Jak vybrat karimatku

Dle slovníku cizích slov je karimatka tepelně izolační plastová podložka. Slovník už ovšem neuvádí, že první ji uvedla na trh firma Karrimor v r. 1966 pod názvem Karrimat. Byla žlutá z porézní pěny. Jméno se přeneslo na všechny umělé podložky nejen na spaní.

Od té doby se změnily nejen materiály, ale i konstrukce a na výběr je mnoho typů s různými vlastnostmi a pro různé užití.
Nejdůležitějším parametrem je hodnota tepelného koeficientu označovaného jako R nebo R-value. Čím je toto číslo větší, tím lépe karimatka izoluje a hodnoty jsou od 1 do 10.

  • pro léto stačí R 1-2,
  • pro třísezónní použití jaro – podzim 2-4,
  • pro celoroční 4-6 a
  • karimatky s R větší než 6 jsou určeny pro extrémní použití na sněhu a ledu

Tepelný koeficient neznamená pohodlí, ale je nejdůležitější z hlediska zdraví ohledně pouhého třasu z chladu, podchlazení až umrznutí. O hodnotu R se nemusí zajímat opalovači se na pláži a tanečníci hledající odpočinek na technoparty. Zbystřit by měli ti, kteří jedou do zimy. Dále bude nejjednodušší karimatky rozdělit dle konstrukce.

Z čeho máme na výběr

 ALUMATKY

Nejtenčí karimatky z polyethylenu potažené z vrchní strany hliníkovou fólií, která odráží zpět vyzařované teplo. Takže hliník ne do Humpolce, ale směrem k nebi. Dobrá je na dvě věci. Jako ochranná podložka pod samonafukovací a nafukovací karimatky a na autoskla. Alumatka má ale pořád stálé místo v zavazadlech extrémních sportovců i turistů honících každý gram, kteří pak s tmou na krku nahánějí hromady nafoukaného listí pod převisy, nebo měkkou trávu.

  •  Výhody: nízká hmotnost, malý objem, nepíchne se, nízká cena
  •  Nevýhody: nepohodlná, malý tepelný odpor

Alumatky

 PE KARIMATKY

Karimatky z polyethylenu, základní ekonomická varianta pro letní použití a na cvičení. Původní varianty s polootevřenými póry se častým používáním ztenčily na tloušťku papíru, sákly vodu a nebyly ani moc mechanicky odolné. Moderní varianty vhodné i pro 3-sezónní použití mají povrch s uzavřenými póry, profilaci podobnou platu na vejce, která nejen zvyšuje výšku karimatky a tím pohodlí, ale v kapsách se drží vzduch, který funguje jako izolace. Izolaci též může zlepšit svrchní vrstva z hliníkové fólie. PE karimatky se mohou rolovat, nebo skládat jako písmeno Z.

  •  Výhody: nízká hmotnost do 400 g, nepíchne se, uživatelský komfort – rozbalím, hned ležím, vstanu, sbalím, jdu, nezabírá místo v batohu
  •  Nevýhody: velký objem po sbalení, nutno nosit vně batohu = komplikace v hůře průchozích místech, u materiálu s polootevřenými póry nižší mechanická odolnost a sání vlhkosti, menší R do 2,5 a menší pohodlí

     

PE karimatky

EVA KARIMATKY

 EVA v tomto případě není naše pramáti, ale etylenvinlacetát, což je hmota s tvarovou pamětí odolná vůči tlaku, která se používá i jako tlumící mezipodešev do obuvi. Má uzavřené menší póry a větší mechanickou odolnost než PE. Karimatky z materiálu EVA jsou lehké, nepropustí vodu a jsou téměř nezničitelné. Pro své vynikající vlastnosti  se používají i na vysokohorskou turistiku a horolezectví.

  •  Výhody: nízká hmotnost do 400 g, nepíchne se, uživatelský komfort
  •  Nevýhody: větší objem po sbalení, nižší R do 2,5

Eva karimatky

SAMONAFUKOVACÍ KARIMATKY

 Mají uvnitř pěnu nebo konstrukci, která při rozbalení a otevření ventilu samovolně nasává vzduch dovnitř. Poté stačí lehce dofouknout. Dofukuje se ústy, nafukovacími vaky či speciálními pomůckami.

  •  Výhody: větší pohodlí a možnost regulace tvrdosti pomocí změny tlaku, vyšší R, menší objem po sbalení
  •  Nevýhody: vyšší hmotnost než pěnové, menší uživatelský komfort (dofukování, balení), možnost propíchnutí či proříznutí - většina karimatek proto obsahuje opravnou sadu

    

Samonafukovací karimatky

NAFUKOVACÍ KARIMATKY

 Od samonafukovacích se liší především absencí vnitřní porézní hmoty a je potřeba je od začátku nafukovat ústy, nebo pumpou či nafukovacím vakem, což je vhodnější vzhledem k vyšší vlhkosti vydechovaného vzduchu, která může zhoršit izolační vlastnosti karimatky.

  •  Výhody: kompaktní tvar o velmi malém objemu, nízká hmotnost, pohodlí, možnost úpravy tvrdosti zmenšením tlaku, vyfouknou a skládají se snáze než samonafukovací, nejvyšší tepelný odpor
  •  Nevýhody: čím vyšší R, tím ještě vyšší cena, náchylnější k propíchnutí, v případě nemožnosti opravy zde na rozdíl od samonafukovaček už opravdu není na čem ležet - většina karimatek proto obsahuje opravnou sadu.

   

Nafukovací karimatky

PÁR TYPŮ NA ZÁVĚR

  • Tvar bývá obdélníkový nebo se zúženýma nohama a zaoblenými rohy.
  • Některé modely se dělají ve více rozměrech, rozšířené při stejné délce, nebo delší i širší, popř. i zkrácené na ¾.
  • Svrchní materiál by neměl klouzat, zvlášť pokud máte neklidné spaní.
  • K nafukovacím a samonafukovacím modelům si dokupte sadu na opravy, pokud není rovnou přibalena.
  • K ohni je nejvhodnější EVA karimatka. Určitě budete dřív hasit spacák.
  • Na nafukovacích karimatkách nekrájejte salám.
  • Po večírku vyfukujte karimatky foukané ústy dál od vašeho nosu, nebo u měřáku promile, jestli se to povedlo.

 Jak si ustelete, tak si nejen lehnete, ale i ráno probudíte. Pokud si nevíte s výběrem rady, neváhejte si na karimatku lehnout přímo na prodejně a ptejte se v leže.


Fotogalerie