GoretexNepromokavá membrána GORE-TEX®

GORE-TEX®

Membrána GORE-TEX je mimořádně tenká vrstva z expandovaného polytetrafluoroetylenu, slaminovaná s vnější textilií a v řadě případů i s podšívkou. Je trvale nepromokavá a větruvzdorná, ale zároveň prodyšná. Znamená to, že vlhkost z vnějšího prostředí ani studený vítr neproniknou dovnitř, zatímco pot může unikat ven.

Funkce membrány GORE-TEX

Membrána GORE-TEX obsahuje více než 1,4 miliardy pórů na centimetr čtvereční. Tyto póry jsou 20 000krát menší než kapka vody, takže membrána je naprosto nepromokavá. Póry jsou však 700krát větší než molekula vodní páry, takže umožňují snadné odvádění potu. Při kontaktu s kapkou vody se tedy membrána chová jako neproniknutelná bariéra, ale molekulu vodní páry propustí jako děrovaná síť.

Tělové oleje a přípravky odpuzující hmyz by mohly membránu narušit. Avšak aby se zabránilo poškození a zajistila se trvanlivost textilie, obsahuje membrána ochrannou vrstvu.

Využití membrány GORE-TEX

Používá se zejména pro funkční outdoorové oblečení a boty. Označení produktů logem GORE-TEX zaručuje jejich nepromokavost, větruvzdornost a prodyšnost

Byla vyvinuta celá řada membrán GORE-TEX pro různá použití. Rozlišujeme technologie použité pro svrchní oděvy, pro obuv a pro rukavice. V článku se dále na jednotlivé typy membrány GORE-TEX podíváme podrobněji.