Ať se rozhodneš, že to bude Šumava a Krušné hory, které jsou opravdu hodně dlouhé, nebo si vybereš severní hřebeny, které se dají celkem dobře zvládnout za pár dní.. To už je na tobě, v tuto chvíli ale přichází na řadu opravdu dobře rozmyšlená trasa, informace o zdrojích vody a kvalitní vybavení, díky kterému můžeš pokračovat dále.
Ať už jsi milovník nebo odpůrce vlny, jsou tu tyto dvě možnosti.
Merino vlna: dokážeš v ní jít možná i týden a v případě, že navlhne má schopnost hřát. Schne déle než syntetika
Syntetika: velmi rychle schne a v případě unikátní konstrukce a speciální úpravy dokáže i velmi slušně odolávat zápachu. Výběr materiálu je opravdu na osobní preferenci. Jeden má rád holky, druhej zase vdolky :)
Druhou vrstvu budete mít po ruce nejčastěji, hlavně ve vyšších polohách i v létě. Jak je již v názvu zmíněno můžeš si vybrat z několika možností.
Tecnostretch - velmi pohodlná a příjemná vrstva. Ideální do podmínek bez větších povětrnostních změn.
Merino vlna - ať už vlna samotná, nebo i v kombinaci se zateplením Polartec nebo ochraně větru materiálem Pertex je vhodná do horších klimatických podmínek, kde fouká a potřebuješ už trochu pokročilejší systém. Mikina je více na tělo a díky vlně ani nebude vadit, když se trochu zapotíš.
Vlna - silnější vrstva velmi dobře využitelná při menší zátěži a pohodovém tempu. Dá se říci, že je to opravdu vděčná vrstva, kterou si zamilujete.
Fleece - jednoduchá, jemná vrstva, která ti nejlépe pomůže při lehkém tempu a nebo odpočinku.
Ať už je kde si cosi psáno, nejpoužívanější třetí vrstvou je, a měl by být, softshell. Jeho výdrž a vlastnosti jsou prostě skvělé. Nemusíš se bát na něm nosit těžký batoh a zároveň tě ochrání před povětrnostními vlivy. U kalhot se zase bavíme o velké odolnosti vůči oděru a stejnou ochranou před povětrnostními vlivy. Dokud tedy nezačne opravdu pršet, membránu si nech v batohu. Navíc co se týče prodyšnosti, AirVent Shell ti opravdu podá pomocnou ruku. Ochrání tě a zároveň nechá dýchat.
Můžeš tomu říkat nepromokavá bunda, membránová, nebo hardshell. To je na tobě, každý máme svůj styl. Určitě se tato vrstva osvědčí jako záchranná. Jakmile tě přepadne déšť, mokrý sníh a silný vítr, je tu čas přímo pro tuto vrstvu. Je nepromokavá, neprofoukne a dovolí ti odvádět páru a přebytečné teplo od těla.
Důležitým parametrem je hlavně prodyšnost! Pokud bude pršet a ty se zapotíš zevnitř, je to vlastně k ničemu. Když to vezmeme jednoduše v číslech, dá se říci, že parametry vodního sloupce kolem 15.000-20.000mm H2O jsou naprosto dostatečné. Ideální parametry prodyšnosti pro opravdový zápřah začínají kolem 35.000g/m²/hod.Co se týče turistiky je v pořádku i nižší parametr. V konečném důsledku hodně záleží na tom, jak se o bundu staráš. Mrkni na to, jak takovou turistickou bundu vybrat.
Jak si vybrat tu pravou nepromokavou bundu
Co dělat aby mi nepromokavé oblečení vydrželo co nejdéle
Jednou velkou otázkou je zateplovačka. My ti nabízíme zateplovačky z toho nejosvědčenějšího materiálu CLIMASHIELD® Apex. V kombinaci s materiálem Pertex Quantum Air spolu tvoří nerozlučnou dvojici, která překoná leckterou překážku.
Ve vyšších polohách, nebo v zimě je třeba myslet na tom, že se dříve stmívá a se setměním přichází opravdu pronikavá zima. Nezapomeň tedy nikdy na tuto vrstvu.
Jde především o váhu a sbalitelnost. Další důležitá věc je, jestli se chystáš pohybovat v podnebí, kde je vlhko, nebo naopak. Pak už je to jasné.
Zde je na výběr mezi peřím a syntetikou. Peří se hodí především do suchého mrazu, nebo podmínek, kdy nebudeme muset trávit několik dní v dešti. Určitě ho ale doporučujeme, protože z vlastní zkušenosti víme, že svou službu opravdu vykoná. Potřebuje opravdu pečlivé zacházení.
Syntetika je víceméně bezúdržbová a v případě navlhnutí tolik neztrácí izolační vlastnosti.
Vždy je třeba myslet na to, že spacák tě nebude ohřívat, pouze zajistí izolaci tebou vytvořeného tepla.
Často opomenutá základní výbava na spaní.. Mysli na to, že po celém dni na nahou potřebuješ nasbírat sílu na další dny. Kvalitní regenerace ale bez kvalitního spánku nenastoupí. Proto si na tuto část výbavy dej určitě pozor a její výběr nepodceňuj. Neboj se, rádi ti poradíme co bude vhodné.
Otázkou stylu a preferencí je výběr verze nocování. Pokud potřebuješ úkryt velkého množství vybavení a věcí na místě bez stromů, je stan dobrá volba.
Pokud jsi ale milovník dobrodružství a chceš se spolehnout na opravdu odolnou ochranu při spaní, vsaď na žďárák. Zamiluješ si ho od první chvíle. Ochrání tě jak před větrem, tak před deštěm. Zároveň máš po ruce nouzový bivak pro případ opravdové pomoci! Naše žďáráky také využívá AČR.
Nabízíme ti opravdu osvědčené a léty prověřené značky, na které se můžeš spolehnout.
Pokud už ti chybí doplnit sandály na nástup v teplých údolích, nebo potřebuješ přímo vysoké kotníkové pohorky, jsme tu pro tebe s širokým výběrem.
Tvrdost boty bys měl vždy volit podle toho, na co se chystáš, nebo podle destinací, které převládají v tvém cestopisném plánu. V měkkých botách se budeš trápit na ledech a na treku po štěrkových pěšinách zase nedojdeš daleko v botech tvrdosti D. Je třeba si dobře vybrat a nechat si poradit a vyzkoušet. U nás ti samozřejmě poradíme :)
Zádový systém - to je to hlavní co budeš u batohu řešit. Organizace - taky důležitá.
Vždy vybírej litráž podle délky treků, možností stravování, nocování a zdrojů pitné vody.
Na náročné treky si ale budeš svůj batoh vybírat někde kolem 50 - 80l.
Batoh je vždy potřeba vyzkoušet na záda v prodejně, bez toho prostě správně nevybereš.
Každému padne něco jiného a velikosti batohů se také liší.
Jestli zvládneš trek na bylinkách a výhoncích, nebo si rád k snídani uvaříš ovesnou kaši a k večeři kuře na kari … Záleží na tom, jak si chceš trek užít, každopádně strava je také velmi důležitá! Vařič, ešus, JetBoil.
Hole jsou samozřejmou součástí každé výpravy. Při náročném treku s velkou náloží si nejde ani představit, že jdeš bez hůlek. Mimochodem, nikdy nevíš, kdy se ti budou hodit. Například kromě toho, že ti zajistí oporu při chůzi s těžkým batohem, můžeš je využít na ukotvení plachty na přenocování. Je toho opravdu spoustu, k čemu se dají jednotlivé doplňky využít.
lékárnička - základní vybavení pro ošetření je samozřejmostí
kapesní nůž - příprava jídla, záchrana při stavění přístřešku či rozdělávání ohně
rychleschnoucí ručník - na treku nebudeš čekat do oběda, než ti uschne ručník :)
čelovka - při pozdním docházení, večerním přechodu, manipulaci ve stanu
filtr na vodu - nikdy si člověk nemůže být jist, jaký zdroj voda má, pokud vyloženě nepiješ z pramene na jeho začátku nebo z označené studánky
krém na opalování - ve vysokohorském prostředí se zvládneš spálit stejně jako na pláži u moře a na to nikdy nezapomínej! Není nic horšího než při treku v horách dostat úpal - to si víceméně skončil
repelent - platí spíše pro nížš položené treky, že nastříknout se na večer k táboráku se opravdu vyplatí, natož jestli budeš spát pod širákem
sluneční brýle - polarizační brýle s UV filtrem - sportovní/ ledovcové - dle trasy tvého treku