Co vše potřebujete na ferraty?

Ferraty jsou stále populárnější turistická aktivita, která přináší adrenalin, dobrodružství a možnost objevovat krásu hor z nových perspektiv. Tyto zajištěné cesty ve skalách umožňují i méně zkušeným turistům zdolávat strmé útesy a výstupy, které by byly bez speciálního vybavení téměř nedostupné. Před výstupem na ferraty je však nezbytné se řádně připravit a vybavit. Pojďme si představit veškerou výbavu, která je potřeba pro úspěšné zdolávání ferrat a připravte se na vaše horské dobrodružství.

Základní výbava

Ferratový set 

Základní součást výbavy, která vás během výstupu spojuje s ocelovým lanem na ferratě. Skládá se z dvou horolezeckých karabin s brzdou a energetickým tlumičem pádů. Ferratový set slouží k zachycení vaší váhy v případě pádu a zajištění bezpečnosti během celého výstupu. 

Helma

Důležitý prvek pro ochranu hlavy před nárazy nebo pádem kamení. Ujistěte se, že přilba, kterou si vyberete, splňuje bezpečnostní normy, je vám pohodlná a dobře sedí na vaší hlavě.

Sedák 

Sedák slouží k připevnění ferratového setu k vašemu tělu a je nezbytný pro vaši bezpečnost. Měl by být nastavitelný a především pro vás pohodlný. Nezapomeňte zkontrolovat maximální váhový limit sedáku

Boty

Dobré boty jsou klíčové pro komfort a stabilitu během výstupu. Zvolte si pevné boty s dobrým gripem, které poskytují dostatečnou oporu pro kotníky. Pro ferraty jsou ideální trekové či horolezecké boty s vibramovou podrážkou. Před výstupem si boty rozchoďte, aby vám během cesty nepůsobily nepříjemnosti.

Oblečení

Při výstupu na ferraty je důležité mít vhodné oblečení, které vás ochrání před nepříznivými povětrnostními podmínkami a zároveň zajistí pohodlí a volnost pohybu. 

Vrstvení oblečení 

Vrstvení oblečení je ideální pro přizpůsobení se různým teplotám a podmínkám. Začněte s lehkým a prodyšným spodním prádlem, které odvádí pot od těla. Střední vrstva by měla poskytovat tepelnou izolaci a zároveň dobře dýchat, např. fleecová mikina nebo bunda. Vrchní vrstva by měla chránit před větrem, deštěm a sněhem, zvolte tedy nepromokavou a zároveň prodyšnou bundu. 

Doporučené doplňky 

Rukavice

Vyberte si rukavice s dobrým gripem, které vám zajistí pohodlí a ochranu před oděrem a chladem. Rukavice s polstrováním a ochranou prstů jsou pro ferraty ideální. 

Čepice

Zvolte si lehkou a prodyšnou čepici, která vás ochrání před chladem, sluncem a zároveň dobře padne pod helmu. 

Sluneční brýle

Sluneční brýle jsou důležité pro ochranu očí před sluncem a odrazem záření ze sněhu či skály.

Navigace a komunikace

Při zdolávání ferrat je důležité zajistit si spolehlivou navigaci a způsob komunikace v případě potřeby. 

  • Mapa s kompasem nebo GPS -  pro orientaci v terénu, nalezení alternativní cesty či vyhledání nouzového východu
  • Mobilní telefon a powerbanka - pro komunikaci s ostatními účastníky výpravy, nouzové volání nebo získání informací o počasí či podmínkách na ferratě
  • Píšťalka pro nouzovou komunikaci - zvuk píšťalky je slyšet na velkou vzdálenost a může být rozhodující pro záchranu v horách

Bezpečnostní doplňky a prvky 

  • Malá lékárnička s obsahem pro první pomoc - náplasti, obvazy, antiseptický krém, pinzeta, nůžky, elastický obvaz a léky proti bolesti a horečce
  • Horský karabina a lano - užitečné v případě potřeby zajištění nebo záchrany 
  • Bivakovací pytel - ochrana a tepelná izolace v případě nouze přečkání nečekaného špatného počasí, nebo potřeby improvizovaného přístřešku

V neposlední řadě

Při zdolávání ferrat je důležité dostatečně se stravovat a hydratovat, aby vaše tělo získalo potřebnou energii a výživu. Zvolte potraviny s vysokým obsahem kalorií, tuků a bílkovin, které vám poskytnou dlouhodobou energii - jako třeba ořechy.  Pokud plánujete delší výpravu, zvažte přibalení malého vařiče a nádobí pro přípravu teplých pokrmů, jako jsou polévky, těstoviny nebo lyofilizovaná jídla. Termoska s teplým nápojem se vám bude taktéž hodit. Ferraty představují nádherný způsob, jak prozkoumat horský terén a získat nezapomenutelné zážitky. S dobře připraveným vybavením a respektem k bezpečnosti si můžete užít adrenalinové dobrodružství ve výškách.