Víte jak se obléct?

Potit se budeme vždy.

Tvorba potu je přirozený obranný mechanizmus našeho těla a nijak nesouvisí se schopností pot odvádět. Zpotíme se i nazí. Funkční materiály nezabrání pocení, ale do značné míry zaručí, že tělesná vlhkost nezůstane v jednotlivých částech našeho oblečení, a že bude v nejvyšší možné míře odvedena co nejdále od těla do vnějších vrstev a z oděvu ven. To nám do značné míry zpříjemní naši činnost a zabrání prochladnutí vlivem vlhkého prádla po skončení činnosti. Má to zvláště význam v případě, že se nemáme možnost převléci a ani se uchýlit do tepla a po vykonané aktivitě jsme odkázáni nadále zůstat v chladném venkovním prostředí. Kolik tělesné vlhkosti zůstane v našem oblečení závisí jednak na tom, jak optimálně jsme pro danou činnost oblečeni, jak funkční jednotlivé vrstvy oblečení na sobě máme a jakou aktivitu vynakládáme. I ty nejzdatnější moderní materiály mají své meze a nedokážou nám vždy odbourat vyprodukovanou vlhkost beze zbytku. Určitě nám však výrazně naši činnost zpříjemní, aniž si to můžeme uvědomovat. Problém týkající se principu odvodu vlhkosti a faktorů toto ovlivňujících již patří do jiné kapitoly. I v případě, že budeme respektovat všechny shora uvedené zásady správného oblékání a používat vysoce funkční oblečení, pocení nezabráníme.

Funkce systému oblečení

Základním předpokladem pro správnou funkci celého systému oblečení je, že každá jednotlivá vrstva je z funkčního materiálu. Porušení tohoto základního pravidla nabourá nebo zcela zamezí odvodu vlhkosti ze systému. Příkladem takového nesprávného a častého jednání, je zařazení bavlněného trika či dokonce mikiny do systému oblečení. Myslete na to, že pod větru odolným a nepromokavým oblečením je odvod tepla omezen a může snadno dojít k přehřátí. Pokud si to situace nevyžaduje, zbytečně nepromokavé oblečení při vysokých zátěžích jako je běh, běh na lyžích, cyklistika a náročná chůze neoblékejte. To mějte připraveno pro případ deště a chladného proudění vzduchu. Pro tyto případy mějte připraveno subtilnější nepromokavé vybavení z důvodu nízké váhy a objemu. HIGH POINT má v tomto sortimentu skvělou nabídku. Těžší technické vybavení použijte např. při náročnějším trekkingu, sjezdovém lyžování apod.

Odvětrávání 

Naučte se účelně využívat všech možností odvětrávání a to vždy včas. Každé kvalitní svrchní oblečení je pro tento účel vybaveno odvětráváním v podpaží či v bocích. Výhodou druhého jmenovaného způsobu je možnost pod bundou protáhnout bederní pás, který jinak utažením oděvu značně odvětrávání omezuje. Předpokladem je, že odvětrávací otvory jsou protaženy dostatečně nízko. Dalšími účinnými způsoby odvětrávání je povolení manžet, otevření hlavního zipu pod légou a otevření např. náprsních kapes. Zvláště při plánované vysoké aktivitě se oblékejte co nejméně. Je dobré vyrážet za pocitu mírného chladu před zahřátím. Tato rada však vyžaduje jistou zkušenost.

První komfortní vrstva - sací vrstva

 • Charakteristika: Je v přímém kontaktu s pokožkou těla.
 • Funkce: Dodá pokožce těla základní pocitový komfort tím, že ji udržuje v suchu. Chrání před přehřátím i chladem, jde o tzv. termoregulační vrstvu.
 • Kdy ji oblečeme: Téměř kdykoli za každého počasí.
 • Příklady: Funkční spodní prádlo, vícevrstvé ponožky např. z materiálů Cool Max, ThermoCool apod.
Druhá ochranná vrstva - pohodová vrstva

 • Charakteristika: Lehká, subtilní, ochranná a termoregulační vrstva.
 • Funkce: Odvádí tělesnou  vlhkost do vnějšího prostředí, případně do dalších vrstev oblečení. Dodá pocit celkové pohody a jistoty. Ochrání před drobným mechanickým poraněním a UV zářením.
 • Kdy ji oblečeme: Samostatně v letním a teplejším podnebí, při návštěvě exotických krajin, při cestování, volném čase i čase pracovním nebo pod další vrstvy.
 • Příklady: Košile, funkční mikiny, lehké kalhoty.
Třetí izolační vrstva - hřejivá vrstva

 • Charakteristika: Objemnější termoizolační vrstva.
 • Funkce: Zabrání pocitu chladu a prochladnutí. Zároveň odvede tělesnou vlhkost do vnějšího prostředí, případně do další vrstvy.
 • Kdy ji oblečeme: Při outdoorových a jiných činnostech za méně příznivého nebo chladného počasí.
 • Příklady: Fleecové a softshellové vybavení, případně zateplené oblečení.

Čtvrtá ochranná vrstva - nepromokavá vrstva
 • Charakteristika: Ochranné vysoce funkční membránové oblečení nebo zátěrované, schopné odolávat dešti a být zároveň propustné pro tělesné výpary.
 • Funkce: Ochrání spodní vrstvy oblečení a naše tělo před promoknutím a prochladnutím. Zároveň odvede tělesnou vlhkost do vnějšího prostředí.
 • Kdy ji oblečeme: Při krajně nepříznivém počasí. Při dešti, sněžení a silném chladném větru.
 • Příklady: Membránové bundy, kalhoty.