Strach je nezbytný k přežití.

Strach je nezbytný k přežití.

  • Jak ses dostal k outdoorovým sportům?

Rodiče běhali na lyžích a já s tím v devíti letech začal taky. Se strakonickým oddílem TJ ČZ jsem se dostal na Šumavu a odtamtud do Tater. Díky trenérovi jsme totiž jezdili na brigády a za vydělané peníze pak na VHT do Roháčů. K tomu jsem začal jsem lézt po skalách, za což může víc věcí od filmu Jak dostat tatínka do polepšovny, přes seriál Velké himálajské dobrodružství až po články o lezení ve Stadionu… A taky skály, kolem kterých jsme ze Strakonic jezdili vlakem na lyže. 

  • Když zmiňuješ slavný film Marie Poledňákové z roku 1978 – neseřezali tě taky rodiče za “nebezpečné” lezení?

Ne, nezakazovali mi to. Než jsem ale mohl na skály, musel jsem si to vždycky nejdřív odpracovat na zahrádce. 

  • Co ti lezení dává?

To je těžká otázka. Svobodu pohybu? Volný prostor? Lezení je fyzicky náročné, je k němu třeba zvládnout techniku, ale zároveň i zapojit psychiku. Koncentrovat se, ovládat strach z výšek, který má každý člověk… Jako malého kluka mně vzali na Žďákovský most přes Orlickou přehradu, kde jsem zažil velkou závrať. Na výšku se dá zvyknout, ale nesmíš ji přestat vnímat, protože teprve pak se lezení stává nebezpečným. Přiměřený strach je nezbytný k přežití.

  • Které své výstupy považuješ za nejhodnotnější? 

Určitě desítky na českých pískovcích, hlavně ty v Labáku. Labák je má srdeční záležitost, ale i Ádr a Teplice stojí za to. Jsou to v rámci Evropy jedinečná místa. Lezl jsem všude možně po Evropě, ale našim pískům se nic nevyrovná. 

  • Jakým dalším outdoorovým aktivitám se věnuješ? 

Po celý rok horské kolo a před pár lety jsem k běžkám přidal ještě skialpy. Na ty je ale lepší vyjet do Alp, třeba do Ötztalu.

  • Proč outdoorové vybavení nakupovat právě u tebe v Plzni?

Protože máme kompletní sortiment High Point a taky proto, že zákazníkům dokážu poradit. Sám ty věci používám v terénu, takže je  důvěrně znám. Záleží na konkrétních aktivitách, ale nedám dopustit třeba na bundu Protector, ušitou ze špičkového japonského trojvrstvého laminátu, který je vysoce prodyšný a zároveň nepromokavý. Na běžky bych doporučil bundu Road Runner jako ultralehkou záložní bundu, která vám při změně počasí může doslova zachránit zdraví.

  • A na zateplení?

Svetr Skywool z italské „technovlny“. Je to lepší materiál, než klasický fleece, protože hřeje i vlhký. Člověk zatím nevymyslel nic dokonalejšího než příroda, a tady je přírodní vlna vylepšena umělými vlákny.

Stavte se v Plzni, ukážu vám to.


Fotogalerie