Jak vybrat turistické kalhoty na jaro?

Jak vybrat turistické kalhoty na jarní sezónu?

Pod turistikou si každý představíme to své: někdo si vzpomene na slunná odpoledne trávená v přírodě, jiný na to, jak zápasil s hůře prostupným terénem mezi skalami. V každém případě platí, že nutností je vzhledem k podmínkám správné oblečení. Dnes se zaměříme na to, jak vybrat turistické kalhoty Pomineme přitom membránové oblečení tzv. hardshell, sloužící jako ochrana do podmínek deště nebo sněžení. Budeme mluvit o softshellových kalhotách a jejich dámských variantách na turistiku vzhledem k rozličným typům použití, a to znamená i materiálu a střihu. Turistické softshellové kalhoty lze rozdělit do třech kategorií: lehčí turistické kalhoty, kalhoty cestovatelské, a kalhoty na těžší turistiku a turistiku ve vyšších horách.

Obecně při výběru turistických kalhot hraje vedle podmínek prostředí hlavní roli fakt dlouhého pobývání v kalhotách. Kalhoty musí být maximálně pohodlné, střih uzpůsobený pohybové aktivitě. Lehčí turistické kalhoty lze v souladu s požadavkem čistoty designu často zaměnit s outdoorově módními kalhotami. Je u nich kladen nárok na prodyšnost, sekundárně na větruodolnost, u softshellu klasičtějších konstrukcí i na schopnost zachovávat v jisté míře teplo. Lehčí turistické kalhoty mají být dobře skladné - to odkazuje i na jejich nízkou hmotnost. Podstatné je pohodlí zaručené střihem, který může být užší, ale také zpracováním detailů - pokročilé je termické zpracování laserem vyřezávaných kapes apod. Kalhoty i při zachování civilního vzhledu nesmí postrádat odolnost a schopnost obstát při kratších výletech do přírody.

Kalhoty cestovatelské se liší způsobem svého užití a celkově se dá říci, že čistota designu lehčích turistických kalhot zde ustupuje cestovatelské praxi. Cestovatelské outdoorové kalhoty jsou často opatřeny měchovými kapsami na bocích nohavic nabízejících prostor pro vše, co při cestě krajinou nebo městem potřebujete mít po ruce. Kalhoty mají být především prodyšné, skladné, v jisté míře větruodolné. Velmi praktická je možnost odepnout nohavice kalhot a mít při oteplení ihned na sobě outdoorové šortky.

Kalhoty na těžší turistiku a turistiku ve vyšších horách lze jasně odlišit od předchozích dvou typů vzhledem i prvky. Kalhoty jsou technického vzhledu, užito je více materiálů. Značný důraz je kladen na zpevnění v oblasti kotníků a kolen, případně pozadí a rozkroku. Pokročilé modely nepostrádají boční rozepínání pro možnost regulace tělesné teploty. Součástí kalhot jsou výztuhy na exponovaných místech - kolenou, kotnících a v zadní části.


Fotogalerie