích do žďáráku najde cestu i potmě, a to tím rychleji, čím houšť venku dopadají první kapky nebo sněhové vločky. Po noci, kdy je ráno povrch žďáráku pokrytý jinovatka, je přitom tělo suché. Včetně spacáku, který je v přímém dotyku s vnitřní strany žďáráku. Jen kolem obličeje se na vnitřní straně vysráží trochu vlhkosti z dechu. Nejde ale o nic tragického – zvlášť v porovnání s tím, jak bych dopadl, kdybych spal venku pod otevřenou oblouhou, ze které padají provazy vody. Zásada zkušených zní udržet zákonitě vznikající vlhkost co nejblíže k tělu a nepustit ji dál do k izolační vrstvy. Podle toho se také musíte do spacáku obléknout, ať už spíte pod širákem, nebo trávíme noc v bivakovacím pytli, jehož materiál nepropustí ani dvacetimetrový vodní sloupec.

Kam s karimatkou?

Výhodou žďáráku je jeho cena kolem 2700 Kč. Vzhledem ke kvalitnímu materiálu (neporézní polyuretanová membrána BlocVent) je to velmi snesitelné, zvlášť v situaci, kdy konkurenční výrobky stojí třeba i čtyřikrát tolik. Díky rozměrům se poutník dovnitř vejde nejen se spacákem, ale i s karimatkou. Na to ale existují dva názory. Podle prvního patří karimatka ven, abychom si žďárák nepoškodili. Podle druhého patří naopak dovnitř, a to zvláště pokud jde o samonafukovačku, citlivou k propíchnutí. 

Bivakovací pytel Dry Cover od firmy High Point má všechny švy vodotěsně zataveny. Výrobce proto varuje, aby se v něm uživatel zcela nezavíral a vždy si ponechal dýchací otvor. Použitý materiál (membrána BlockVent s vodoodpudivou úpravou) má sice velmi vysokou prodyšnost pro vodní páru, ale pro kyslík to nestačí. Žďárák se tedy musíte naučit správně používat – stejně jako jste se kdysi učili stavět stan.




Fotogalerie