Profesionálové 1. díl
Jak dlouho se vy osobně kynologii věnujete?
Kynologii se věnuji už od dětství. Aktivní činnost bych mohl shrnout do posledních 15 let, jezdím po závodech a začal jsem se aktivně věnovat záchrannému výcviku.
5x účastník MR záchranných psů, kde se umísťoval na předních příčkách. Má za sebou několik praktických zásahů při hledání pohřešovaných osob.
Pes je nejlepší přítel člověka?
Ano, pes je můj přítel a zároveň i můj životní parťák. Jsme si hodně blízcí a trávíme spolu hodně času.
Když pracuji se psem jako amatér a přemýšlím o tom že bych chtěl být kynologem záchranářem, jsou pravidla pro přijetí přísná?
Pravidla pro přijetí bych nehodnotil jako přísná. Člověk musí hlavně chtít a jak se říká být pro to „zapálený“. Důležité je popřemýšlet o tom co vlastně od výcviku psů očekávám. Pokud se chci věnovat přímo záchranařině je vhodné mít zkušenosti s výcvikem poslušnosti a pachových prací. Samotný výcvik není o drilu, nebo o naučení nějaké konkrétní činnosti. Na prvním místě je dobrá spolupráce a partnerství psovoda a psa. Můžete se ještě dále specializovat na vyhledání ztracených osob v plochách, sutinách, lavinách nebo vodní záchranařině. Je zapotřebí si také uvědomit, že tento koníček zabere spoustu času, ale i financí.
Kolik svého času věnujete výcviku?
Času výcviku věnuji opravdu hodně. Dalo by se říct, že veškerý volný čas dělím mezi rodinu a výcvik psů. Přes týden chodíme trénovat poslušnosti na kynologický klu a víkendy většinou jezdíme po výcvicích a závodech, popřípadě objíždíme terény na kterých se dá trénovat. Momentálně ještě budujeme výcvikový trenažér Rota Boří les v Břeclavi, který nám slouží k tréninku záchranných psů.
Jaké jsou vaše nejčastější zásahy?
Praktické nasazení je asi nejvyšší cíl, kterého se snažíme při výcviku dosáhnout. Ve spolupráci s policí ČR, ale i na žádost rodiny jsem se měl možnost účastnit se svými psy několika zásahů při pomoci při pátrání po pohřešovaných osobách.
Zažil jste někdy akci, kterou už byste znovu zažít nechtěl / nebo naopak?
Každá akce, jak sportovního tak praktického charakteru májí své specifika. Při závodech víte co se od vás čeká, ale nikdy není jisté jak to dopadne. Jsme tým, ale ne vždy se to musí podařit. Někdy se to nepodaří psovodovi, někdy psovi. Ale naštěstí to většinou klapne. Při sportovních akcích jsou důležité výsledky a hlavně body. Jsou pro mě důležité i v tom směru, že mě posouvají dál. Splnění různých zkoušek mě posouvá blíže k atestům, které jsou důležité při spolupráci s ostatními složkami. Při praktickém nasazení opravdu nevíte do čeho jdete. V praxi se nám ověřilo, že musíme získat co nejvíce informací od rodiny pohřešovaných osob.
Jaké jsou vaše požadavky na vybavení, oblečení při zásahu?
Vybavení a oblečení mají v záchranářském odvětví specifické potřeby. Oblečení musí být dobře ušité, padnoucí a musí splňovat dávku pohodlnosti. Nesmí samozřejmě chybět vhodná ochranná vrstva, která vás ochrání před nepříjemným počasím. Do vybavení psovoda spadá batoh, nebo ledvinka, která obsahuje lékárničku, čelovku, vodu pro psovoda i pro psa a v neposlední řadě GPS, která umožňuje lepší orientaci v terénu. Nabitý mobil nebo vysílačky jsou samozřejmostí. Pes musí mít vhodný obojek, který by měl být dobře upravený, aby nezpůsobil psovy úraz. Může se za něj např. někde zaháknout. Někteří psovodi používají rolničky nebo dečky, kterými dávají nepřímí povel psovi, že se jde do akce. Psům se také dávají reflexní obojky, nebo čelovku určené pro psy, díky kterým se můžete lépe orientovat při večerní práci.
Složka se kterou nejvíce spolupracujete při zásahu?
Policie ČR a HZS.