Stoderzinken

Stoderzinken aneb uteč, než nás zavřou

Stoderzinken aneb uteč, než nás zavřou

Co je to speedflying jste si už mohli přečíst v článku o nás, a tak podáváme první report z našeho výletu na rakouský Stoderzinken těsně na začátku lámající se druhé vlny COVIDu.

Jakub chtěl otestovat nové kalhoty na létání od High Pointu, chuť se podívat do Alp byla veliká, a tak když jsme se sešli na sobotním létání na domovském kopci v Plzni na Koterově a od Gusty zazněla věta o tom, že přátelé z Prahy se chystají v neděli na Stoderzinken, bylo téměř rozhodnuto.
Plány nám mohla zkazit akorát předpokládaná föhnová situace ( vysvětlení viz https://skyfly.cz/zajimavo/fohn1.php), ale naše nadšení bylo veliké a počasí v Alpách je prostě věc vrtkavá. 

V neděli ve 4 hodiny ráno (jo změna času je prevít) jsme vyrazili ve složení Jakub, Gusta a Jakubovo přítelkyně Natálie, na 420km dlouhou cestu za létáním.
Mlhy celou cestu nám moc optimismu nepřidávaly, ale když jsme se při cestě nahoru dostali nad 1600m.n.m., naskytl se nám krásný výhled na mraky shora. Nádherný pohled, obzvláště, když se mraky protrhají a dá se najít cesta, kudy proletět dolů.
Abychom ušetřili trochu času, rozhodli jsme se, že hikování necháme na jindy a většinu z 1100m převýšení budeme zdolávat autem.

   

Posledních 200 výškových metrů nás čekalo po svých a pro velký úspěch jsme si to ten den vyšlápli celkem 3x!

Na startovačce na vrcholu Stoderzinkenu nocovalo pár místních paraglidistů.

Na vrcholu jsme se  setkali i s přáteli z Prahy a kamarádem Vojtou z Moravy.

   

Föhnová situace se naštěstí nevyplnila a jako první odvážně ochutnali vzduch Jakub s Vojtou. Měli před sebou nádherný slet dlouhý přes dva kilometry a s převýšením 1100m podle hřebene až k lomu u vesnice Weyrn.

Let na speedfly křídlech které dosahují až 100km/h dolů trvá průměrně 2 minuty.
Dole jen rychle zabalit, doběhnout k autu za závorou a znovu nahoru, dokud jsou skvělé podmínky.

Další let už jsme měli naplánovaný v kompletním složení s tím, že Jakub chtěl vzít svou přítelkyni na speedfly tandem – odstartovat rozběhem ve dvou na křídle velkém jen 17 metrů čtverečních není nic jednoduchého a k vidění to často není – vlastně na vlastní oči jsem to viděl poprvé.

Křídlo pod velkým zatížením dosahuje dvojnásobné rychlosti než běžný tandem který má 40 metrů. Let to byl vskutku úžasný a přistání, v takto vysoké rychlosti možné jen na zadek, bylo jako do peřinky.  

   

Následoval závěrečný třetí let, který jsme opět letěli všichni sólo na malých křídlech plný barrel rollů a kopírování terénu.

Rychlostní létání ze Stoderzinkenu je prostě pastva pro oči, hlubina pod startem, průlet kolem skalnaté stěny,
(proximity) let nad sestupujícím úzkým východním hřebenem hory plného podzimních barev a finální odměna v podobě půl kilometru vysokého prudkého konce žebra, která svádí k ostrým střemhlavým letům.

Sdílení téhle volnosti ve vzduchu s příteli, příděl adrenalinu, trochu toho hikování a spojení s přírodou je přesně to proč tento sport milujeme.
Více fotek najdete  zde

Za Czech Speedfly Team Jakub Rott a Gustav Červený

Recenze kalhot SAGUARO 4.0 PANTS

Kalhoty s odpínacími nohavicemi jsem potřeboval jako sůl. Výhodou speedflyingu, je že malé křídlo je vcelku lehké, a tak je radost s ním chodit do kopce. Kombinace výšlapu, při kterém se člověk zahřeje do vyšších nadmořských výšek odkud letí následně vysokou rychlostí dolů je ideální pro odepínačky.

Cestou nahoru mám kraťasy a nahoře z nich snadno udělám kalhoty které chrání mé nohy před větrem a případným poškrábání při přistání do vysoké trávy nebo keřovitého porostu.

Saguaro 4.0 pants jsou vodoodpudivé a příjemně elastické. Kvalitní zipy na připnutí nohavic usnadní práci a integrovaná kapsa v kapse na klíče od auta pomáhá beznadějným případům jako já neztratit klíče.
Prostě dobře promyšlený produkt v té nejvyšší kvalitě, jak už jsem od High Point zvyklý.

Jakub Rott, Czech Speedfly Team


Fotogalerie