Stanislav Mayer pilot

Český závodní paraglidingový pilot. Specialista na hike&fly závody jako jsou RedBull X-Alps nebo X-Pyr. V roce 2014 dosáhl čtvrtého místa na populárním závodě X-Pyr (napříč Pyrenejemi). V roce 2015, jako první Čech v historii, dokončil závod RedBull X-Alps (12. místo v závodě) http://www.redbull.com/cz/cs/adventure/stories/1331735913528/red-bull-x-alps-rozhovor-a-souhrn-po-zavode. Je také dvojnásobný mistr republiky v přesnosti přistání. A dosáhl také zajímavého úspěchu na ostrově Reunion, kde skončil na celkovém třetím místě v předsvětovém poháru. 

Standa pochází z Liberce, kde díky rodičům vyrůstal hlavně na horách a v přírodě. Na skálu ho táta přiložil hned z kočárku a lyžovat začal v 2,5 letech. Několik let závodil ve školním věku v ploutvovém plavání za Liberec. Do toho aktivně běhal na lyžích a jezdil na kole a dělal mnoho dalšách aktivit. Na střední škole ho trochu více učarovala hudba a tak začal hrát na baskytaru a kontrabass v symfonických orchestrech a jazzových kapelách. V jedné jazzové kapele BitMap Collective hraje doteď. V průběhu let také celkem aktivně chodí po slackline. Daří se mu přejít 150 metrů dlouhou lajnu a baví ho taky tzv. highline ze skály na skálu. 

Přes svého dobrého kamaráda horolezce se Standa v roce 2010 dostává k paraglidingu. První sezónu se tak nějak rozkoukává a později se dostává do výběru paraglidingové talentované mládeže. V tomto výběru se učí závodnímu létání a paragliding ho postupně absolutně pohlcuje. Zkouší různé typy závodů a nachází tu správnou létací partu. „Jsem velmi šťastný, že mě život zavanul právě sem!" Daří se mu postupně zalétávat zajímavé lety např. první jarní 100+ z Prahy (Cukráku) do Rakouska. V roce 2014 se mu daří nominovat na X-Pyr, kde spolu se supportery Kosťou a sestrou velmi dobře uspěli. :-). V roce 2015 zažil skvělou sezónu, ve které se nominoval na nejtěžší adventure závod světa RedBull X-Alps. Závod RedBull X-Alps se mu podařilo dokončit (jako prvnímu českému závodníkovi v historii) a skončil na 12. místě. Standu v roce 2015 také čekalo mistrovství světa v přesnosti přistání i Indonésii. Dále uspěl na předsvětovém poháru a díky tomu se nominoval do užší paraglidingové reprezentace v Cross-Country. V zimě 2015 se chce věnovat akrobacii na padáku a bezpečnosti.

www.x-alps.cz

Video X-ALPS týmu z úspěšné sezóny 2014


FotogalerieTestuji a používám