Jak vybrat dětskou turistickou bundu?

Přestože dětem oblečení nevydrží tak dlouho, určitě není radno jeho výběr podcenit, zvlášť pokud se jedná o kousek, který má dítě ochránit před nepřízní počasí v přírodě. Mezi takové oblečení jednoznačně patří turistické bundy. Bundu na túry a procházky by děti měly mít, ať už s nimi podnikáte náročné výlety v horách, nebo „jen“ krátké procházky v blízkém lese. Při výběru dětské bundy, stejně jako u té pro dospělé přitom nejde pouze o design (byť samozřejmě hraje svou roli), důležitá je především její funkčnost a pohodlí při nošení. Na co se tedy při jejím výběru zaměřit, aby si s vámi děti pobyt v přírodě užily, i když zrovna nevyjde počasí?

Typ bundy

V první řadě je třeba jasně stanovit, do jakých podmínek má být bunda určena. Neexistuje totiž jeden univerzální typ bund, který by byl vhodný pro každou situaci. Zásadní tedy je specifikovat, kdy a kde se budete s dětmi vydávat do přírody. V úvahu vezměte také frekvenci využití bundy a náročnost vašich treků s dětmi.

Materiál

Voděodolnost

Snad tím nejdůležitějším požadavkem na turistickou bundu je to, aby byla voděodolná a v dešti jen tak nepromokla. O voděodolnosti materiálu vypovídá hodnota vodního sloupce. Ta udává, jak vysoký sloupec vody materiál udrží, než prosákne. Slušná voděodolná bunda by měla mít hodnotu vodního sloupce alespoň 5000 mm, od bund s nižší hodnotou voděodolnosti v dešti příliš dobrou ochranu před promoknutím neočekávejte.

Volit můžete buď bundu se zátěrem, nebo s voděodolnou membránou. Bundy se zátěrem jsou levnější, ovšem problémem je u nich nízká prodyšnost i voděodolnost, která se navíc časem vzhledem k opotřebovávání svrchní úpravy ještě snižuje. Jsou určeny pro občasné použití v méně náročných podmínkách. Za membránové bundy si sice připlatíte, ale při správné údržbě obvykle nabízí dostatečně vysokou voděodolnost a přitom jsou prodyšné. Kvalitní nepromokavá bunda pak navíc musí mít lepené švy.

Prodyšnost

Zapomínat nesmíte ani na prodyšnost materiálu, od které se odvíjí, jak dobře dokáže odvádět tělesnou vlhkost pryč od těla. Neprodyšná bunda sice nemusí promoknout z vnější strany, ale zato snadno „promokne“ zevnitř – děti se v ní při chůzi rychle zpotí. Při zastavení pak pot začne studit na těle a následně kvůli tomu hrozí vyšší riziko nachlazení.

Míra prodyšnosti materiálu se vyjadřuje buď v g/m²/24 h – to značí, jaká hmotnost vodní páry projde přes metr čtvereční materiálu za 24 hodin – nebo pomocí hodnoty RET, jež vyjadřuje odpor materiálu proti prostupnosti vodní páry. V případě hodnoty RET tedy nižší hodnota znamená vyšší prodyšnost.

Větruvzdornost

Za zmínku stojí také větruvzdornost bundy, protože turistická bunda se mnohdy nosí jako ochrana před studeným větrem. Vhodné je proto při výběru sledovat, zda na štítku bundy nechybí zmínka o větruvzdornosti. Větruvzdorné bundy nesou například označení „windstopper“.

Tepelná izolace

Podle toho, jak moc může v určitém období klesnout teplota v oblasti, kde plánujete podnikat túry či procházky, hledejte bundu s optimálním zateplením. V létě je často třeba zejména ochrana před deštěm a větrem, ale nutně přitom nemusí být moc chladno – stačí tak mít nepromokavou a větruvzdornou bundu s minimální tepelnou izolací. V tlusté bundě by se děti při pohybu akorát zbytečně pařily. V chladných měsících – od podzimu do jara – je ovšem dostatečné zateplení v bundě žádoucí.

Sbalitelnost

Zejména u bundy, která má sloužit především jako pojistka v případě, že vás na túře zastihne déšť, je třeba řešit také její rozměry po složení. Prostor v batohu je totiž omezený a každý ušetřený kousek místa se počítá. Zvlášť to platí pro dětské turistické batohy, pokud budete chtít, aby si bundu děti nosily samy.

Střih a velikost

Aby se dítěti bunda dobře nosila a poskytovala mu patřičný komfort a ochranu, musí mu správně sedět. V případě dětského oblečení mají rodiče často sklon k pořizování větších velikostí, než dítě aktuálně potřebuje. Pokud se budete rozhodovat mezi dvěma velikostmi, tak je rozhodně výhodnější zvolit tu větší, ale jinak se tímto způsobem nesnažte šetřit. Plandající bunda dítěti ani neposkytne takovou ochranu před zimou, deštěm a větrem, ani se mu v ní nebude dobře hýbat jako v bundě velikostně odpovídající jeho postavě.

Co se týká délky, tak delší bundy nabízí větší ochranu před deštěm a chladem, díky čemuž jsou vhodné i na delší pobyt v zimě, a kratší bundy naopak dopřávají větší volnost pohybu, což je předurčuje na kratší procházky plné dovádění. Chybu neuděláte s univerzální bundou, která bude dlouhá „tak akorát“.

Výbava

Bundě by neměly chybět dostatečně velké kapsy. Do nich mohou děti například dát kapesníky, schovat v nich ruce nebo nosit rukavice pro případ, že by se ochladilo.

Užitečným prvkem na bundě jsou reflexní prvky. Reflexní prvky zvýší viditelnost dítěte, a tím sníží riziko případné nehody nejen na silnici, ale také třeba na cyklostezce, když se budete vracet z výletu za šera, nebo dokonce až za tmy.

U turistické bundy děti ocení větrací otvory, díky nimž lze výrazně zvýšit rychlost odvodu potu od těla, což přijde vhod třeba při chůzi do kopce.

Hodit se dále může kapuce, která zajistí ochranu hlavy proti větru. Slouží však spíše jako záložní řešení – čepice, ideálně v kombinaci se šátkem na krku, je pohodlnější a účinnější možností ochrany před větrem.

Design

Ačkoliv by na prvním místě vždy měla být funkčnost, děti, stejně jako většina dospělých chtějí nosit oblečení, které se jim líbí. Při koupi se proto snažte vyslyšet jejich přání a pořídit jim bundu, v níž budou chodit rády ven. Děti obvykle preferují výrazné barvy, případně různé hravé motivy.