Martin Stráník lezec

Martin leze od roku 1996 a za tu dobu dosáhl mnoha pozoruhodných úspěchů. Momentálně patří mezi špičku českého boulderingu. Na kontě má přelezeno více jak 1000 boulderů  různých obtížností. Aktuálně Martin dokazuje svoji formu na obtížnostech 8B+, minulý rok se blýskl přelezem Practice of the Wild za 8C.

Mezi Martinovi nejhodnotnější prvovýstupy patří Zlatý Drak SD 8B na Boru či Autofix 8B+ v Moravském Krasu. Zopakovat se mu podařilo několik boulderů ve stupni 8B-8B+ a to nejen v ČR, ale například i v Jihoafrické republice, Švýcarsku či Rakousku. Nejvíce si váží opakování boulderu Practice of the Wild 8C ve Švýcarském Magic Woodu, Sick of Sunshine 8B+ v Labských pískovcích či Mementa 8B+ v Rakouské Silvrettě.  Dříve se také věnoval lezení s lanem, kde se dostal na stupeň 8c/c+. Martin se dále věnuje závodům a to jak na české úrovni tak na té světové. V roce 2007 se stal vicemistrem světa v boulderingu ve španělském Avilles o čtyři roky později se umístil na sedmé příčce v Arcu. V roce 2008 obsadil 3 místo na mistrovství světa juniorů v Sydney. Je několikanásobným mistrem republiky v boulderingu a v roce 2014 se stal mistrem republiky i v lezení v obtížnosti. Jeho plány do budoucna je rozvíjení boulderingu v čechách, přidání dalšího 8C na skalách a účast na českých i světových pohárech v boulderingu. Letos má v plánu se zúčastnit i Světových pohárů „za velkou louží" v Kanadském Torontu a Colorádském Vailu, tak mu držme pěsti. 

O víkendu 15.8.2015 - 16.8.2015 se v Mnichově konal poslední závod světového poháru v boulderingu. Za Českou republiku se zúčastnilo celkem 9 našich reprezentantů a Martin Stráník obsadil neskutečné 2 místo!

Momentálně Martin pracuje jako meteorolog na ČHMÚ v Hradci Králové, rád se věnuje dalším sportům jako lyžování či tenis.

http://martinstranik.blogspot.cz


FotogalerieOblíbené produkty