Faerské ostrovy objektivem Petra Jana Juračky

 Původně sopečná, známá i neznámá krajina Faerských ostrovů asi není místem, které by přilákalo každého. Deštivý a větrný charakter počasí se společně s ostrým rysem krajiny snoubí ve výzvu k poznání přijatou Petrem Janem Juračkou

 

S Petrem jsme se bavili o jeho křižování ostrovem na biku a pěšky společně s jeho parťákem Ivanem Procházkou krátce po ukončení této příběhově poznávací mise

Petře, známe Tě jako pachatele lecjakého outdoorového podniku. Ale pověz, co stálo za rozhodnutím vydat se poznat zrovna Faerské ostrovy? Kudy vlastně vedla příprava vrcholící v přípravách a cestě?

Předpokládám, že očekáváš nějakou sofistikovanou odpověď. Nějaký vyšší smysl, hluboké poselství anebo citát z Bible. Ale opak je pravdou – prostě mě to napadlo v autě, když jsem si volal s Ivánkem. Oba jsme měli chuť vyrazit někam na celopérech a mě dlouhodobě baví všeljaký ostrovy a tak jsem to takhle plácnul do éteru. Ivánek si ale myslel, že mám k tomu nějakej důvod a tak nepochyboval, že za tím něco je. A ono nebylo. A tak jsme vyrazili.

Na co vše jsi byl připraven před takovým podnikem na pomezí biku a chůze?

No, hlavně na to, že to nebude snadný a připravený. Když jsem svůj záměr sdělil šéfredaktorovi časopisu Vela, začal se strašně smát a vysvětlil mi, že za čtvrtstoletí co dělá šéfredaktora taková blbost ještě nikoho nenapadla. Ale věděl jsem, že bude sranda. A to byla!

Záběry nejen krajiny na Tvém videu jsou ohromující, doslova si získávají srdce? Jak to bylo v tomto smyslu s Tebou? Co bylo na té krajině a rázu počasí tak podmanivé?

No je to tam skvělý! Samozřejmě, většinu času to vypadá o dost jinak, je tam mlha, hnusno a seš rád, když Ti neprší pod límec. A když už Tě to začne trochu štvát, najednou vyjde slunko a je krásně!

Ruku na srdce: nastalo něco jinak, než jste s Ivanem předpokládali, bylo tu něco, co potrápilo i tak zkušené kluky?

Jinak bylo všechno. Na kolech se dá jezdit po asfaltu, což mě osobně teda moc nezajímalo, a pak tam, kde objevíš stezku, která není sebevražedná, ale zároveň není na pastvině. A takových je absolutní minimum, prakticky jen na útesech. To mě vyhovuje, já mám expozici rád. Ivánek byl krapet nervózní z těch výšek, ale popasoval se s tím skvěle.

Co jsi v průběhu výpravy dokázal ocenit na zjevně minimalistickém vybavení bikera/ chodce?

Minimalisticky jsme byli sbalení loni, když jsme jeli kolem Labe k moři. Tady jsme ale byli sbalení na prasáka, protože jsme měli za zády naší expediční oktávku J Navíc jsem si těsně před odjezdem utopil malej foťák, takže jsem táhnul obříé profi bezzrcadlovku s sebou, s pevnýma světelnýma objektivama. Ale zas, ono jsou z toho jiný fotky, takže z toho mám ve výsledku radost! Minimalistické zůstalo tak jen oblečení, které je v té moderní podobě fakt úsporné

Jak důležité je pro Tebe pracovní oblečení? Splnil model Active Jacket Tvé požadavky?

Otázka vybavení je u mě jasná - nemám nikdy čas jej na místě řešit, protože se potřebuju vždy maximálně soustředit na svoji práci. Proto mě tenhle Váš nový obleček dost baví - oblékneš a makáš, neřešíš

Dokázal bys definovat odlišnost materiálu Pertex Shield Air od jiných materiálů?

Podle mě Pertex skvěle dýchá a je to enormně lehké a skladné. Je to de facto ideální oblečení na velmi širokou skálu aktivit všude tam, kde je potřeba řešit jeho objem a váhu, ale nebát se s tím vyrazit do extrému.

Pro jaké aktivity bys kalhoty a bundu doporučil?

Tak do deště i do větru, to je jasné. Ale je potřeba říct, že i díky tomu, jak hodně odolné tohle oblečení je, je potřeba jej při vysoké námaze alespoň rozepnout, aby se člověk nezpotil. Tou námahou ani tak nemyslím chůzi, nebo lezení, ale hodně aerobní aktivity, jako je běh anebo jízda na kole.


FotogalerieDoporučujeme